Hirdetés
Hirdetés

Okostelefonok: miért cseréljük le, ha jó, ami van?

Újabb és újabb. Cserélgetni míg a világ? Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF

Újabb és újabb. Cserélgetni míg a világ? Képünk illusztráció

Fotó: 123RF

Csökkentek a második negyedévben a világpiaci okostelefon-eladások a Gartner piackutató cég kedden publikált kimutatása szerint.

MTI

2019. augusztus 27., 19:122019. augusztus 27., 19:12

A Gartner nyilvántartásai alapján a második negyedévben 1,7 százalékkal 367,9 millióra csökkent az okostelefonok világpiaci értékesítése a 2018 második negyedévi 374,3 millióról.

Az értékesítések elsősorban a drága készülékkategóriákban estek vissza.

A forgalomcsökkentést a Gartner szakértője, Anshul Gupta egyrészt arra vezette vissza, hogy a prémium modellek tulajdonosai nem látnak különösebb okot készülékük cseréjére,

a középső árkategóriákban pedig nincs meg igazán a cserére ösztönző modellkínálat.

A drágább modellek iránt a Gartner szerint elsősorban az 5G szolgáltatások megjelenése keltheti fel majd ismét a vásárlói érdeklődést. Ugyanakkor az 5G technológia gyors ütemben megtalálja majd az utat a kedvezőbb árfekvésű modellek felé is.

Idézet
A szolgáltatók sokkal gyorsabb ütemben építik ki ötödik generációs rendszereiket, mint azt annak idején a negyedik generációssal tették

– mutatott rá Anshul Gupta, hozzátéve, hogy „beruházásaik megtérülésében nem támaszkodhatnak csupán a prémium modellekre”.

A második negyedévben változatlanul a Samsung vezette a világpiaci eladásokat, piaci részesedése 19,3 százalékról 20,4 százalékra emelkedett. A Samsung 75,1 millió okostelefont értékesített az idei második negyedévben, 16,5 százalékkal többet az egy évvel korábbi 72,3 milliónál.

Az eladási rangsorban második kínai Huawei 13,3 százalékról 15,8 százalékra növelte piaci részesedését még az amerikai szankciók hatása alatt is. A Huawei 58 millió okostelefont értékesített, 3,8 százalékkal többet a tavaly második negyedévi 49,8 milliónál. A második negyedévben

a világpiaci értékesítések több mint egyharmadát a Samsung és a Huawei adta.

A Huawei elleni amerikai szankciók a cég világpiaci értékesítéseit vetették vissza, belföldi piacán, Kínában eladásai 31 százalékkal nőttek.

Az Apple piaci részesedése 10,5 százalékra csökkent 11,9 százalékról, eladásai pedig 38,5 millióra csökkentek 44,7 millióról.

Okostelefonok különböző árkategóriában. Mindenki megtalálhatja a pénztárcájának megfelelőt. Képünk illusztráció •  Fotó: Pixabay Galéria

Okostelefonok különböző árkategóriában. Mindenki megtalálhatja a pénztárcájának megfelelőt. Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay

A negyedik legnagyobb világpiaci szereplő, a kínai Xiaomi piaci részesedése már 1,5 százalékponttal közelíti meg az Apple részesedését. A Xiaomi 33,2 millió okostelefon eladásával 9 százalékos piaci részesedésre tett szert az egy évvel korábbi 8,8 százalék után, amit 32,8 milliós értékesítéssel ért el.

A szintén kínai OPPO 28,1 millió készüléket adott el az idei, és 28,5 milliót a tavalyi második negyedévben, ami mindkét esetben 7,6 százalékos piaci részesedéshez volt elegendő.

Kínában, a legnagyobb okostelefon-piacon 101 millió készülék kelt el a második negyedévben, 0,5 százalékkal több mint tavaly. Ennek elsősorban az volt az oka, hogy az 5G modellek megjelenésével a forgalmazók megkezdték negyedik generációs prémium modellekből álló készleteik felszámolását.

Hirdetés

Indiában, a második legnagyobb okostelefon-piacon 35,7 millió készülék kelt el a második negyedévben, 2,3 százalékkal kevesebb mint 2018 második negyedévében. Brazíliában 10,8 millió okostelefon kelt el a második negyedévben, 1,3 százalékkal több mint egy évvel korábban. Az öt legnagyobb nemzeti piac közül csak Kínában és Brazíliában nőttek az okostelefon-eladások a második negyedévben.

A Gartner idei egész évre vonatkozó előrejelzése szerint a világpiaci okostelefon-eladások 2,5 százalékkal 1,517 milliárdra csökkennek a 2018-as 1,556 milliárdról. Jövőre azonban 1,560 milliárdra emelkednek az eladások. A Gartner szerint

az amerikai szankciók a Huawei készülékei iránti kereslet egy részét elsősorban a piacvezető Samsung, illetve a Xiaomi felé terelték át, de nem teljes egészében.

A szankciók így hozzájárulnak az idei világpiaci okostelefon-értékesítések további csökkenéséhez.

Az idén Kelet-Európában 45 millióra csökkennek az eladások a tavalyi 47 millióról, Nyugat-Európában 139,4 millióra 147,1 millióról, Kínában 411 millióra 423,4 millióról, Észak-Amerikában pedig 166,5 millióra 174,2 millióról.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 07., szerda

Sajnálja az adóemelést, de „mossa kezeit” Nicușor Dan

Románia elnöke kedd este kijelentette, hogy nem örült az adóemeléseknek, de ez a kormány hatáskörébe tartozó kérdés.

Sajnálja az adóemelést, de „mossa kezeit” Nicușor Dan
Hirdetés
2026. január 07., szerda

Milyen lesz a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsról szóló referendum? – a következő napokban kiderül

Nicușor Dan kedd este kijelentette, hogy az elnöki hivatal a következő napokban kidolgozza a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsról (CSM) szóló referendum részleteit.

Milyen lesz a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsról szóló referendum? – a következő napokban kiderül
2026. január 06., kedd

Megvan, hogy mennyit fizethetnek havonta a magánnyugdíjalapból

A kötelező magánnyugdíjalapban összegyűlt pénz 30 százalékát adják ki egyben, 70 százalékát pedig havi lebontásban. A havonta történő kifizetést a szociális minimálnyugdíjhoz viszonyítják, ami most 1281 lej.

Megvan, hogy mennyit fizethetnek havonta a magánnyugdíjalapból
2026. január 06., kedd

Egész évben szerencse kísérheti azt a román fiatalt, aki elsőként kihozta a Dunából a keresztet

Öt fiatal jelentkezett arra, hogy visszaszerezze a keresztet a Duna jeges vizéből, azonban végül csak hárman ugrottak a folyóba Giurgiuban vízkeresztkor. A románok úgy tartják, hogy aki elsőként éri el a keresztet, egész évben szerencse kíséri.

Egész évben szerencse kísérheti azt a román fiatalt, aki elsőként kihozta a Dunából a keresztet
Hirdetés
2026. január 06., kedd

Súlyosan megrongálta az autókat a tetőről lezúduló hó – videóval

Több autóban is kárt tett a tetőről lezúduló hó Gyulafehérváron. Az eset kapcsán óvatosságra hívja fel a járműtulajdonosok és gyalogosok figyelmét a helyi önkormányzat.

Súlyosan megrongálta az autókat a tetőről lezúduló hó – videóval
2026. január 06., kedd

Szánkóval és síléccel csak figyelmesen, hogy ne balesettel végződjön a vakáció

Eseménydús napokon vannak túl, és azokra is számítanak a Hargita és Maros megyei hegyimentők. Tapasztalataik szerint a balesetek többsége a sí- és szánkópályákon történik, de a hegyekben várható további havazás miatt a túrázóknak is résen kell lenni.

Szánkóval és síléccel csak figyelmesen, hogy ne balesettel végződjön a vakáció
2026. január 06., kedd

Hatan utaztak az autóban, amikor a jeges folyó medrébe zuhantak – fotók

Két felnőttet és négy gyermeket vittek kórházba, miután autójukkal a jeges Beszterce-folyó medrébe zuhantak Dornavátrán.

Hatan utaztak az autóban, amikor a jeges folyó medrébe zuhantak – fotók
Hirdetés
2026. január 06., kedd

Csempéző csendőrök hamis képe miatt figyelmeztet a hatóság

A csendőrség kedden közölte, hogy hamisak azok a közösségi médiában terjedő képek, amelyeken állítólagos román csendőrök láthatók, amint egy épületben járólapot raknak le.

Csempéző csendőrök hamis képe miatt figyelmeztet a hatóság
2026. január 06., kedd

Értékes sportarchívum válik ingyenesen elérhetővé

A közmédia mindenki számára ingyenesen elérhetővé teszi a Nemzeti Sport archív tartalmait – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.

Értékes sportarchívum válik ingyenesen elérhetővé
2026. január 06., kedd

Felmérés: a romániaiak kétharmada támogatná az amerikai feltételek melletti ukrajnai békét

A romániai polgárok több mint kétharmada (68 százaléka) támogatná az ukrajnai béke megkötését az Egyesült Államok által szabott feltételek mellett – derül ki az Avangarde közvélemény-kutatásából.

Felmérés: a romániaiak kétharmada támogatná az amerikai feltételek melletti ukrajnai békét
Hirdetés