
A véglegesítő vizsga szükséges ahhoz, hogy a közoktatásban maradhasson a pedagógus. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A székelyföldi megyékben hetven százalék fölötti azoknak a pedagógusoknak az aránya, akiknek sikerült a véglegesítő vizsgájuk, azaz előre léphetnek a tanári pályán.
2024. július 30., 20:112024. július 30., 20:11
Az oktatási minisztérium adatai szerint 8534 tanár jelentkezett a véglegesítő vizsgára országosan, de végül csak 7844 pedagógus jelent meg, 690 jelentkező nem jelent meg vagy kiment a teremből a vizsgatétel láttán. Öten próbáltak meg csalni országos szinten, őket el is kapták, kizárták a vizsgáról.
Ahhoz pedig, hogy sikeres legyen, az írásbeli teszt és a gyakorlati vizsga is egyenként 7 fölött kell legyenek, és az átlaguk pedig legalább 8-as kell legyen. Azok a jelöltek, akiknek az átlaga nem haladja meg a nyolcast, csak határozott idejű szerződéssel alkalmazhatók, és nem lépnek előre a tanári pályán.
Fotó: Haáz Vince
A legtöbben román nyelvű óvodapedagógusi (2599), román nyelvű tanítói (1488), testnevelés és sporttanári (753), valamint matematika (376) tanári véglegesítőre jelentkeztek országos szinten.
Kovászna megyében összesen 110 jelentkező volt, ebből nyolcvanan értek el nyolcasnál nagyobb jegyet, vagyis nekik sikerült a véglegesítő vizsgájuk, harminc pedagógusnak nem. Ez azt jelenti, hogy
Az elmúlt évben csak 63 százalékos volt a sikeresen vizsgázók aránya a megyében – közölte a Székelyhonnal Kiss Imre, Kovászna megye főtanfelügyelője.
Hargita megyében 165 pedagógus jelent meg a vizsgán, egy közülük visszalépett, tehát 164 dolgozatot javítottak ki, amelyből 121 dolgozat nyolcas fölötti jegyet érdemelt, 43 pedagógus nyolcas alatti jegyet ért el a véglegesítő vizsgán – tudtuk meg az adatokat Péter Kinga tanfelügyelőtől.
Maros megyében 215-en jelentek meg a véglegesítő vizsgán, ebből egynek törölték a vizsgáját valamilyen szabálytalankodás miatt. A résztvevők közül 157-en értek el nagyobb jegyet mint nyolcas, tehát a jelentkezők 72,9 százalékának sikerült a véglegesítő vizsgája. 57 jelentkező nyolcas alatti átlagot ért el, de legtöbben közülük hetes és nyolcas közötti jegyet kaptak, és egy pedagógus ért el tízes osztályzatot – közölte a Székelyhonnal Niţă Fănică Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes.
A fellebbezéseket a vizsgaközpontokban kell benyújtani a jóváhagyott menetrend szerint július 30-án (20 óráig) és július 31-én (12 óráig). A fellebbezéseket e-mailben is el lehet küldeni a vizsgaközpontok által közölt címekre. A végleges eredményeket augusztus 6-án teszik közzé a vizsgaközpontokban és a fent említett honlapon. Tavaly 1235 fellebbezést nyújtottak be, míg 2022-ben 1528-at.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
szóljon hozzá!