
A győztes csapat
Fotó: Bereczky Sándor
A Telekiek unokái nevű csapat diákjai – akik a gernyeszegi Teleki-kastélyt és református templomot fogadták örökbe – nyerték az Örökségünk Őrei – Fogadj örökbe egy műemléket vetélkedő Maros megyei döntőjének fődíját, egy brüsszeli kirándulást Winkler Gyula európai parlamenti képviselő jóvoltából.
2018. március 15., 17:542018. március 15., 17:54
2018. március 15., 17:552018. március 15., 17:55
A marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében szerdán délután megszervezett döntőn több mint három hónapos örökségvédő munka megkoronázásának lehettek szemtanúi az érdeklődők, ugyanis Maros megye minden régiójából több száz műemlékvédő középiskolás érkezett a fináléra. Ez alkalommal a diákok izgalmas és látványos kiselőadások által mutatták be örökbefogadott műemléképületükhöz kapcsolódó történetüket.
igénybe véve a szakemberek, a helyi sajtó segítségét és minden más online lehetőséget. Munkájukat egy kilenctagú szakmai zsűri pontozta, így a délutáni színdarabokat is figyelembe véve születtek meg a végső eredmények.
Az épített örökség védelmét, népszerűsítését célzó középiskolai vetélkedő Maros megyei szakaszát Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke 2017 októberében indította el Marosvásárhelyen, Csép Éva Andrea parlamenti képviselő és Novák Csaba Zoltán szenátor védnökségével. A rendezvényen Hegedüs Csilla köszöntötte elsőként a Maros megyei döntős csapatokat, majd Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke bátorította a fiatalokat, hogy továbbra is járuljanak hozzá Maros megye kulturális örökségének népszerűsítéséhez.
„Ráéreztetek a verseny lényegére – felismertétek a szépségét a kutatásnak, megismertétek a csapatmunka örömeit és kihívásait, rácsodálkoztatok épített örökségünk szépségeire, és nem utolsósorban igazi örökbefogadóként viselkedtetek” – értékelte Csép Andrea. Novák Csaba Zoltán szerint az Örökségünk Őrei vetélkedő fő kérdése az volt, hogy mit kezd a politikum, az értelmiség, az iskola, a mai generáció Erdély gazdag épített kulturális örökségével.
Az Örökségünk Őrei Maros megyei szakaszának döntőjén négy marosvásárhelyi valamint öt, Maros megye különböző régióit képviselő (Nyárádszereda, Dicsőszentmárton, Szászrégen, Erdőszentgyörgy) csapat méretkezett meg, az örökbefogadott műemlékek sorába pedig a következők tartoznak: a megyeszékhelyi ferences templom tornya, a gernyeszegi református templom és Teleki-kastély, a marosvásárhelyi Teleki-ház és Toldalagi-palota, az abafáji Huszár kastély, a marosvécsi Kemény-kastély, a dicsőszentmártoni unitárius templom, valamint a nyárádszentannai református templom.
A vetélkedő egyik csapata sem távozott üres kézzel, kitartó munkájukért a brüsszeli fődíj mellett fesztiválbérletekkel, könyvcsomagokkal, színházbelépőkkel, valamint táborozási lehetőségekkel gazdagodtak.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!