
A győztes csapat
Fotó: Bereczky Sándor
A Telekiek unokái nevű csapat diákjai – akik a gernyeszegi Teleki-kastélyt és református templomot fogadták örökbe – nyerték az Örökségünk Őrei – Fogadj örökbe egy műemléket vetélkedő Maros megyei döntőjének fődíját, egy brüsszeli kirándulást Winkler Gyula európai parlamenti képviselő jóvoltából.
2018. március 15., 17:542018. március 15., 17:54
2018. március 15., 17:552018. március 15., 17:55
A marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében szerdán délután megszervezett döntőn több mint három hónapos örökségvédő munka megkoronázásának lehettek szemtanúi az érdeklődők, ugyanis Maros megye minden régiójából több száz műemlékvédő középiskolás érkezett a fináléra. Ez alkalommal a diákok izgalmas és látványos kiselőadások által mutatták be örökbefogadott műemléképületükhöz kapcsolódó történetüket.
igénybe véve a szakemberek, a helyi sajtó segítségét és minden más online lehetőséget. Munkájukat egy kilenctagú szakmai zsűri pontozta, így a délutáni színdarabokat is figyelembe véve születtek meg a végső eredmények.
Az épített örökség védelmét, népszerűsítését célzó középiskolai vetélkedő Maros megyei szakaszát Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke 2017 októberében indította el Marosvásárhelyen, Csép Éva Andrea parlamenti képviselő és Novák Csaba Zoltán szenátor védnökségével. A rendezvényen Hegedüs Csilla köszöntötte elsőként a Maros megyei döntős csapatokat, majd Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke bátorította a fiatalokat, hogy továbbra is járuljanak hozzá Maros megye kulturális örökségének népszerűsítéséhez.
„Ráéreztetek a verseny lényegére – felismertétek a szépségét a kutatásnak, megismertétek a csapatmunka örömeit és kihívásait, rácsodálkoztatok épített örökségünk szépségeire, és nem utolsósorban igazi örökbefogadóként viselkedtetek” – értékelte Csép Andrea. Novák Csaba Zoltán szerint az Örökségünk Őrei vetélkedő fő kérdése az volt, hogy mit kezd a politikum, az értelmiség, az iskola, a mai generáció Erdély gazdag épített kulturális örökségével.
Az Örökségünk Őrei Maros megyei szakaszának döntőjén négy marosvásárhelyi valamint öt, Maros megye különböző régióit képviselő (Nyárádszereda, Dicsőszentmárton, Szászrégen, Erdőszentgyörgy) csapat méretkezett meg, az örökbefogadott műemlékek sorába pedig a következők tartoznak: a megyeszékhelyi ferences templom tornya, a gernyeszegi református templom és Teleki-kastély, a marosvásárhelyi Teleki-ház és Toldalagi-palota, az abafáji Huszár kastély, a marosvécsi Kemény-kastély, a dicsőszentmártoni unitárius templom, valamint a nyárádszentannai református templom.
A vetélkedő egyik csapata sem távozott üres kézzel, kitartó munkájukért a brüsszeli fődíj mellett fesztiválbérletekkel, könyvcsomagokkal, színházbelépőkkel, valamint táborozási lehetőségekkel gazdagodtak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!