
A győztes csapat
Fotó: Bereczky Sándor
A Telekiek unokái nevű csapat diákjai – akik a gernyeszegi Teleki-kastélyt és református templomot fogadták örökbe – nyerték az Örökségünk Őrei – Fogadj örökbe egy műemléket vetélkedő Maros megyei döntőjének fődíját, egy brüsszeli kirándulást Winkler Gyula európai parlamenti képviselő jóvoltából.
2018. március 15., 17:542018. március 15., 17:54
2018. március 15., 17:552018. március 15., 17:55
A marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében szerdán délután megszervezett döntőn több mint három hónapos örökségvédő munka megkoronázásának lehettek szemtanúi az érdeklődők, ugyanis Maros megye minden régiójából több száz műemlékvédő középiskolás érkezett a fináléra. Ez alkalommal a diákok izgalmas és látványos kiselőadások által mutatták be örökbefogadott műemléképületükhöz kapcsolódó történetüket.
igénybe véve a szakemberek, a helyi sajtó segítségét és minden más online lehetőséget. Munkájukat egy kilenctagú szakmai zsűri pontozta, így a délutáni színdarabokat is figyelembe véve születtek meg a végső eredmények.
Az épített örökség védelmét, népszerűsítését célzó középiskolai vetélkedő Maros megyei szakaszát Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke 2017 októberében indította el Marosvásárhelyen, Csép Éva Andrea parlamenti képviselő és Novák Csaba Zoltán szenátor védnökségével. A rendezvényen Hegedüs Csilla köszöntötte elsőként a Maros megyei döntős csapatokat, majd Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke bátorította a fiatalokat, hogy továbbra is járuljanak hozzá Maros megye kulturális örökségének népszerűsítéséhez.
„Ráéreztetek a verseny lényegére – felismertétek a szépségét a kutatásnak, megismertétek a csapatmunka örömeit és kihívásait, rácsodálkoztatok épített örökségünk szépségeire, és nem utolsósorban igazi örökbefogadóként viselkedtetek” – értékelte Csép Andrea. Novák Csaba Zoltán szerint az Örökségünk Őrei vetélkedő fő kérdése az volt, hogy mit kezd a politikum, az értelmiség, az iskola, a mai generáció Erdély gazdag épített kulturális örökségével.
Az Örökségünk Őrei Maros megyei szakaszának döntőjén négy marosvásárhelyi valamint öt, Maros megye különböző régióit képviselő (Nyárádszereda, Dicsőszentmárton, Szászrégen, Erdőszentgyörgy) csapat méretkezett meg, az örökbefogadott műemlékek sorába pedig a következők tartoznak: a megyeszékhelyi ferences templom tornya, a gernyeszegi református templom és Teleki-kastély, a marosvásárhelyi Teleki-ház és Toldalagi-palota, az abafáji Huszár kastély, a marosvécsi Kemény-kastély, a dicsőszentmártoni unitárius templom, valamint a nyárádszentannai református templom.
A vetélkedő egyik csapata sem távozott üres kézzel, kitartó munkájukért a brüsszeli fődíj mellett fesztiválbérletekkel, könyvcsomagokkal, színházbelépőkkel, valamint táborozási lehetőségekkel gazdagodtak.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
szóljon hozzá!