
Fotó: Gergely Imre
Két hét szünet után megnyílt szombaton a gyergyószentmiklósi piac. A bezárásáról márciusban a járványügyi óvintézkedések miatt döntött a helyi katasztrófavédelmi bizottság, most egy újabb rendelkezés miatt nyitották ki.
2020. április 11., 17:302020. április 11., 17:30
2020. április 11., 18:592020. április 11., 18:59
Továbbra is tilos a tömeget vonzó rendezvények megszervezése Romániában, de ez a csütörtök este kihirdetett 8-as katonai rendelet értelmében nem érvényes a kistermelői piacokra, rendelet kötelezi az önkormányzatokat ezek nyitva tartására. Gyergyószentmiklóson hagyományosan a szombat a piacnap, és miután pénteken alapos fertőtlenítést végeztek a vásártéren a városháza munkatársai,
Csak azoknak – szögezte le Mezei Levente piacgondnok érdeklődésünkre. Amint elmondta, csakis saját termékeiket árusító gazdák, kisvállalkozások kaptak lehetőséget erre.
Fotó: Gergely Imre
A mintegy 25 árus egymástól megfelelő távolságra kapott helyet az asztaloknál. Néhány Maros megyei személy mellett csak Hargita megyeiek éltek a lehetőséggel, többnyire gyergyószéki, tejtermékeket előállító gazdasszonyok és néhány udvarhelyszéki kistermelő.
A piac Békény utcai bejáratánál csendőrök vigyáztak a rendre, arra utasítva a vásárolni igyekvőket, hogy tartsanak egymástól legalább másfél méteres távolságot.
A helyi vöröskereszt önkéntesei ingyenesen ajándékoztak maszkot azoknak, akik anélkül érkeztek, és mindenkinek megmérték a testhőmérsékletét is, valamint mindenkit köteleztek, hogy a belépéskor fertőtlenítse a kezét. Voltak, akik több héttel a járványügyi rendelkezések kezdete után is értetlenkedtek, hogy miért is kell a maszkot feltenniük, de a vöröskeresztesek türelmesen elmagyarázták, hogy muszáj feltenni, és a piacon viselni azt.
Fotó: Gergely Imre
A tapasztalatok szerint sokkal kevesebben mentek ezúttal vásárolni, mint ahányan más szoktak, nem volt tumultus, csendben lezajlott a piacnap. Nem a találkozások helye, nem szabadidős közösségi program volt ezúttal a vásár. A rendkívüli helyzet lezárásáig így is marad.
Lassult ugyan a növekedés, de még mindig magas a fertőző légúti megbetegedések száma Hargita megyében. A kisgyermekek körében sok az RSV-fertőzés, ami akár nagyon súlyos, intenzív terápiás ellátást igénylő megbetegedést is okozhat.
Nemzetpolitikáért felelős államtitkárként először látogatott Gyergyószentmiklósra Nacsa Lőrinc. Bejelentette, hogy a magyar kormány folytatja a Fogarasy Mihály Középiskola felújításának finanszírozását.
Technikai recesszióba került a romániai turizmus – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Szombaton rendezik meg Alsósófalván a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót, ahol maskarások, táncosok és zeneszó tölti meg a utcákat. A felvonuló csoportok útvonalai a rendezvényhez készült térképeken követhetők, bármelyikhez lehet csatlakozni.
A helyi adók emelése ellen tüntettek csütörtökön az ország több városában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai és szimpatizánsai.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) felszólította koalíciós partnereit, hogy hagyjanak fel a megszorító politikával, és az ország társadalmi és gazdasági realitásait figyelembe vevő strukturális reformok bevezetését támogassák.
Két, ötven év körüli férfit vettek őrizetbe Maros megyében, miután betörtek egy lakásba Sóváradon, ahonnan mintegy nyolcezer lej értékben loptak el tárgyakat.
Szakmai műhelyt szerveznek a neurodiverzitás jegyében Marosvásárhelyen péntek délután. A szervezők pedagógusokat, nevelőket, segítő szakembereket, edzőket, valamint minden érdeklődőt várnak, akit megszólít a téma.
A cél az, hogy közösen dolgozzanak a pályázati lehetőségek kiaknázásán, fejlesztési stratégiák kialakításán és a helyi közösségek támogatásán. Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy a Potsa József Közösségfejlesztési Egyesületet keretében társul.
Bár a Hargita megyei csendőrség jelentős létszámhiánnyal küzd, a tavalyi évük így is rendkívül intenzív volt: közel 6 ezer küldetésük és több mint 500 rendvédelmi beavatkozásuk volt. A jövőben az állandó őrszolgálatot mozgékony járőrszolgálat váltja fel.
1 hozzászólás