
Nem minden egyed alszik téli álmot. Ilyenkor az erdőben táplálkoznak a medvék
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha a medvék jó része nem alszik téli álmot, az utóbbi időszakban nem érkeztek kárjelentések a Hargita megyei vadásztársulatokhoz. A szerencsés helyzet vélhetően a bőséges őszi makktermésnek köszönhető.
2021. január 10., 21:272021. január 10., 21:27
„Szerencsére nálunk jelenleg nincsenek káresetek, hiszen a nagyobb medvék téli álmot alszanak, a kisebbek pedig az erdőkbe vonultak el, ahol még mindig találnak élelmet” – nyilatkozta lapunknak Bencze István, a Csíkszeredai Sporthorgász- és Vadászegyesület vezetője. Mint mondta,
ezért reméli, hogy tavaszig már nem okoznak gondot a medvék.
Noha a vadak többsége aktív, mostanában nem érkeztek kárjelentések a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesülethez – jelentette ki megkeresésünkkor Mărmureanu-Bíró Leonárd, a szervezet igazgatója. Ő is úgy véli, hogy a tavalyi nagy mennyiségű makktermésnek köszönhető a kedvező helyzet.
– fogalmazott. Meglátása szerint még kora tavasszal sem kell rögtön a káresetek drasztikus növekedésére számítani, hiszen a medvék rendszerint zöld füvet legelnek, amint az kihajt. Ezzel tisztítják ugyanis a szervezetüket a tél lejártával.
„Ebben az időszakban gyakran látni négy-öt nagyvadat is, ahogy egyszerre fogyasztják a zöld füvet az esztenák helyén” – jegyezte meg. Hozzátette, ettől függetlenül elkerülhetetlenek lesznek idővel a káresetek, hiszen jelentősen túlszaporodott az állomány.
Gábor László, a Gyergyószentmiklósi Vadgazdálkodási Egyesület vezetője azt tapasztalta, hogy bár a bocsozó anyamedvék elrejtőztek, a többi példány jelenleg is aktív. „Ettől függetlenül egyelőre nincsenek konkrét káresetek, hiszen a takarmányt rég betakarították és a háziállatokat is elrekesztették, nincsenek tehát az erdők közelében. Persze az is tény, hogy
Sajnos nem jut célba az étel, hiszen sem a vaddisznó, sem a szarvas nem mer táplálkozni, amikor látja, hogy ott vannak a medvék” – így a szakember. Megjegyezte, szerinte tavasztól kezdődően ismét jelentős problémákat fognak okozni a nagyvadak, amelyek száma egyre csak nő.
A magyarországi országgyűlésben mandátumot nyert mindhárom párttal fel fogja venni a kapcsolatot az Erdély Magyar Szövetség, hogy nemzetpolitikai kérdésekről tárgyalhassanak. Az RMDSZ politikájától pedig elhatárolódnak.
Tizenegy kiemelkedő személyiség részesült elismerésben az erdélyi kulturális-közösségi életet gazdagító munkájáért Kolozsváron. A díjazottak között székelyföldi gyökerekkel rendelkező, nagyra becsült művészek, néprajzkutatók, történészek szerepelnek.
Nicușor Dan államfő egyeztetésre várja a Cotroceni-palotába szerdán a koalíciós pártok vezetőit.
Többnyire sikerült párbeszéddel meggyőzni azokat a kutya- és macskatartókat is, akik nem akarták beoltatni házi kedvenceiket veszettség ellen. Két esetben viszont szankcionálni kellett Hargita megyében.
Irodájában fogadja Magyar Péter leendő miniszterelnök Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kedden. Az egyeztetésen arról tárgyalnak, hogy a Tisza-kormány milyen módon tudja segíteni az erdélyi és a partiumi magyarságot – jelentette be a Tisza Párt elnöke.
A tanügyminisztérium jóváhagyta kedden a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét a 2026–2027-es tanévre.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ nem lép ki a kormányból, és nem vesz részt a PSD és a PNL közötti konfliktusban. A politikus úgy látja, a legsürgetőbb feladat most az ország gazdasági helyzetének stabilizálása.
A hőmérséklet olykor jelentős ingadozása várható a következő két hétben, és csapadékra is számítani lehet, főként ennek a hétnek az első napjaiban, majd április 27. után – derül ki az április 20. és május 3. közötti időszakra vonatkozó előrejelzésből.
Gázvezeték cseréje miatt zárnak le egy utcát, két másikban az ivóvíz-szolgáltatás szünetelésére kell számítani kedden – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Ilie Bolojan hétfő este kijelentette, hogy „teljesen hibás és felelőtlen” a PSD döntése, amellyel megvonta tőle a politikai támogatást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is ellátja miniszterelnöki tisztségét, és biztosítja a kormányzást.
1 hozzászólás