
Fotó: Veres Nándor
Pontosan 80 esztendeje, 1942. április 12-én avatták fel a csíkpálfalvi Honvéd-szobrot. Amint Salamon János csíkpálfalvi születésű olvasónktól megtudtuk, a kommunista hatalom emlékromboló törekvéseit is átvészelő hősi szobor ötletadója Vitéz Fülöp Ferenc volt.
2022. április 12., 09:142022. április 12., 09:14
A középcsíki medencében fekvő község egyik látványosságát a helyiek „Kő-Ferencnek” is nevezik. Tervezője és modellje, a pálfalvi építőcsoport vezetője, Ferencz Salamon Imre építész volt. A Honvéd-szobor kivitelezője a csíksomlyói „Jézus-faragó'” Ferencz István, megáldását pedig Bokor Ferenc plébános celebrálta, aki 1929 és 1943 között volt Csíkpálfalva plébánosa. A felsoroltak mindegyikének vezeték- vagy keresztnevében szerepel a Ferenc név.
– mondta el Salamon.
Fotó: Veres Nándor
Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.
Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.
XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.
A levélben szavazó választópolgárok, akik nem kapták meg postai úton a levélcsomagjukat, hétfőtől személyesen kérhetik annak pótlását a külképviseleteken vagy országgyűlési egyéni választókerületi választási irodákban.
Tizennyolc éves, ittasan vezető sofőrt is lekapcsoltak a Hargita megyei rendőrök a húsvéti ünnepek során.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint februárban 11 898 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 40-nel többnek, mint előző hónapban.
A húsvétvasárnapi szabadtéri ételszentelés legfelemelőbb pillanatai közé tartozik a magyar és a székely himnuszok eléneklése.
Az élelmiszerárak tavaly április óta mintegy 10 százalékkal emelkedtek, és ortodox húsvét után újabb drágulás jöhet az energia- és üzemanyagköltségek növekedése miatt – jelentette ki a vasárnap Agerpresnek Aurel Popescu.
Háziállatok is áldozatul estek annak a tűzvésznek, amely a Maros megyei Petelén ütött ki és amelyhez vasárnap kora hajnalban riasztották a szászrégeni tűzoltókat.
Immár 25 éve, mindössze egy év kimaradással töltik meg a csíkszeredai Szabadság teret és a Promenádot a legnagyobb szabadtéri ételszentelés résztvevői.
szóljon hozzá!