Táblázat: Csáki Ferencz
Július 23-a nevezetes nap Tusnádfürdő életében. Idén ekkor kezdődik a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, azaz a Tusványos, pontosan nyolcvan évvel ezelőtt pedig itt avatták fel az utolsó országzászlót Székelyföldön.
2024. július 23., 21:012024. július 23., 21:01
2024. július 24., 10:382024. július 24., 10:38
A maroshévízi születésű Urmánczy Nándor (1868–1940) földbirtokos, országgyűlési képviselő által kezdeményezett országzászló-állítás 1928-ig vezethető vissza, amikor is augusztus 20-án a budapesti Szabadság téren az 1921-ben ugyancsak neki köszönhetően felállított (és 1945-ben eltávolított), az elszakított országrészeket jelképező, neves szobrászok által alkotott szoborcsoport központi részén felszentelték a nemzet határokon átívelő egybetartozása eszméjének első ilyen szimbólumát. Az elkövetkezendő bő tíz év során mintegy 700 magyarországi település követte a példát,
Székelyföldnek csak 1940. évi második bécsi döntést követően adódott módja kapcsolódni a mozgalomhoz, és onnantól igyekezett felzárkózni, már csak azért is, mert az észak-erdélyi országzászló-állítási mozgalom irányítója a háromszéki származású Losonczy Ferenc országbiztos volt, székelyföldi megbízottja pedig dr. Kelemen Zoltán papolci ügyvéd.
Az országzászló címerét az egyesített címerpajzsok, az ún. magyar középcímer (két oldalán angyallal vagy anélkül) képezte, amely fölé, alá az „Így volt – Így lesz” felirat került
Fotó: József Álmos gyűjteményéből
A háromszéki országzászló-állítások történetét külön kötetben feldolgozó József Álmos sepsiszentgyörgyi helytörténész kutatásai során Nagybaconban találta meg az első ilyen ceremónia emlékét, ahol nem sokkal a magyar csapatok bevonulása után, már 1940. október 6-án országzászlót avattak. Egy héttel később következett Csíkmenaság és a Szolnok–Doboka vármegyei Bethlen.
József Álmos tudomása szerint csak Háromszék mintegy hetven községében, továbbá Sepsiszentgyörgyön emeltek országzászlót.
„Székelyföld nagy települései közül egyedül Kézdivásárhelynek nem sikerült megvalósítania álmát, bár a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége már 1941 tavaszán zászlót ajánlott fel, egy amatőr szobrász vállalta is a talapzat megtervezését Gábor Áron szobrával. A város főterének már elkészített alapos átrendezési tervének kivitelezése azonban kitolta az emlékmű megvalósítását, s az egyre több anyagi és emberi áldozatot követelő háborús helyzet meggátolta azt” – avatott be a helytörténész.
Homoródszentpálnak a bevonuló magyar katonák adományoztak országzászlót
Fotó: Fortepan/Tordai György
Az akkor még nagyközségi ranggal bíró Kovásznáról is ide kívánkozik egy érdekes adalék: itt 1943. szeptember 26-án vonták fel a Mohács városa által adományozott országzászlót, ám azzal egyszerre székelyhatárőr-szobrot is avattak. Ez utóbbit Tompa József kézdimartonfalvi születésű marosvásárhelyi szobrász alkotta topolyafából, azaz csomoros nyárból, és – a Székely Nép tudósítójának tanúsága szerint – „székely stílű faépítményben helyezték el, amelynek négy oldalára Magyarország, Erdély, a Székelyföld és Háromszék vármegye címerét vésték be. Magyarország címere fölött: »Mindent a hazáért!«, Erdély címere fölött: »Kézzel, karddal!«, a Székelyföld címere felett: »Előre székely!«, Háromszék megye címere fölött pedig: »Ésszel, szívvel!« jelszavak olvashatók.” Egy évvel később
Országzászló-avató ünnepségek Csík megyében
Megható, hogy a székely falvak milyen gyorsasággal és buzgalommal igyekszenek emléket állítani annak a magasztos pillanatnak, melyben Erdély újra szabad és magyar lett… Csík megyében Menaság község volt a legelső, amely hősi emlékmű felszentelésével országzászlót avatott. Utána Márton Áron püspök faluja, Csíkszentdomokos, majd Gyergyócsomafalva, Csíkkarcfalva, Tusnád község következtek.
Csíksomlyó részére az országzászlót az ott állomásozott honvédség adományozta, a megfelelő hatalmas oszloppal együtt. (…) Csíkszentimre oltmenti nagyközség országzászlóját Budapestre elszármazott hűséges fia, dr. Sándor László ny. székesfővárosi rendőrkapitány és neje adományozta. Csíkszereda város és Nagykászon községei zászlóavatási ünnepségei egy napon zajlottak le. Csíkszereda város ereklyés zászlóját Hoyos György gróf és neje, valamint a budapesti BESzKÁRt tűzharcos főcsoportja adományozta. (…) Nagykászon három összeépült testvérközsége: Kászonaltíz, Kászonfeltíz és Kászonimpér részére Abaújtorna megye tornai járása közönsége ajándékozta a leventezászlót, amelyet a piactéren nagy ünnepség keretében avattak fel.
A Hargita alji többi kis székely község is lázasan készül országzászló-avató ünnepségére, de még hiányzik a legfontosabb kellék: a zászló, sok helyen. Nagy a szegénység, gond úgy, hogy az elszármazott lakosok feladata lenne az országzászló mielőbbi beszerzése, és községüknek való ajándékozása, mely örök időkre hirdetné nevét a nagynevű ajándékozónak.
Magyar Lapok (1940. dec. 7.)
No, de ugorjunk át Tusnádfürdőre, amely összeállításunk apropójául szolgál, és ahol már 1943 nyarán országzászló-bizottságot alakítottak dr. Lázár Géza vármegyei főjegyző, fürdőbiztos elnöklete alatt „azzal a feladattal, hogy
A Fürdő étterem előtti térség közepén álló, terméskőből kifaragott emlékmű mögé felállított fehér árbocra vonták fel a címeres-ereklyés országzászlót pontosan nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. július 23-án. De adjuk át a szót a Székely Nép tudósítójának:
„Gyönyörű napsütésben egymásután érkeztek a szekerek Csík és Háromszék minden részéből. A vendégek sorában láttuk vitéz Gaáli Ernő ny. vezérőrnagyot, Csík vármegye főispánját, OM kormánybiztost is. Csíktusnád leventéi díszszázaddal vonultak ki. Felejthetetlen képet nyújtottak a székely leventelegények fehér harisnyájukban és levente ingükben, s a festői képet az ünnepségre felvonult székely asszonyok és leányok ősi, színes viselete egészítette ki.”
Az ünnepség tábori misével és református istentisztelettel kezdődött, ahol mind Bajkó László róm. kat. plébános, mind Kovács Pál csíkszeredai református lelkész „a magyar célkitűzések megvalósításáért imádkozott.” Miután a zászlót díszőrség mellett felvonták az árbocra, dr. Váró Pál, az ereklyésországzászló-nagybizottság küldötte és dr. Élthes Gyula miniszteri tanácsos, egyetemi tanár szólt az ünneplő tömeghez. Végül „Kockás Béla községi bíró azzal a fogadalommal vette át a beiktatott országzászlót, hogy
Fogadalmát nem sikerült betartania, de ezt a későbbi fejlemények ismeretében aligha hányhatjuk fel neki…
A csíksomlyói emlékmű
Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar
Ugyanaznap a Szolnok–Doboka megyei Baca községben is felavatták a kolozsvári gyalogzászlóalj tisztikara és legénysége által adományozott, kőalapzatra felhúzott országzászlót. Más, ilyen jellegű ünnepségről a háború végéig – és még hosszú-hosszú évtizedekig – nincs tudomásunk Erdélyből.
A Székely Nép augusztus 22-i számában még arról olvasni, hogy Gyergyóditró is emlékmű- és országzászló-avatásra készül, de ez már egy külön – és napjainkig átívelő – történet. Négy nappal később ugyanis az Úz völgyében megjelentek az első szovjet tankok…
Országzászló Csíkszeredában
Fotó: Pethő Csongor gyűjteményéből
A tusnádfürdői országzászló talapzatán, a szószék asztallapjára a következő szöveg volt belevésve, amit a kommunista időszakban kivéstek, de Jánosi Csabának az 1970-es években sikerült kibetűznie: „Nagymagyarország Csíkvármegyjének felszentelt rögei.” Ugyancsak a tusnádfürdői borvízmúzeumot is létrehozó jeles geológus, helytörténész szóbeli közlése alapján tudjuk azt is, hogy a ’80-as évek végén a szekuritáté lebontatta az emlékművet, de a szállítással megbízott tusnádi utászok megmentették a darabjait: nem a sepsibükszádi kőbányába, hanem az utászház udvarára vitték, ahol homokkal letakarták. A rendszerváltás után került ismét a helyére.
A baróti országzászló
Fotó: OSZK Fényképtár/Szabó Dénes
Karcfalva, 1940. november 3.
Fotó: Erdélyi Fotográfia Múzeum/Molnár Attila
A karcfalvi ünnepség
Fotó: Karda Tünde gyűjteményéből
Maroknyi székely Székelykeresztúron (1941. szeptember 14.)
Fotó: Dobribán Árpád Mihály gyűjteményéből
Az orbaiszéki Papolcon 1942 márciusában avattak országzászlót
Fotó: Bede Erika gyűjteményéből
Zalánpatak, 1942. április 5.
Fotó: Préda Barna gyűjteményéből
A bodoki országzászló
Fotó: Ledán Sándor gyűjteményéből
Málnásfürdő, 1942. július 26.József Álmos gyűjteményéből
Fotó: József Álmos gyűjteményéből
Mikóújfalu, 1942. november 12.
Fotó: József Álmos gyűjteményéből
Sepsiszentgyörgy, 1942. november 15.
Fotó: József Álmos gyűjteményéből
Országzászló és határőremlékmű Kovásznán
Fotó: OSZK Fényképtár/Szabó Dénes
A tusnádfürdői országzászló-avatás
Fotó: József Álmos gyűjteményéből
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Marosvásárhelyen péntekre virradóan.
Jelentős méhpusztulás történt a télen a méhészetekben, és egyelőre ennek még a pontos okait sem ismerik a méhészek. A jelenség egy, az ágazatot érintő általános problémára is rávilágít.
A kormány döntése értelmében nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – számolt a Ciolacu-kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
1 hozzászólás