Hirdetés
Hirdetés

Nyolc erdélyi személyiség példaértékű közösségi munkáját ismerték el

Novák Katalin köztársasági elnök az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából kitüntetésben részesített nyolc neves erdélyi személyiséget a magyar közösségekért végzett önzetlen és példaértékű szolgálatukért. A díjakat kedden adták át Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán, a csíkszeredai Lázár-ház dísztermében.

Barabás Hajnal

2022. szeptember 13., 18:572022. szeptember 13., 18:57

2022. szeptember 13., 20:512022. szeptember 13., 20:51

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Novák Katalin köztársasági elnök az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából kitüntetésben részesített nyolc neves erdélyi személyiséget a magyar közösségekért végzett önzetlen és példaértékű szolgálatukért. A díjakat kedden adták át Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán, a csíkszeredai Lázár-ház dísztermében.

Barabás Hajnal

2022. szeptember 13., 18:572022. szeptember 13., 18:57

2022. szeptember 13., 20:512022. szeptember 13., 20:51

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Magyar állami kitüntetéseket vehetett át ünnepélyes körülmények között nyolc erdélyi személyiség Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán kedd délután. A kitüntetéseket Tóth László főkonzul adta át a díjazottaknak, aki köszöntőjében jelezte:

a maguk munkakörében mindannyian olyan értéket teremtettek, amivel előbbre vitték a helyi és a tágabb magyar közösség ügyét.

A laudációkat Percze László konzul olvasta fel, majd az egyenkénti díjazások után az ünnepeltek néhány mondatban megköszönték, hogy ilyen magas rangú kitüntetésben részesülhettek.

Hirdetés
•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Ferenczes István Kossuth-díjas költő, író részére Novák Katalin köztársasági elnök a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést adományozta a Székelyföld irodalmi-kulturális életében betöltött meghatározó szerepe, különösen a 100 kötetes Székely Könyvtár-sorozat megalkotásában végzett kimagasló színvonalú munkája elismeréseként. Ferenczes István 1945-ben született Csíkpálfalván. „Családja kulákosítása után kisdiákként a szülőföldjétől távol, a bánsági Lugoson kénytelen tanulni. „Örökös honvágy” – talán ez a legjellemzőbb lelkiállapot Ferenczes középiskolás diákéveire, egyáltalán nem véletlen, hogy a későbbiekben annyira szívén viseli nemcsak a székelyek, hanem a moldvai csángómagyarok sorsát is” – hangzott el a laudációban. Őt méltatva ismertették, hogy az 1989-es romániai forradalom előtt olyan nagy sikerű versesköteteket jegyzett, mint a Ki virággal megveretett (1984), illetve Megőszülsz, mint a fenyvesek (1988).

Az 1989-es forradalom kitörésekor pedig a tömeg kérésére többször is elszavalta addig csak kéziratban terjedő, A diktatúra közhelyei című szamizdat versét a csíkszeredai Szabadság téren.

A későbbiekben alapító főszerkesztőként 1997 októberén útjára indítja a csíkszeredai Székelyföld kulturális folyóiratot, amely azóta is a Kárpát-medence egyik legolvasottabb, legtöbb előfizetővel rendelkező kulturális folyóirata. Ugyancsak Ferenczes vállalja a Sepsiszentgyörgyön csődbe jutott csángó újság, a kétnyelvű Moldvai Magyarság kiadását-szerkesztését is.

Egyik legnagyobb megvalósítása pedig a 100 kötetes Székely Könyvtár könyvsorozat, amelyben összegyűjtötte a székely-magyar írott kultúra legjelesebbeit.

A sorozat 2012 tavaszán indult útjára, az utolsó, 100. kötet pedig 2021 őszén jelent meg. „Mindeközben természetesen az írással sem szakított Ferenczes István. Versei folyamatosan jelentek meg erdélyi és magyarországi folyóiratokban, könyvet írt a Maniu-gárdisták 1944-es csíkszentdomokosi mészárlásáról, riportnovellákat a moldvai csángókról (Ordasok tépte tájon, 1998). Életművére 2018-ban, Veszedelmekről álmodom című monumentális dokumentum-regényével tette fel a koronát, amelyben – építész édesapja figuráját állítva a középpontba – csíki kishazájáról és annak népéről emlékezik meg. Egyáltalán nem véletlen, hogy Magyarország Kormánya 2019-ben Kossuth-díjjal ismerte el Ferenczes István sokoldalú irodalmi és intézményteremtő tevékenységét. Végezetül:

Idézet
Ferenczes István „civilként” is a példaképünk lehet: amikor 2021-ben elnyerte a Príma díjat, az elismeréssel járó 5 millió forintot az utolsó fillérig felajánlotta az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesületnek

– foglalták össze példaértékű tevékenységét a laudációban.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Önzetlen szolgálat a közösségért

Borcsa Gergely több mint három évtizedes kántori szolgálata, valamint az árva és rászoruló gyermekek, illetve fiatalok zenei oktatásában végzett önzetlen munkája elismeréseként a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült. A balánbányai születésű kántor jelenleg a csíksomlyói Szent Péter és Pál Plébánián dolgozik. Hajléka „hétvégi otthont” nyújt több árva és rászoruló gyermeknek, helyet ad zenei próbáknak, menedéket jelent utazóknak és zarándokoknak egyaránt. Önzetlen és önkéntes munkával zenei képzést is ad a környék gyermekeinek és fiataljainak.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Az 1945-ben született, jelenleg Sepsiszentgyörgyön élő Jánó Mihály muzeológus, művészettörténész, kritikus, szakíró, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum képtárának volt vezetője, Kovászna megye volt művelődési főtanácsosa, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, az erdélyi magyar kulturális örökség feltárását és széles körű megismertetését szolgáló munkája elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kecskés Lajos, a Magyar Unitárius Egyház lelkésze, a mezőségi Szabéd unitárius tiszteletese 1999-ben vonult nyugdíjba. Negyvenegy éves lelkészi szolgálatának három évtizede egybeesik a romániai kommunista diktatúra időszakával.

Ebben a nehéz időszakban nyújtott odaadó lelkipásztori szolgálata, majd a rendszerváltás utáni lelki és szellemi megújulást elősegítő kezdeményezései elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésében részesült.
•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A nagyajtai születésű Keresztes Sándor a Nyikó-menti csehétfalvi, majd homoródszentpáli nyugalmazott unitárius lelkész részére az erdélyi magyarság körében végzett példaértékű lelkipásztori szolgálata, valamint nyomtatásban is megjelent, nagy hatású prédikációi elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adták át.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Gyógyítottak, tanítottak, szolgáltak

A marosvásárhelyi születésű, jelenleg Csíkszeredában élő Dr. Kraft Zsolt ortopéd szakorvos, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Ortopédia – Traumatológia Osztályának nyugalmazott osztályvezető főorvosa, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat önkéntes orvoscsoportjának munkáját közel három évtizede segítő munkája, valamint az Erdély és Magyarország közötti szakmai kapcsolatok kialakítását és ápolását támogató tevékenysége elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült.

Idézet
Nyugállományba vonulása óta is mindenben segíti önkéntes orvosaink erdélyi munkáját, kitűnő szakmai és emberi kapcsolatot ápol velük és kiemelt gondot fordít arra, hogy az ortopédiai ellátásra szoruló erdélyi gyermekek a legkorszerűbb ellátásban részesüljenek.

Nyugdíjas orvosként 2020 végéig tovább dolgozik a kórházban, sok betegen segítve. Kraft doktor urat szenvedélyesen érdekli Erdély története és kultúrája. Szabadidejében többször szervezett kirándulásokat az orvoscsoport tagjainak is, ahol Erdély nevezetességeit, műemlékeit, természeti helyeit mutatta meg nekik” – hangzott el a keddi laudációban.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Nagy Éva Vera énektanár, a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermek- és Ifjúsági Kar karnagya, a Boldogasszony Iskolanővérek közössége szovátai missziójának alapítója és vezetője Kecskeméten született, jelenleg Szovátán él. Őt a Magyar Ezüst Érdemkereszttel tüntették ki a Kárpát-medencei magyarság összetartozását erősítő zenepedagógusi szolgálatáért, a Kodály Zoltán szellemiségének megőrzéséért, és a nagy elhivatottsággal végzett misszióvezetői tevékenységéért.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Szász Tibor András, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye Felsősófalvi Református Egyházközség parókus lelkipásztora részére példaértékű lelkipásztori és gyülekezetépítő szolgálata, illetve ifjúsági nevelő- és táborszervező munkája, valamint sokrétű tudományos kutatói és publikációs tevékenysége elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozták.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
2026. június 25., csütörtök

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak

Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen

Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen
2026. június 25., csütörtök

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében

Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében
Hirdetés