Hirdetés
Hirdetés

Nyolc bűnvádi feljelentés természetvédelmi területek felégetése miatt

Ami még a borsos pénzbírságnál is súlyosabb következményeket von maga után. Natura2000-es természetvédelmi területeken történő égetés miatt 8 bűnvádi feljelentést történt a megyében az elmúlt hónapokban •  Fotó: Tuchiluș Alex

Ami még a borsos pénzbírságnál is súlyosabb következményeket von maga után. Natura2000-es természetvédelmi területeken történő égetés miatt 8 bűnvádi feljelentést történt a megyében az elmúlt hónapokban

Fotó: Tuchiluș Alex

Natura2000-es természetvédelmi területek felégetése volt a leggyakoribb olyan bűncselekmény az év első harmadában Hargita megyében, amelyek miatt bűnvádi eljárást kezdeményezett a megyei környezetőrség. Az utóbbi napokban törvénytelen autóbontók ellen is hasonló feljelentést tett a hatóság.

Széchely István

2024. május 30., 07:542024. május 30., 07:54

Majdnem 700 ezer lej összértékben rótt ki bírságokat a Hargita Megyei Környezetőrség az év első harmadában, de több olyan, a természetet érintő bűncselekmény is történt a megyében, amely már meghaladta a szakhatóság hatáskörét, így ezek miatt bűnvádi feljelentést tettek a nyomozóhatóságnál.

A környezetőrség kilenc esetben kezdeményezett bűnvádi eljárást az év elejétől a múlt hónap végéig, és ezeket a feljelentéseket egy kivételével mind Natura2000-es természetvédelmi területeken történő égetés miatt tették

– tájékoztatott Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője. A kilencedik esetben természetben történt hulladéklerakás és elrejtés miatt volt szükség bűnvádi feljelentésre.

Hirdetés

Az elmúlt négy hónapban a környezetvédelmi engedély, valamint jóváhagyás hiányában végzett különböző tevékenységek voltak a leggyakoribb kihágások, amelyek miatt eljárást indított és bírságolt a megyei környezetőrség – 14 esetben volt ez a szankció oka.

Összesen 27 pénzbírságot – 686 000 lej értékben – rótt ki a szakhatóság az említett időszakban, 7 alkalommal pedig csak figyelmeztetésre volt szükség.

Ugyanakkor – kiegészítő szankcióként – 2 esetben elrendelték a folyamatban lévő munkálatok leállítását és az eredeti állapot visszaállítását, 1 esetben pedig a tevékenység felfüggesztését.

160 ellenőrzést végzett az év első harmadában a környezetőrség, de lakossági bejelentések alapján is indítottak kivizsgálásokat. 27 ilyen panaszt kaptak, ezek között volt talajszennyezésre vonatkozó bejelentés, ami rendszerint illegális hulladéklerakást jelent, de

volt több, a biodiverzitást károsan érintő tevékenységre vonatkozó panasz is, ami gyakran természetvédelmi területen történő építkezést takar.

Ide tartoznak ugyanakkor a bűzre vonatkozó panaszok is, aminek többnyire szennyvízkifolyás az oka. Ezeknek a bejelentéseknek a többsége ugyan egyszerű lakossági panasz, de nem mindig a környezettudatosság adja a motivációt, gyakran kiderül, hogy konfliktus van a felek között – számolt be a tapasztalatokról Balla Izabella.

Az elmúlt napokban újabb három súlyos, a környezet érintő bűncselekmény miatt tett feljelentést a nyomozóhatóságnál a megyei környezetőrség.

Maroshévíz területén két magánszemély egyenként már két-két alkalommal kapott pénzbírságot megfelelő engedélyek hiányában, törvénytelenül végzett autóbontásért, egy harmadikat pedig egyszer megbírságolt már emiatt a szakhatóság.

Egy múlt heti ellenőrzésen azonban kiderült, hogy egyikük sem hagyott fel a tevékenységgel. Ezúttal azonban nem egy újabb bírságot kaptak, hanem bűnvádi eljárást kezdeményezett ellenük a környezetőség. Az érintettek lényegében

illegális autóbontót működtettek az út mellett, hármuk közül az egyik ugyan időközben bejegyeztetett egy ilyen tevékenységi körű céget, ám környezetvédelmi engedélyt nem kapott erre a tevékenységre

– tájékoztatott Balla Izabella.

A hulladékok nem engedélyezett telephelyen történő elhelyezése, birtoklása, tárolása a hulladékgazdálkodást szabályozó 2021/92-es törvény értelmében bűncselekménynek minősül, és 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel járhat.

Veszélyes hulladékok esetében a begyűjtésre, kezelésre, szállításra vonatkozó kötelező intézkedések elmulasztása vagy be nem tartása szintén bűncselekménynek minősül, és 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő

– tájékoztat az üggyel kapcsolatban a megyei környezetőrség.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 17., kedd

Védelmi miniszter: Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást

Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást – jelentette ki kedden Radu Miruță védelmi miniszter.

Védelmi miniszter: Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást
Hirdetés
2026. március 17., kedd

Sepsiszentgyörgyre, majd Csíkszeredába érkezik a Székely menyasszony tárlat

Székelyföldre érkezik a Székely menyasszony című kiállítás, amely március 20-tól lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön, majd április 29-től Csíkszeredában.

Sepsiszentgyörgyre, majd Csíkszeredába érkezik a Székely menyasszony tárlat
2026. március 17., kedd

Közvitára bocsátotta az oktatási minisztérium a bölcsődei és óvodai beiratkozások rendjét

Közvitára bocsátotta kedden az oktatási minisztérium a 2026-2027-es tanévre vonatkozó bölcsődei és óvodai beiratkozások rendjét.

Közvitára bocsátotta az oktatási minisztérium a bölcsődei és óvodai beiratkozások rendjét
2026. március 17., kedd

A pénzügyminiszter szerint is lépni kellene az üzemanyag további drágulásának megelőzéséért

A pénzügyminisztérium elkészítette az üzemanyagárakkal kapcsolatos elemzését, és a kormány „a következő napokban” várhatóan dönteni fog a következő lépésekről – nyilatkozta egy keddi sajtóeseményen Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

A pénzügyminiszter szerint is lépni kellene az üzemanyag további drágulásának megelőzéséért
Hirdetés
2026. március 17., kedd

Szijjártó Péter: mondjanak véleményt a nemzet jövőjéről

Sok százezer határon túli magyar állampolgár levélben adhatja le szavazatát az április 12-i magyar országgyűlési választásokra. „Éljenek a lehetőséggel” – erre biztat minden érintettet Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter: mondjanak véleményt a nemzet jövőjéről
2026. március 17., kedd

Bővült a villanyhálózat Székelyudvarhelyen, de még van igény hasonló fejlesztésre

Három utcában bővült a villanyhálózat Székelyudvarhelyen, másik két zónában pedig készülnek a tervek egy hasonló fejlesztésre. Az igény ennél jóval nagyobb, de sok helyszínen a magántulajdonban lévő utcarészek lehetetlenítik el a munkát.

Bővült a villanyhálózat Székelyudvarhelyen, de még van igény hasonló fejlesztésre
2026. március 17., kedd

Csíkszereda volt az ország leghidegebb lakott települése kedden hajnalban

Bár az elmúlt hetekben egyre inkább tavasziasra fordult az időjárás, a fagyok még nem értek véget. Kedden hajnalban Székelyföld teljes területén fagypont alá süllyedt a hőmérők higanyszála.

Csíkszereda volt az ország leghidegebb lakott települése kedden hajnalban
Hirdetés
2026. március 17., kedd

F-16-osokat riasztottak: dróndarabok hullottak le a román határnál

Újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra ellen Oroszország keddre virradóra, a Tulcea megyei Plauru térségében lehulló dróndarabokat észleltek.

F-16-osokat riasztottak: dróndarabok hullottak le a román határnál
2026. március 17., kedd

Az egyik legfontosabb bizottságban vitáznak kedden a költségvetésről

A parlament költségvetési és pénzügyi bizottságaiban folytatódik kedden a 2026-os állami költségvetés tervezetének vitája.

Az egyik legfontosabb bizottságban vitáznak kedden a költségvetésről
2026. március 17., kedd

Ahol nem bojkottálják, ott matekből próbavizsgáznak a nyolcadikosok

A nyolcadikosok próba-képességvizsgájának második napján, kedden matematikából mérik fel a tanulók tudását.

Ahol nem bojkottálják, ott matekből próbavizsgáznak a nyolcadikosok
Hirdetés