A karácsony valódi üzenetét átadni hivatott kisjátékfilmet forgatnak Csíkszék több helyszínén a napokban. A Nyirő József Most már jöhetsz Jézuska című novellája alapján készülő mű második forgatási napján Csíkszeredában beszélgettünk Farkas György rendezővel, illetve a kulisszák mögé is betekintést nyertünk.
2019. január 24., 20:452019. január 24., 20:45
2019. január 24., 20:462019. január 24., 20:46
Fotó: Gábos Albin
A karácsony valódi üzenetét átadni hivatott kisjátékfilmet forgatnak Csíkszék több helyszínén a napokban. A Nyirő József Most már jöhetsz Jézuska című novellája alapján készülő mű második forgatási napján Csíkszeredában beszélgettünk Farkas György rendezővel, illetve a kulisszák mögé is betekintést nyertünk.
2019. január 24., 20:452019. január 24., 20:45
2019. január 24., 20:462019. január 24., 20:46
Fotó: Gábos Albin
Javában folyt a forgatás csütörtök délelőtt, amikor a Csíki Székely Múzeum mögötti skanzennél jártunk. Az egyik házban síri csend uralkodott, hiszen éppen az egyik főszereplő elhunytáról szóló jelenetet vették fel a Nyirő József Most már jöhetsz Jézuska című novellája alapján készülő kisjátékfilmből. A húszperces, székely tanyavilágon játszódó filmről Farkas György rendezővel beszélgettünk.
A kolozsvári születésű Farkas György a Budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem operatőr szakán végzett, abban a „Bolyai-osztályban”, amelyet kimondottan erdélyi fiatalok részére indítottak. Tanulmányai elvégzése óta
„Hiába, hogy 25 éve kamerák mögött vagyok, mégis féltem ettől a történettől, valósággal reszkettem.
Úgy tűnik, most jött el ennek az ideje, hiszen a Magyar Média Mecenatúra Programon és a Bethlen Gábor Alapon keresztül támogatást nyertünk a film elkészítésére” – elevenítette fel az előzményeket a rendező.
Fotó: Gábos Albin
A további részletek előtt azonban érdemes néhány gondolatban összefoglalni, miről is szól a film alapjaként szolgáló mű. A Nyirő-novella története szerint Ülkei Ádám felesége elvesztése után kiábrándult Istenből, ezért a karácsonyt sem kívánta megünnepelni. Ünnep szombatjára virradó éjjel azonban történt valami, ami keresztülhúzta a számításait: késő este dühös kiáltozásokat és puskalövéseket hallott. Nem sokkal ezután kopogtattak a kalyibája ajtaján, ahol legnagyobb meglepetésére a „gyilkos Péter” állt, akit nyolc esztendőre ítéltek, mert féltékenységből megölte a feleségét. Később aztán kiderül, hogy szegénységben élő fia miatt szökött meg a börtönből, neki szeretett volna örömet szerezni okozni az ünnepen. Pétert azonban menekülés közben meglőtték a csendőrök, így amikor érezte, hogy már nincs sok ideje hátra, azt tanácsolta Ádámnak, hogy vegye fel a fejére kitűzött vérdíjat, cserébe, hogy befogadta. Ádám először feldühödik az ajánlat hallatán, a novella műfajára jellemzően azonban csattanóval záródik a cselekmény: Péter halála után Ádám mégis felveszi az összeget, amiből aztán az elhunyt fiának vásárol „kicsi csizmát, kicsi harisnyát, jómeleg posztó kurticskát, báránybőr sapkát, hogy meg ne fázzék a télen”.
Fotó: Gábos Albin
Farkas György érdeklődésünkre elmondta:
A kivitelezést az is drágítja, hogy mivel egy régebbi korban játszódó történetről van szó, ennek megfelelő ruhákra és díszletre van szükség. „Szerencsénkre a belső felvételekhez találtunk egy ideális helyszínt a csíkszeredai Mikó vár mögötti területen, amely egykor skanzenként működött. Ez mára már annyira korosodó állapotba került, hogy hiteles és hihető, hogy ez akkoriban egy szegény ember háza lehetett.
– avatott be a részletekbe a rendező.
Fotó: Gábos Albin
Hozzátette, a húszperces kisjátékfilm forgatása négy napig tart majd, a csütörtöki a második volt. A játékfilmes átlag egyébként három perc naponta, azaz a műből három percnyit vesznek fel egy nap. Ezt azonban a jelen esetben kitolták öt percre, ami megnehezíti a forgatást, hiszen
Emellett számos egyéb nehezítő körülménnyel kell szembenézniük, hiszen mivel téli történetről van szó, és éjszakai jelenetek is vannak, nagyon hidegben kell hosszú órákon át forgatni. Ehhez kapcsolódik az egyik kulisszatitok, amit a rendező elárult:
„A történetet rövidebb idő alatt is el lehetne mondani, de úgy terveztük, hogy nem egy videoklipet, hanem inkább egy lassúbb folyású történetet szeretnénk készíteni. Ezért arra a döntésre jutottunk, hogy a 15 perc helyett 20 perces lesz, mivel ennyi idő szükséges ahhoz, hogy eljuttassuk a nézőt egy olyan dimenzióba, amely nem a mai világban játszódik. Mindannyian látjuk, hogyan zajlik manapság a karácsony, az ünnep elvesztette azt a hangulatát, amiről szólnia kellene.
Továbbá azt is érdemes megemlíteni, hogy az elmúlt 25 év alatt rengetegen megteremtettük Székelyföldet a médiában egy ilyen skanzenvilággá, ahol még ma is székelyruhában fejik a tehenet. Na ebben a filmben ilyen nincs, sőt időtlenné és helytelenné tesszük:
– hangsúlyozta a rendező.
Fotó: Gábos Albin
A két főszerepet Pálffy Tibor és Fülöp Zoltán erdélyi magyar színészek játsszák, a kisjátékfilm harmadik meghatározó szereplője pedig Akka, egy négyéves juhászkutya-keverék. Utóbbi gazdája Zaiba Anikó csíkszeredai táncos, koreográfus, idomítója pedig a szintén csíkszeredai Jakab Tamás, akivel látszólag gyorsan megtalálták a közös hangot:
A rendező zárásként arra is kitért, hogy a forgatás után az utómunka, a zeneszerzés, a vágás, a fényelés és a hangkeverés következik, majd várhatóan május végére elkészül a film. Ezt követően elsősorban televízióban fogják sugározni, de fesztiválokra, iskolákba is el szeretnék juttatni.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.
Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.
Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.
Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.
Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.
Huszönöt aláírás hiányzik a háromezerhez, vagyis cikkünk megjelenéséig 2975-en támogatják a Kovászna megyei Agrosic Egyesület által kezdeményezett petíciót, amellyel a medvék túlszaporulatától való védelmet kérnek.
Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) e-Terra alkalmazása működik, és a kiesése alatt felhalmozódott nagy mennyiségű kérelem feldolgozása folyamatban van.
Százhuszonkét tisztségviselőt érinthet a feddhetetlenségi törvény hétfőn alkotmányosnak ítélt módosítása, amely a megbízatás megszűnését írja elő az összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elmarasztalt személyek esetében.
A jövedéki adó ideiglenes csökkentése ellenére a 10 lejes lélektani küszöb felett maradt Romániában a gázolaj literenkénti átlagára – közölte a Peco-online.ro árfigyelő szakportál hétfőn.
Holtan találtak hétfőn a Szamosban egy 18 éves fiatalembert Szatmárnémetiben, aki vasárnap este tűnt el a folyóban – tájékoztatott a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!