
Otthon érzik magukat a medvék Tusnádfürdőn. Túl sokan vannak
Fotó: Pinti Attila
Az élethez és testi épséghez, illetve a tulajdonhoz való jogot veszélyeztetik a medvék Tusnádfürdőn – értékel az önkormányzati képviselő-testület nevében írt nyílt levelében Albert Tibor tusnádfürdői polgármester, aki a levelet az államelnöknek, a miniszterelnöknek, illetve a szenátusnak és a képviselőháznak is elküldte, segítséget kérve.
2020. július 08., 19:052020. július 08., 19:05
Mint a segélykiáltásként értelmezhető írásban a polgármester megjegyzi, naponta küszködnek a medvék jelenlétével a fürdővárosban,
A városvezető szerint nemcsak a lakosság, hanem az odalátogató turisták életét is veszélyeztetik a medvék, gátolva őket az élethez, valamint a testi épséghez való jogaik gyakorlásában, melyet Románia Alkotmányának 22. cikkelye biztosít.
– jegyzi meg a levélíró. Mivel a vadak gyakran behatolnak az udvarokba, lakásokba, anyagi károkat okozva, a lakók javait is veszély fenyegeti, ily módon sérül az emberek tulajdonhoz való joga, melyet az alkotmány 44. cikkelye, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartája 17. cikkelye is biztosít – tér ki újabb jogsértésekre az elöljáró.
,,Figyelembe véve a törvényes előírásokat, helyi hatóságként sem jogunk, sem pénzügyi alapunk nincs a medvekérdés ügykezelésére, ettől függetlenül akár naponta fogadjuk a telefonon, szóban vagy írásban tett bejelentéseket” – olvasható a levélben, amelyből az is kiderül, hogy
Ezért javasolják a 2006. évi 407-os számú vadászati és a vadállomány védelméről rendelkező törvény szerinti beavatkozási és megelőző vadászati kvóta megállapítását és aktualizálását a lakossági bejelentések és csendőrségi beavatkozások figyelembe vételével. Úgy értékelik, hogy a medvepopuláció távol tartását szolgáló rezervátum létrehozása is megoldás lehet. „A saját meglátásunk szerint az emberi élet mindenek felett áll” – olvasható levélben, amelynek végén

Választási évben a környezetvédelmi minisztérium nem meri felvállalni a medveállomány kilövéssel történő szabályozását, mert az heves tiltakozást váltana ki a városi lakosság körében – szögezte le a Krónika által megszólaltatott szakember.
A Krónikának nyilatkozó Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács alelnöke emlékeztetett, hogy több vadásztársaság beperelte a szaktárcát törvényszegésért, bűnvádi eljárást kezdeményeztek, amiért nem alkalmazza a törvényt, ám az illetékesek választási évben nem merik bevállalni a kilövési kvóta jóváhagyását. A szakértő szerint arra számítanak, hogy a városi lakosság körében túl nagy tiltakozást váltana ki. Ő úgy vélte, a villanypásztor, a menhely viszont nem elég hatékony a kérdés rendezésére.
– szögezte le a szakértő.
Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.
December 19-én személyes okokból lemondott a TAROM vezérigazgatója, Costin Iordache, de hivatalában marad 2026. január 15-ig, ameddig a vállalat igazgatótanácsa ügyvivő vezérigazgatót nevez ki – jelentette be szerdán az állami légitársaság.
Az előrejelzéseknek megfelelően havazásba váltott át a csapadék az ország több régiójában, így többek között Csíkszéken is.
Családon belüli erőszakhoz kapcsolódó emberölési kísérlet miatt indult eljárás a férfi ellen, aki a gyanú szerint benzint locsolt az élettársára, és a nő testfelületének 50 százalékán égési sérüléseket szenvedett.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) az idei influenzaszezon első halálesetéről számolt be szerdán: egy 88 éves, Kolozs megyei, krónikus betegségekben szenvedő nő hunyt el. Az idős asszony nem volt beoltva influenza ellen.
Hatvan napos hatósági felügyelet alá helyezték szerdán a katonai ügyészek Olt megye prefektusát, Cosmin Florescut (PSD) és alprefektusát, Ștefan Nicolaét (PNL), akiket jogosulatlan fegyverhasználattal gyanúsítanak.
Idén is sokan járultak hozzá adományaikkal az Együtt, egymásért mozgalomhoz, és a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt gyűjtése is eredményes volt. Ennek köszönhetően sok család számára válhatott szebbé a karácsony Gyergyószentmiklóson és Gyergyószéken.
Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.
A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.
Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.
1 hozzászólás