
Ukrán gyerekek a Kultúrpalotában
Fotó: Rab Zoltán
Múzeumlátogatáson, könyvtári foglalkozásokon, városnézésen, angol és román nyelvtanfolyamon vehetnek részt az Ukrajnából Marosvásárhelyre érkező menekültek a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának, valamint Maros Megye Tanácsának köszönhetően. A különböző intézmények, civil szervezetek és magánszemélyek jóvoltából továbbra is zökkenőmentes a menekültek ellátása a megyében.
2022. április 05., 20:502022. április 05., 20:50
A támogatások folyamatosan érkeznek, a civil szervezetek önkéntesei dolgoznak, a közintézmények is megtesznek mindent, hogy az ukrajnai menekültekről zökkenőmentesen gondoskodjanak – válaszolta a Székelyhonnak Andreia Moraru, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának igazgatója, aki érdeklődésünkre elmondta,
Jelenleg a Mihai Eminescu Ifjúsági Ház melletti Ifjúsági szállodában 66 személyt szállásoltak el, a Víkendtelepen pedig egy gyerekcsoport tartózkodik kísérőikkel, akik Ungvárról, a Dinamo Sportiskolából érkeztek. Andreia Moraru elmondta, a gyerekeknek szombaton és vasárnap egy civil szervezet önkéntesei főznek, az Ifjúsági szálloda lakóinak szintén önkéntesek készítik el a vacsorát esténként.
Fotó: Rab Zoltán
A városba, a városi közösségbe való beilleszkedést szolgálják azok a programok, amelyeket a városháza és a megyei önkormányzat jóvoltából szerveznek: ismerkedés a Kultúrpalotával, könyvtárlátogatás, különböző nyelvtanfolyamok. A Maros Megyei Múzeum szóvivője, Liliana Lircă a Székelyhonnak elmondta, tolmács segítségével mutatták be a gyerekeknek a Kultúrpalotát, azt megelőzően pedig a Néprajzi Múzeumot.
– magyarázta a múzeum munkatársa.
Fotó: Rab Zoltán
A megyei könyvtár játszósarkot rendezett be az ukrajnai gyerekeknek, ahol játékosan tanulnak angolul, illetve románul. Amennyiben igény van rá, román és angol nyelvtanfolyamokat is szerveznek számukra.
Maros megyében jelenleg 560 ukrajnai menekült tartózkodik – tájékoztatta a Székelyhont Damian Samoilă, a prefektúra szóvivője.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy az közalkalmazotti bértörvénynek még nincs olyan konszenzusos változata, amelyet megszavazna a parlament, de a pártok felelős hozzáállásával a következő napokban el lehetne fogadni.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő medencéjére.
A meteorológusok újabb figyelmeztetéseket adtak ki légköri instabilitás, megerősödő szél, viharok és jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások miatt. A riasztások pénteken és szombaton Románia 33 megyéjére érvényesek.
Három hét folyamatos drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj 20 banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
szóljon hozzá!