
Fotó: Ignácz Szabolcs
Nyáron beindítják Kovászna megye integrált hulladékkezelési rendszerét, ezzel egy 10 évig tartó folyamat végére értek – hangsúlyozták többször is pénteken Kovászna Megye Tanácsának nagy gyűléstermében, ahol 374 napot tartó közbeszerzés után aláírták a szerződést az ECO Bihor kft-vel, amely üzemeltetni fogja a lécfalvi hulladékgazdálkodási központot.
2017. április 29., 15:432017. április 29., 15:43
Romániában 32 megyében készítettek európai uniós pályázatot integrált hulladékkezelési rendszer kiépítésére, 14 megyében sikerült meg is építeni,
A megyei önkormányzat pénteki beszámolója szerint ez a pályázat Kovászna megye legnagyobb, 20 millió euró értékű pályázata, Barót kivételével minden közigazgatási egység részese, de belátható időn belül az erdővidéki város is csatlakozik.
– fogalmazott Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Fotó: Kocsis Boldizsár János
„Egy normális országban egy ilyen üzemeltetési szerződés aláírása nem kiemelt pillanat, de Romániában sajnos annak számít” – mutatott rá a közbeszerzési rendszer fonákságaira Ambrus József. A Kovászna Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere Közösségi Fejlesztési Egyesület igazgatója kiemelte,
hiszen az európai követelményeknek megfelelően építették ki és ennek megfelelően fogják működtetni.
2015 őszén adták át a lécfalvi integrált hulladékkezelő központot, ahol szelektív válogató csarnok, komposztáló tér is található, valamint hulladékok szortírozására, szállítására, feldolgozására alkalmas speciális járművek is tartoznak hozzá, a létesítményben várhatóan 40 személynek biztosítanak munkát.
Fotó: Kocsis Boldizsár János
A terület, a központ és az eszközök is a megyei önkormányzat tulajdonában maradnak, üzemeltetője pedig a nagyváradi ECO Bihor kft. lesz, amelynek több mint 10 éves tapasztalata van hulladékgazdálkodás terén.
Dr. Pásztai Zoltán, az ECO-Bihor kft. ügyvezetője elmondta, a modern hulladékgazdálkodási technológiák bevezetése terén úttörőnek számítanak Romániában, az első magáncég volt, amely eladható virágföldet gyárt szerves hulladékból készült organikus komposztból, ezt szeretnék itt is gyakorlatba ültetni. Dinamikus csapatra építenek, a fenntartható fejlődés érdekében szakmai döntések alapján működnek, így kívánnak Háromszéken is dolgozni, mondta el az ügyvezető.
A szerződés aláírásától számítva 6 hónapon belül az üzemeltetőnek be kell szereznie a szükséges engedélyeket és meg kell kezdenie a központ működtetését. A nagyváradi cég képviselői szeretnék 3–4 hónapon belül megnyitni a lécfalvi integrált hulladékkezelő központot.
A kormány csütörtökön 20,028 millió lejt utalt ki a költségvetési tartalékalapból fogyatékossággal élő felnőttek bentlakásos központjainak és idősotthonoknak a finanszírozására.
Csak minden negyedik romániai tölti az idei nyári szabadságát külföldön, közülük 65 százalék Görögországot, Bulgáriát, Olaszországot vagy Törökországot jelölte meg úti célként – derül ki egy felméréséből.
Újabb nemzetközi járatot indít a Wizz Air a brassói nemzetközi repülőtérről: november 3-tól közvetlen összeköttetés lesz a spanyolországi Valencia és Brassó között.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a korábbi kormánykoalíció pártjainak engedniük kell az önérzetükből, amikor a politikai válság megoldásáról tárgyalnak.
A Csíkszereda utcáin megjelent lovak helyzete megoldódott: hazaterelték az állatokat, a tulajdonosukat pedig megbírságolták – közölték csütörtök délben a hatóságok.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt csütörtökre virradóan, 1 óra 30 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Elszabadult lovakat fotóztak csütörtök reggel Csíkszeredában. A haszonállatok több helyszínen is végigvágtáztak, többek között a Dedeman barkácsáruházzal szembeni zöldövezeten, valamint a Szent Kereszt Plébániatemplom környékén.
Néhány gyakorlati tanácsot tett közzé a kisgyermekes családok számára a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szerdán, amelyeket a nyári időszakban ajánlott betartani.
Egy bank helyiségében gyulladhatott ki egy bankautomata Marosvásárhelyen szerda késő este. A helyszínre a helyi tűzoltóság hatolt be, kiszellőztették a füsttel telítődött teret, a tűzet eloltották.
szóljon hozzá!