
Illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Idén rekordszámú új olvasója van a székelyudvarhelyi városi könyvtárnak, pedig még csak június van. Arról faggattuk az intézmény munkatársait, hogy mit olvasnak a fiatalok, illetve hogy nyáron milyen programok várják a tékába betérőket.
2017. június 21., 12:332017. június 21., 12:33
2017. június 21., 13:022017. június 21., 13:02
Nyáron rövid programmal tart nyitva a könyvtár, ám ez nem jelenti azt, hogy leállt vagy akár lelassult az intézmény tevékenysége. Az olvasók is aktívak. Az utóbbi időszakban az intézmény legnépszerűbb szolgáltatása a 3D-s mozi volt, de a társasjátékozási lehetőséget és az olvasótermet is sokan használják.
Évente átlagosan nyolcszáz új olvasó iratkozik be a könyvtárba, 2017-ben már 838-an váltottak olvasójegyet, főként a 3D-s filmnézési lehetőség miatt. Az is kiderült, hogy szeptembertől majd 28 ezer kötetet kölcsönöztek ki, és bár az olvasók 75 százaléka a szépirodalmat keresi, nincs olyan szakterület, amely népszerűtlen lenne – mondta el Rendi Éva, a könyvtár munkatársa.
A gyermekkönyvek iránt szintén nagy a kereslet egész évben. Az idei iskolaidőszakban nagyon látogatott volt a könyvtár, csak az utóbbi három hétben több mint ötven osztályközösség tért be a tékába, hogy filmnézéssel egybekötött könyvtárlátogatáson vegyen részt.
A könyvtárosok azt tapasztalják, hogy az utóbbi időben nem egységesek a házi olvasmányok: iskolánként, sőt pedagógusonként más-más szövegeket keresnek a diákok. Egyre többen kérik kortárs szerzők műveit, és a nyári időszakban a kötelezők mellé szabadon is választhatnak olvasmányt a diákok.
A legnépszerűbbek továbbra is a tudományos-fantasztikus és fantáziaregények, még mindig rongyosra olvassák a Harry Pottereket, A gyűrűk urát, de ezek mellett népszerű lett a középiskolások körében a Trónok harca is. A kisebbeknél iskolaidőben közkedvelt a Négyszögletű kerek erdő, a Csipike, a Pál utcai fiúk, a Tündér Lala, a Két Lotti, és újabban Nyulász Péter író kötetei, a negyedikeseknél pedig továbbra is töretlen Leiner Laura népszerűsége.
A szabadon választható olvasmányok közül sokan olvasták a dán Janne Teller Semmi és Minden című könyveit, de a filmadaptációk alapjául szolgáló regényeket is sokan keresik, mint például az amerikai John Green Csillagainkban a hiba című regényét, az ausztrál Markus Zusak A könyvtolvaj című kötetét, Suzanne Collins Az éhezők viadala sorozatát vagy a brit Jojo Moyes könyveit.
A kamaszlányok körében továbbra is kedveltek a vámpírtörténetek, illetve a klasszikussá vált Jane Austen-regények, de az arab nők sorsáról is szívesen olvasnak, és idéntől a kolozsvári Tompa Andrea köteteit is sokan keresik. A fiúk általában a történelmi, főként az első és második világháborúról szóló könyveket kölcsönzik ki.
Vannak tervek a nyárra
Bár rövidített programmal, de az intézmény nyáron is várja a látogatókat: lesznek filmvetítések, lehet használni a társasjátéktermet is. Ugyanakkor júliusban lesz Pál Mária könyvbemutatója, folytatódik a sakkfoglalkozás, és a szülinapi szolgáltatás is igényelhető. De két olvasótábor és a Nyitott könyvek éjszakája is hátravan – tudtuk meg Szőcs Endrétől, a városi téka vezetőjétől.
Két kigyulladt melegházhoz riasztották péntek éjjel a nyárádszeredai tűzoltókat, lángoló melléképülethez a dicsőszentmártoniakat.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint márciusban 11 928 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 30-cal többnek, mint előző hónapban.
Szombaton is tovább drágult az üzemanyag, egyre kevesebb azon töltőállomások száma, ahol még lehet benzint tankolni 9 lej alatt.
Akár mínusz 8 Celsius-fokig is süllyedhet a hőmérséklet vasárnapra virradóra Hargita megye magasabban fekvő pontjain és a hegyközi medencékben. Jövő héttől azonban már érkezik a felmelgedés.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni péntek éjjeli orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott szombat reggel a védelmi minisztérium.
350,7 millió eurót sikeresen felszabadított az uniós helyreállítási források harmadik részletének befagyasztott részéből, ugyanakkor 458,7 millió eurót végleg elveszít a korábbi években késve, hiányosan vagy hibásan végrehajtott reformok miatt.
A Cégnyilvántartási Hivatal adatai szerint 2026 első három hónapjában 5424 vállalat függesztette fel a tevékenységét Romániában, 7,88 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.
Tragikus hirtelenséggel meghalt Takács Csaba – közölte Facebook-oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Egy beteg halálát vizsgálja az ügyészség, aki áprilisban került a brassói kórház sürgősségi osztályára, ahol kezelést írtak fel neki, majd hazaengedték. Röviddel ezután otthon meghalt.
Kaotikusan közlekedett az A2-es autópályán, Konstanca felé egy autóvezető május 1-jén, és a rendőrök jelzésére sem volt hajlandó megállni. Üldözőbe vették, helikopterrel is követték, végül pedig feltartóztatták.
szóljon hozzá!