
Vannak, akik már most ezt az utat használják területeik megközelítésére
Fotó: Beliczay László
A végéhez közeledik a Madarasi Hargita aljában található 8,3 kilométer hosszú Mária-út újjáépítése, aminek finanszírozásáért a szentegyházi önkormányzat pályázott sikeresen. Sokan már most azon közlekednek mezőgazdasági gépeikkel, így némileg tehermentesült a 13A jelzésű országút.
2021. június 15., 15:582021. június 15., 15:58
Egymillió euróért pályázott sikeresen 2017-ben a szentegyházi önkormányzat a Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR) a 13A jelzésű országúttal párhuzamosan található Mária-útként ismert, 8,3 kilométeres szakasz újjáépítéséért. A projekt részeként kövezett és aszfaltozott részt is beterveztek.
A tavaly elkezdődött munkálatokról Lőrincz Csaba polgármester elmondta, hogy az idei esős időjárás miatt nem haladt megfelelően az építkezés, ezért hosszabbítani kellett a finanszírozási szerződést. Eszerint nyáron kell befejeződjön a kivitelezés, ami meg is történik. Emlékeztetett,
Az újjáépítésből még nagyjából egy kilométer van hátra, valamint újabb átereszeket kell elhelyezzenek a gazdák kérésére a fentebbi szakaszon, hogy könnyebben megközelíthetők legyenek a területeik. Ez utóbbi is finanszírozható a projekt részeként.
A mezei út jó részén egyébként már elhelyezték a szükséges átereszeket, megtörténtek a szélesítések és a sáncásás, valamint megépült a betervezett három híd is.
Fotó: Beliczay László
A tisztségviselő hozzátette, szeretnék a többi részen is burkolni az utat, ám a pályázatból csak ennyit lehetett megvalósítani, sőt az eredeti tervekhez képest még ez is pluszt jelent.
Lőrincz Csaba rámutatott, a projekt célja az, hogy tehermentesítsék a 13A jelzésű országutat, vagyis a felújított részen közlekedjenek a gazdák mezőgazdasági gépeikkel. Örömmel tapasztalja, hogy
„Persze a gazdáknak sem mindegy, hogy hol és milyen körülmények között közlekednek” – közölte a polgármester. Megjegyezte, a szakasz modernizálása turisztikai szempontból is lényeges.
A tavalyi harmadik negyedévben 9420 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme; a kiadások átlagösszege 8079 lej volt, ami a jövedelem 85,8 százalékát jelentette – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A kormány által előírt adóemelést kötelesek voltak végrehajtani az önkormányzatok. Azonban a polgármestereknek továbbra sem világos, hogy a többletbevétel valóban helyben marad-e, vagy a központi költségvetés vonja el. Az ügyben a kormány is megszólalt.
Alig négy óra alatt 30 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a 15-ös országút mentén közúti ellenőrzést végző rendőrök, és négy jogosítványt is bevontak.
Keddre virradóan lehet a leghidegebb ebben a téli szakaszban – nyilatkozta a Digi24 hírtévének Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat igazgatója.
Az elmúlt 24 órában 67 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 75 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Salvamont.
Mit hoz az új év: békét vagy bizonytalanságot? Spórolást vagy utazást? A Székelyhon január közepén egy gondolatébresztő, ugyanakkor szórakoztató játékkal várja olvasóit a Facebookon.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerint felgyorsult az influenza terjedése Romániában, ezért a szakembereik azt javasolják, hogy a védőoltásra jogosultak haladéktalanul oltassák be magukat.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Nincs más név újévi keresztény zenefesztivált Marosvásárhelyen január 17-én 17 órától a Kultúrpalota nagytermében.
Holtan találtak vasárnap egy 18 éves földrai (Feldru) fiút egy besztercei vendéglő padlásterében – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei rendőrség.
Négy székelyföldi városban lesz premier előtti vetítése a Káel Csaba filmügyi kormánybiztos által rendezett Magyar mennyegző című filmnek, amelyet kalotaszegi és más erdélyi helyszíneken is forgattak.
1 hozzászólás