
Fotó: Erdély Bálint Előd
Dokumentumfilm-vetítésekre hív a Székelyföldi Stúdió keddtől csütörtökig Székelyudvarhelyen: az alkotások helyieket mutatnak be, valamint a környék egy-egy történelmi eseményét dolgozzák fel.
2022. június 27., 12:202022. június 27., 12:20
Noha a húszéves Székelyföldi Stúdió munkatársait legfőképp tudósítókként, riporterekként ismerik, nevük több díjnyertes – a régióban forgatott és helyi emberek történetét feldolgozó – dokumentum- és riportfilmhez fűződik. Az Udvarhely Napok ráadásaként három egymást követő estén vetítenek az elmúlt évek munkáiból június 28. és 30. között, 21 órától a Városi Könyvtár előtti téren, rossz idő esetén pedig a könyvtár látvány- és hangzóanyag termében.
Kedden este a Székelyföld múlt század közepi korszakát bemutató Anatómia alulnézetből, majd Csanády György életpályáját taglaló Csillagösvényen, valamint a RTV-fődíjas Zátonyon című filmeket vetítik. Szerdán a Savaria Filmszemle első díját elnyerő Baksatanya, illetve a székelyudvarhelyi kórházban készült Egy nap a háttérkóházban című alkotások tekinthetők meg, míg vasárnap a szintén több díjjal jutalmazott Nagy-Küküllő útja című film mesél a folyó a partján élő emberekről és eseményekről, ezt követően pedig Dávid Botond fényképésszel készített GeoFolk-Ablak a világ viseleteire című film lesz látható.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!