
A romániai nyugdíjasoknak mintegy a fele továbbra is megkaphatja a 90 százalékos gyógyszerár-kedvezményt, ugyanis újraszámolt járandóságuk nem haladja meg a 2020 lejt
Fotó: Pál Árpád
Nem maradnak ártámogatott gyógyszerek nélkül azok a kisnyugdíjasok, akiknek a járandósága a 90 százalékos kedvezményhez szükséges eddigi érték fölé nőtt. Az 1830 lejes szintet ugyanis megnövelte a kormány – akinek a nyugdíja nem haladja meg az új értéket, szeptembertől is 90 százalékos kedvezménnyel válthatja ki a gyógyszereit a patikában.
2024. szeptember 07., 21:212024. szeptember 07., 21:21
Szeptembertől 1830-ról 2020 lejre nőtt az az értékhatár, amelyre még megkaphatják a 90 százalékos gyógyszerár-támogatást a kisnyugdíjasok: ha a havi járandóságuk nem több ennél, továbbra is csak a gyógyszerárak 10 százalékát kell kifizessék, amikor kiváltják azokat a patikában.
hogy az egészségbiztosítási pénztárnál igazolni tudják, jogosult a 90 százalékos kedvezményre a páciens, akinek felírták a receptet – tudtuk meg Duda Tihamértől, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától.
– hívta fel a figyelmet az egészségbiztosítási pénztár igazgatója.
Fotó: Jakab Mónika
Ez a lista nem változott, így azok a kisnyugdíjasok, akiknek a járandósága mindeddig nem haladta meg az 1830 lejt és az újraszámolás során sem lett több 2020 lejnél, továbbra is 90 százalékos kedvezménnyel kapják azokat a gyógyszereket, amelyeket mindeddig hasonló ártámogatással válthattak ki.
„Fontos, hogy mit kell tegyen egy páciens, akinek mondjuk 2000 lejre nőtt a nyugdíja és elmegy az orvoshoz. Az orvos ilyen esetben kell kérjen tőle egy nyugdíjszelvényt, hogy lemásolja, és betegye a betegnek a kórlapja mellé. Ez igazolja, hogy a páciens jogosult arra az ártámogatott gyógyszerre” – hívta fel a figyelmet Duda Tihamér.
Fotó: Haáz Vince
Éppen ezért ő azt javasolja az érintetteknek, hogy amikor legközelebb mennek háziorvosukhoz, vigyenek magukkal egy friss nyugdíjszelvényt vagy -másolatot.
Az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint nagyjából a nyugdíjasok fele jogosult a 90 százalékos gyógyszerár-támogatásra országszerte – több mint 2,3 millió nyugdíjas kaphat ilyen mértékű kedvezményt, tehát az ő járandóságuk értéke szeptembertől sem haladja meg a 2020 lejt. A statisztikai intézet adatai szerint augusztusban 4,74 millió nyugdíjas szerepelt az országos nyilvántartásban.
Fotó: Haáz Vince
Hargita megyében valamivel több mint 70 ezer nyugdíjas él, közülük az az idei esztendő első félévében kissé több mint 30 ezren kaptak 90 százalékos ártámogatású gyógyszerreceptet, mert a nyugdíjuk nem volt több 1830 lejnél.
A tavaly decemberi 9,69 százalékról idén januárban 9,62 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ahogy az várható volt az előrejelzések szerint, ismét téliesre fordult térségünkben is az időjárás, vasárnap este az esőzés havazásba váltott át, és friss hóréteg rakódott le.
Az idei országos költségvetés elfogadásáig még egyedi jóváhagyást sem kaphatnak az egészségügyi és szociális intézmények a megüresedett állások betöltésére. A személyzethiány mindeközben fokozódhat a megszorító intézkedések miatt.
Gázszivárgás miatt lezárták és lepecsételték a fő gázcsapot vasárnap késő este Marosvásárhelyen egy 44 lakrészes tömbházban.
Nicușor Dan államfő vasárnap bejelentette, hogy elfogadja Donald Trump amerikai elnök meghívását és részt vesz a Béketanács jövő heti washingtoni ülésén.
Idén januárban 4 698 070 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1489-cel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2779 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár vasárnap közzétett adataiból.
Több mint hatszáz járművezetőnek vonták be a jogosítványát az elmúlt 24 órában végzett ellenőrzések során, 96-nak gyorshajtás, 170-nek alkohol hatása alatti vezetés miatt – derül ki a Román Rendőrség vasárnapi közleményéből.
Otthonában ölték meg egy fejszével az olténiai Vela község 56 éves, liberális párti (PNL) helyi tanácsosát, korábbi alpolgármesterét. A gyilkosság fő gyanúsítottja egy helybéli fiatalember, aki az áldozat farmján dolgozott.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 1 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!