
Fotó: LISZT INTÉZET SEPSISZENTGYÖRGY
A szabadságharc mécsesei – Női honvédek – 200 éve született Bányai Júlia, az 1848-as forradalom és szabadságharc honvédszázadosa címmel nyílik kiállítás a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár mögötti emlékparkban április 24-én, szerdán 11 órakor. Az eseményt kerekasztal-beszélgetés követi az intézmény dísztermében.
2024. április 23., 20:282024. április 23., 20:28
2024. április 23., 20:312024. április 23., 20:31
A kibővített és kültéri formára alakított tárlat célja, hogy emléket állítson az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharcban meghatározó szerepet betöltő magyar nők hősiességének, elévülhetetlen érdemeinek, legyen szó akár zászlóanyákról, ápolásszervezőkről és ápolónőkről, honvédnőkről vagy épp katonafeleségekről.
A számos helyszínen bemutatkozott tárlat sepsiszentgyörgyi állomásának apropója Bányai Júlia honvédszázados születésének bicentenáriuma, akinek rendkívüli pályaképét is megismerhetjük.
A kiállításmegnyitót kerekasztal-beszélgetés követi a könyvtár Gábor Áron-termében. Batthyány Schmidt Margittal, a Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió elnökével, valamint Gulyás Adrienn történésszel, a Károli Gáspár Református Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájának doktorandájával Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője beszélget.
Az eszmecsere fókuszában gróf Batthyány Lajos és felesége, gróf Zichy Antónia pályaképe, valamint a Szeben megyei Vízaknán született Bányai Júlia honvédszázados kalandos életútja áll – Gulyás Adrienn történész legújabb kutatásai tükrében.
Mindhárom szakaszon elkezdődött a munka a Hargita Megye Tanácsa által megrendelt, nagyszabású udvarhelyszéki útfelújításon. Noha nem lesznek a legmélyrehatóbbak a műszaki megoldások, azért jól járható utakat ígérnek.
Csütörtök délután folytatódott az idei költségvetés tervezetének vitája a parlament költségvetési-pénzügyi bizottságaiban, miután a kormánykoalíció vezetői a reggeli egyeztetésen megoldást találtak a szociális csomag finanszírozására.
Akár 10 százalékkal is emelkedhet a hónap végéig a kenyér és a pékáru ára Romániában az üzemanyagok drágulása és az élelmiszeripart védő kormányzati intézkedések hiánya miatt – nyilatkozta csütörtökön a Rompan munkaadói szervezet elnöke.
Megkezdődött a csomagok postázása a levélszavazatra jogosult magyar állampolgárok számára. A szavazólapokat legkésőbb április 12-ig kell kitöltetni és leadni. Mutatjuk a leggyakoribb hibákat, és azt is, miként kerülhető el az érvénytelen szavazat.
Fontos üzenetre hívja fel a figyelmet Bölöni László: a levélszavazás során egy apró hiba is elegendő lehet ahhoz, hogy a voks érvénytelenné váljon.
A kormánykoalíció vezetőinek csütörtöki ülésén született megállapodás a kiszolgáltott helyzetű személyek számára jelent győzelmet – nyilatkozta Kelemen Hunor.
Bejelenti az energiaárakra vonatkozó intézkedéscsomagot a kormány a következő napokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan.
Erdélyben elsőként rendeznek átfogó mesterséges intelligencia-konferenciát: a TransylvanAI rendezvényen az MI oktatásra, iparra, egészségügyre és turizmusra gyakorolt hatása kerül terítékre. Bárki részt vehet rajta, csupán regisztráció szükséges.
Sikerült feloldani a patthelyzetet a parlament pénzügyi bizottságában, így elhárult az akadály a költségvetés elfogadása elől.
Elkezdődött csütörtök reggel a parlamentben a kormánykoalíció ülése, amelyen a kormánypártok megpróbálják feloldani a 2026-os állami költségvetés tervezetéről szóló vitát.
szóljon hozzá!