
Fotó: Borbély Fanni
Hivatalosan is kezdetét vette a Filmszereda nyolcadik kiadása, az idei eseménysorozat különlegessége, hogy női rendezők filmjei kerülnek a figyelem középpontjába. A filmfesztivál négy napon át tart, ez idő alatt számos vetítésen vehetnek részt az érdeklődők.
2024. június 27., 19:132024. június 27., 19:13
A fesztivál első napján, csütörtökön két filmet vetítettek, az 1989-es Az én XX. századom címűt Enyedi Ildikó rendezésében, és a 2021-es Alkalmi kémeket Oana Girugiu rendezésében. Előbbit délután öt órától, a másikat nyolc órától vetítették.
Az én XX. századom című film ma már klasszikusnak számít a magyar filmtörténetben: egyrészt azért, mert a korában (1989-ben) nem volt jellemző a női rendezők aktív részvétele a szakmában, másrészt, mert egy valódi exotikum. A film maga egy fekete-fehér sci-fi, a felnőtt énkeresés kérdését fejti ki, mintegy tükröt tartva a főhős(ök) előtt.
Mint ismert, Enyedi Ildikó egy későbbi alkotása, a 2017-ben megjelent, Testről és lélekről Oscar-jelölésig jutott.
A filmkedvelők örömére a program ezzel nem áll le, vasárnapig minden nap más-más vetítésekkel várják az érdeklődőket. Pénteken például az Ida regénye 2022-es adaptációját nézheti meg a közönség, szombaton pedig gyerekeknek szóló filmek lesznek a programban (Az Erdő kapitánya, Az ember tragédiája) és kültéri vetítést is tartanak.
A szombati nap nagy dobása a Kivérző szerelem című 2024-es nagyjátékfilm lesz, vasárnap pedig rövidfilmeket vetítenek és az azok rendezőivel közönségtalálkozót is tartanak.
A filmekre ide kattintva lehet online jegyeket vásárolni, de a Csíki Mozi jegypénztára is áll a nézők rendelkezésére.
Az élelmiszerárak tavaly április óta mintegy 10 százalékkal emelkedtek, és ortodox húsvét után újabb drágulás jöhet az energia- és üzemanyagköltségek növekedése miatt – jelentette ki a vasárnap Agerpresnek Aurel Popescu.
Háziállatok is áldozatul estek annak a tűzvésznek, amely a Maros megyei Petelén ütött ki és amelyhez vasárnap kora hajnalban riasztották a szászrégeni tűzoltókat.
Immár 25 éve, mindössze egy év kimaradással töltik meg a csíkszeredai Szabadság teret és a Promenádot a legnagyobb szabadtéri ételszentelés résztvevői.
Húsvétvasárnap, az immár ötödjére megszervezett sepsiszentgyörgyi ételszentelésen minden eddiginél többen, mintegy 1500-an vettek részt: szinte minden történelmi egyház képviseltette magát hívei által.
Több ezren vettek részt idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelésén, Csíkszereda főterén, amelynek idén volt a jubileumi, 25. kiadása.
Mi is képesek vagyunk a béke és az egység új világának életre keltésére – mondta homíliájában XIV. Leó pápa a Szent Péter-bazilikában a nagyszombat esti vigília szertartásán, amelyen tíz felnőttet keresztelt meg.
Új szokás indult útjára Gyergyószentmiklóson: a húsvétvasárnapi eledelszentelés idén először városi eseménnyé bővült. A Szent Miklós Plébánia ezúttal a városközponti parkban szervezte meg az étkek megáldását.
Húsvétvasárnap reggel az ételszentelés szertartása kerül középpontba, ezt a hagyományt pedig Csíkszeredában több ezren éltetik. A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda központjában tartják, és ez idén sincs másként.
A húsvét a világ kereszténységének legnagyobb jelentőségű ünnepe: Krisztus feltámadása a halálon és a gonoszságon, bűnökön személyes áldozattal aratott győzelmet jelenti. De vajon egyformán gondolkodnak erről az erdélyi történelmi egyházak?
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) ezen a héten (március 30. és április 3. között) több mint 1700 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és 2384 bírságot szabott ki, több mint 6,3 millió lej értékben.
szóljon hozzá!