
A Bolyai utcában több ingatlan van feketelistán
Fotó: Haáz Vince
Az eddigi 120 lej helyett akár 500 lejes házadót is kiróhatnak – akár visszamenőleg is – azokra a marosvásárhelyi háztulajdonosokra, akik elhanyagolták épületeik külső karbantartását. A döntést csütörtökön hozzák meg a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők, és előreláthatóan az egyeztetés és szavazás nem lesz zökkenőmentes.
2022. szeptember 28., 22:062022. szeptember 28., 22:06
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület 2020-ban fogadott el egy határozatot, amely előírja, hogy azon személyek, akik nem teszik rendbe épületeiket, megemelt lakásadóval sújthatók.
A helyi rendőrség azonosította az érintett házakat és épületeket, elsősorban a belvárosban. Szintén a járőröző rendőrök voltak azok, akik fényképeket készítettek a házakról, és követték, hogy az elmúlt időszakban történt-e változás, felújították-e az ingatlanokat.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület soros szeptemberi ülésén, csütörtökön azonban 25 olyan napirendi pont van, amely a megemelt adókra vonatkozik. A tervezetek nem kerültek fel a városháza honlapjára, mert
Több ingatlan van a Bolyai, a Kossuth Lajos utcában, de a főtér körüli kisebb utcákban is. A összehívóban szerepelnek olyan címek és épületek is, amelyeket már felújítottak, vagy épp jelenleg teszik rendbe.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi városháza adóügyi osztályának vezetője, Szövérfi László a Székelyhonnak elmondta, hogy idén ellenőrzést végzett a hivatalban a Számvevőszék, amelynek alkalmazottai a 2021-es évet vették górcső alá. Bár elismerték, hogy a járványidőszak miatt több adóügyi intézkedés fel volt függesztve,
„A 2020-as határozat alapján 2021-ben kellett volna megemelt adókat kirónunk a felszólított tulajdonosoknak. De 2020-ban elég sok lezárás volt, még 2021-ben sem működött zavartalanul az építőipar. Ezért tavaly nem alkalmaztuk a többszörös adózást. A számvevőszék szerint viszont most visszamenőleg, 2021-re alkalmaznunk kell” – fejtette ki Szövérfi.
Fotó: Haáz Vince
Az adóügyi hivatal illetékese tisztázta, hogy a törvény előírásai szerint az önkormányzati képviselőknek nem kötelező, hanem lehetőségük van megemelt adót kiróni; így lehetséges, hogy ezzel a lehetőséggel nem fognak élni. A szakbizottsági üléseken is már vita volt arról, hogy megszavazzák-e 2021-re érvényes megemelt adókat az érintett magánszemélyek és cégek számára vagy sem. A döntés csütörtökön hozzák meg.
Szövérfi László azt is elmondta, hogy idén újabb ingatlantulajdonosokat szólítottak fel, hogy tatarozzák épületeiket, és év végén ellenőrizni fogják, hogy betartották-e az utasítást vagy sem. Ha nem, akkor nekik a 2023-ra érvényes lakásadójukat emelik majd meg.
Szerdán este tartották a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért vívott televíziós vetélkedő döntőjét. A finálét a Gyergyószentmiklós–Cegléd várospáros nyerte.
Noha még nem sikerült elérni a víz árának módosítását, a csíkszentkirályi Ecken Közmű egy évre szóló ideiglenes működési engedélyt kapott. Szintén egy évvel hosszabbították meg az ügyvezető szerződését is, ezalatt rendezni kell a helyzetet.
Több százan tüntetnek szerda este a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bukaresti székhelye előtt a Recorder oknyomozó portál dokumentumfilmje nyomán.
A Prahova megyei vízválság kapcsán végzett ellenőrzésekről és az ezek nyomán hozott intézkedésekről számolt be a környezetvédelmi miniszter.
Átvette az irodalmi Nobel-díjat szerdán Stockholmban Krasznahorkai László.
Rendkívüli ülésen döntött a Hargita megyei önkormányzat a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság költségvetésének a kiegészítéséről szerdán, hogy az intézmény alkalmazottai megkaphassák fizetésüket.
Kidobott az emeletről egy macskát egy bukaresti férfi, súlyos sérüléseket okozva az állatnak, ezért a rendőrség előbb őrizetbe vette állatkínzás gyanújával, majd hatvannapos hatósági felügyeletet rendeltek el ellene.
December 28-ára halasztotta szerdán az alkotmánybíróság annak a beadványnak a tárgyalását, amelyet a legfelsőbb bíróság nyújtott be a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit módosító új törvénytervezettel kapcsolatban.
A közlekedésrendészet munkatársai kedden 11 és 15 óra között 67 helyen végeztek ellenőrzést az 1-es országút különböző, balesetveszélyes szakaszain Ilfov, Prahova, Brasó, Szeben, Fehér, Kolozs és Bihar megyében.
Romániában vannak olyan megyék, ahol minden harmadik aktív munkaszerződés minimálbérre szól – jelentette ki szerdán az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke.
1 hozzászólás