
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Újra tudnak nikotintapaszt és más, a dohányzásról való lemondást segítő készítményeket biztosítani az érdekelteknek a marosvásárhelyi szakközpontban, miután hosszú ideig ezek hiánycikknek számítottak. A központok működése nagyon fontos hiszen világszinten az egyik leggyakoribb halálok a dohányzás miatt kialakuló krónikus obstruktív tüdőbetegség.
2024. október 08., 11:432024. október 08., 11:43
Marosvásárhelyen 2007-ben kezdte el működését a Mondj nemet a dohányzásra! központ, ahol ingyen segítenek azoknak, akik szeretnének lemondani a dohányzásról. A szakemberek a tanácsadás mellett pszichológiai segítséget is nyújtanak, és lehetőségek szerint nikotintapaszokat biztosítanak, valamint szükség esetén olyan gyógyszereket, amelyek segíthetnek a szenvedélybetegeknek.
Ezek ingyenes biztosítása azért nagyon fontos, mert
így a dohányzásról való leszokás havonta ötszáz lejnél többet is felemészthet.
A marosvásárhelyi megyei kórház tüdőgyógyászati osztályának vezetője, Corina Mărginean tüdőgyógyász a sajtónak elmondta,
Az orvos arról is beszélt, fontos lenne, hogy a dohányzók rendszeresen járjanak el szűrővizsgálatokra, hiszen egyre többen csak akkor jutnak el orvoshoz, amikor már nem tudnak rajtuk segíteni.
Corina Mărginean arról is tájékoztatott, a krónikus obstruktív tüdőbetegség világszerte az egyik legfőbb halálok, és a kialakulása szorosan összefügg a dohányzással. Hiszen
Arra biztatja a dohányozókat, amennyiben fáradnak, légszomjuk van, az átlagosnál többet köhögnek, mindenképp keressék fel a családorvosukat, és kérjenek tanácsot, segítséget. A szakember kihangsúlyozta: a tüdőbetegségek, a tüdőrák sokáig nem jár fájdalommal, de végzetes lehet.
A stopfumat.eu oldalon megtalálhatóak azok a központok, ahová fordulni lehet országszerte, ha le szeretnénk szokni a dohányzásról. A marosvásárhelyi Mondj nemet a dohányzásra! központ elérhetősége: 0265-215133-as telefonszám, 292-es belső.
Autóknak, közlekedési táblának ütköztek és sáncban is kikötöttek autójukkal ittas sofőrök pénteken és szombat hajnalban Hargita megyében.
A Diakónia Alapítvány szervezésében április 18-án 16 órai kezdettel jótékonysági rendezvényt tartanak a zabolai Mikes kastélyban. A bevételt a KinderEd programba járó szegény gyermekek délutáni oktatására és napi meleg ebédjére fordítják.
Szabálysértésnek minősül a nem töltés alatt álló járművek parkolása az elektromos autók töltőpontjain – írja elő a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) közúti közlekedési törvényt módosító tervezete.
Ezen a hétvégén naponta több mint 5000 tűzoltó teljesít szolgálatot, akik csaknem 4000 járművel és más technikai eszközzel állnak készenlétben sürgősségi orvosi segítségnyújtásra és tűzoltásra.
Gondoskodnak a gólyákról Csomakőrösön: miután a tavaly egy gólyafészek kigyúlt a faluban, három fészektartó fémvázat is felszereltetett a kovásznai polgármesteri hivatal.
Az S&P Global Ratings megerősítette Románia hosszú és rövid lejáratú államadósság-besorolását a BBB mínusz/A-3 szinten, a kilátást pedig továbbra is negatívnak minősítette – derül ki a hitelminősítő közleményéből.
Dacian Cioloș április 6-ától, hétfőtől elnöki tanácsadó lesz. A Nicușor Dan államfő által aláírt rendelet pénteken jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
szóljon hozzá!