
Hargita megyében majdnem egy, Kovászna megyében fél százalékkal nőtt a munkanélküliség öt hónap alatt. Maros megyében alig változott az arány
Fotó: Borbély Fanni
A három székelyföldi megye közül kettő decemberben az év legmagasabb munkanélküliségi arányával zárta az elmúlt esztendőt. Az adatok arra utalnak, hogy az állásukat frissen elveszítők száma nő leginkább a térségben. A Hargita megyében jegyzett 5,45 százalékos munkanélküliségi ráta egyébként az utóbbi hét esztendő legmagasabb értéke.
2025. február 05., 19:232025. február 05., 19:23
2025. február 06., 15:232025. február 06., 15:23
Hargita és Kovászna megyében is a 2024-es esztendő legnagyobb munkanélküliségi rátáját regisztrálták decemberben, Maros megyében pedig enyhén, 0,03 százalékkal csökkent az állástalanok aránya – derül ki a legfrissebb statisztikai adatokból.
A három megye közül a saját, korábbi adataihoz viszonyítva is Hargita megye áll a legrosszabbul a munkanélküliséget tekintve. 5,45 százalékos munkanélküliségi rátával zárta 2024-et a megye, ez pedig nem csak a korábbi év, hanem az utóbbi hét esztendő legmagasabb aránya is:
Az 5,45 százalékos arány 6551 állástalan személyt jelent, ami 166-tal, arányaiban pedig 0,13 százalékkal több, mint az azt megelőző hónapban – derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adataiból.
Fotó: Borbély Fanni
A számokból ugyanakkor az is kitűnik, hogy a munkanélküli segélyben részesülő állástalanok száma nőtt a legnagyobb mértékben – 148-cal – az azt megelőző hónaphoz képest, ami arra utal, hogy
nem olyanokról van szó, akik már hosszabb ideje munkanélküliek, és azáltal váltak láthatóvá a statisztikában, hogy újból bejelentkeztek álláskeresőként az ügynökségnél.
Fotó: Borbély Fanni
Az adatok szerint egyébként Hargita megyében 5 hónap alatt majdnem 1 százalékkal nőtt a munkanélküliség.
December végére Kovászna megyében is átlépte az 5 százalékos értéket a munkanélküliségi ráta. 2023 nyarának végén és őszén 6 százalék fölött is volt ez az arány, így
Ez 4032 állástalan személyt jelent, 84-gyel többet, mint egy hónappal korábban. Arányban 0,11 százalékos a növekedés a november végén mért 4,98 százalékhoz képest – derül ki a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adataiból.
A munkanélküli segélyben részesülő, illetve a juttatást már nem kapó állástalanok száma egyaránt nőtt az elmúlt hónapban a megyében, de előbbieké ott is kissé jobban. 734 munkanélküli volt jogosult a segélyre december végén (novemberben 688), 3298 pedig már nem (novemberben 3260).
Fotó: Borbély Fanni
Maros megyében jóformán stagnál a munkanélküliség, csak minimális mértékben, 0,07 százalékot nőtt az állástalanok aránya az elmúlt 5 hónap során. Ez
A novemberihez képest viszont enyhén, 0,03 százalékkal csökkent a munkanélküliség a megyében. A Maros Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség nyilvántartásában 6109 munkanélküli szerepelt december végén, 51-gyel kevesebb, mint egy hónappal korábban.
Fotó: Borbély Fanni
Azonban dacára annak, hogy a munkanélküliségi ráta enyhén csökkent decemberben,
A novemberi 1365-höz képest december végére 1401-re (+36) nőtt a segélyt kapó, azaz új munkanélküliek száma, a juttatásban nem részesülőké viszont 4795-ről 4708-ra csökkent (-87), tehát hosszabb ideje állástalanként nyilvántartottak kerültek ki a statisztikából.
A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
1 hozzászólás