
Hargita megyében majdnem egy, Kovászna megyében fél százalékkal nőtt a munkanélküliség öt hónap alatt. Maros megyében alig változott az arány
Fotó: Borbély Fanni
A három székelyföldi megye közül kettő decemberben az év legmagasabb munkanélküliségi arányával zárta az elmúlt esztendőt. Az adatok arra utalnak, hogy az állásukat frissen elveszítők száma nő leginkább a térségben. A Hargita megyében jegyzett 5,45 százalékos munkanélküliségi ráta egyébként az utóbbi hét esztendő legmagasabb értéke.
2025. február 05., 19:232025. február 05., 19:23
2025. február 06., 15:232025. február 06., 15:23
Hargita és Kovászna megyében is a 2024-es esztendő legnagyobb munkanélküliségi rátáját regisztrálták decemberben, Maros megyében pedig enyhén, 0,03 százalékkal csökkent az állástalanok aránya – derül ki a legfrissebb statisztikai adatokból.
A három megye közül a saját, korábbi adataihoz viszonyítva is Hargita megye áll a legrosszabbul a munkanélküliséget tekintve. 5,45 százalékos munkanélküliségi rátával zárta 2024-et a megye, ez pedig nem csak a korábbi év, hanem az utóbbi hét esztendő legmagasabb aránya is:
Az 5,45 százalékos arány 6551 állástalan személyt jelent, ami 166-tal, arányaiban pedig 0,13 százalékkal több, mint az azt megelőző hónapban – derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adataiból.
Fotó: Borbély Fanni
A számokból ugyanakkor az is kitűnik, hogy a munkanélküli segélyben részesülő állástalanok száma nőtt a legnagyobb mértékben – 148-cal – az azt megelőző hónaphoz képest, ami arra utal, hogy
nem olyanokról van szó, akik már hosszabb ideje munkanélküliek, és azáltal váltak láthatóvá a statisztikában, hogy újból bejelentkeztek álláskeresőként az ügynökségnél.
Fotó: Borbély Fanni
Az adatok szerint egyébként Hargita megyében 5 hónap alatt majdnem 1 százalékkal nőtt a munkanélküliség.
December végére Kovászna megyében is átlépte az 5 százalékos értéket a munkanélküliségi ráta. 2023 nyarának végén és őszén 6 százalék fölött is volt ez az arány, így
Ez 4032 állástalan személyt jelent, 84-gyel többet, mint egy hónappal korábban. Arányban 0,11 százalékos a növekedés a november végén mért 4,98 százalékhoz képest – derül ki a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adataiból.
A munkanélküli segélyben részesülő, illetve a juttatást már nem kapó állástalanok száma egyaránt nőtt az elmúlt hónapban a megyében, de előbbieké ott is kissé jobban. 734 munkanélküli volt jogosult a segélyre december végén (novemberben 688), 3298 pedig már nem (novemberben 3260).
Fotó: Borbély Fanni
Maros megyében jóformán stagnál a munkanélküliség, csak minimális mértékben, 0,07 százalékot nőtt az állástalanok aránya az elmúlt 5 hónap során. Ez
A novemberihez képest viszont enyhén, 0,03 százalékkal csökkent a munkanélküliség a megyében. A Maros Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség nyilvántartásában 6109 munkanélküli szerepelt december végén, 51-gyel kevesebb, mint egy hónappal korábban.
Fotó: Borbély Fanni
Azonban dacára annak, hogy a munkanélküliségi ráta enyhén csökkent decemberben,
A novemberi 1365-höz képest december végére 1401-re (+36) nőtt a segélyt kapó, azaz új munkanélküliek száma, a juttatásban nem részesülőké viszont 4795-ről 4708-ra csökkent (-87), tehát hosszabb ideje állástalanként nyilvántartottak kerültek ki a statisztikából.
A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
1 hozzászólás