
Fotó: Barabás Ákos
Noha év eleje óta több Hargita megyei településen, illetve a szomszédos megyékben is igazolták az afrikai sertéspestis megjelenését a háztáji sertések és vaddisznók esetében, egyelőre úgy tűnik, sikerült megfékezni a fertőzés terjedését. Ezért jelenleg a disznóvágások sincsenek korlátozva.
2020. november 11., 22:132020. november 11., 22:13
Gyepes, illetve Mátisfalva környékén igazolták év elején először az afrikai sertéspestis megjelenését Hargita megyében, mindkét alkalommal vaddisznók esetében. Jakab Attila, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület elnöke lapunknak elmondta, azóta szerencsére nem találtak újabb fertőzött egyedeket sem a helyszínen, sem máshol a hozzuk tartozó területeken, és reméli, hogy ez így is marad a továbbiakban.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy
a vaddisznókat csak cserkeléssel, illetve lesből lehet lőni. A leterített vadakat pedig be kell vizsgáltatni sertéspestisre.
Hasonlóan jó hírt közölt lapunkkal Bencze István, a Csíkszeredai Sporthorgász- és Vadászegyesület igazgatója is. Rámutatott, náluk Csíkszentsimon környékén jelent meg a sertésekre halálos vész, azonban a tavaszi eset óta nem találtak újabb beteg egyedeket.
Gábor László, a Gyergyószentmiklósi Vadgazdálkodási Egyesület igazgatója arról beszélt, hogy náluk ugyan nem igazolták a fertőzést, ugyanakkor az nem azt jelenti, hogy nem is volt jelen. Utóbbi kijelentését arra alapozta, hogy az ők vadászterületükön jelentősen meg van tizedelve a vaddisznóállomány. Hangsúlyozta, a haldokló állatok rendszerint elvonulnak a sűrűbe, ott pedig nehezen találják meg azokat a vadászok. Persze azt sem tartja kizártnak, hogy az elpusztult egyedeket a ragadozók fogyasztották el.
Székelyudvarhelyen háztáji sertésnél igazolták a kór megjelenését tavasszal, ezért számtalan jószágot kellett leölni. Megkeresésünkkor Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal szóvivője kifejtette, a gyors intézkedéseknek köszönhetően még akkor sikerült megfékezni a kór terjedését, így azóta nem történtek újabb megbetegedések. Éppen ezért
Utóbbit Adrian Pănescu, Hargita Megye Prefektusi Hivatalának szóvivője is megerősítette lapunknak, mondván, hogy utoljára nyáron igazoltak afrikai sertéspestist egy vaddisznónál a megyében, de hónapok óta nem volt hasonló bejelentés. Hozzátette, bár nem kötelező, mégis érdemes megvizsgáltatni sertéspestisre is a levágott háztáji disznókat.
Egyre több településen figyelmeztetik a lakókat lakott területre merészkedő medvék miatt Hargita megyében – az elmúlt napokban több udvarhelyszéki és gyergyóiszéki községben is Ro-Alert üzenetet küldtek.
Az SOS Románia parlamenti politikusai megkezdték az aláírásgyűjtést Nicuşor Dan elnök tisztségből való felfüggesztésének kezdeményezéséhez – jelentette be hétfő este a párt elnöke.
Folytatódnak kedd reggel a leendő miniszterek parlamenti bizottsági meghallgatásai, délután pedig megalakul a Tisza-kormány, majd összeül az Országgyűlés, és esküt tesznek a miniszterek.
Általában meleg időre, de ingadozó hőmérsékleti értékekre lehet számítani a következő két hétben, és ezen a héten esők is várhatók – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 11–24. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
1 hozzászólás