Hirdetés
Hirdetés

Nincs amit szépíteni: továbbra is a székely megyékben keresnek a legkevesebbet

A számok magukért beszélnek. A székely megyékben keresnek a legkevesebbet •  Fotó: Gecse Noémi

A számok magukért beszélnek. A székely megyékben keresnek a legkevesebbet

Fotó: Gecse Noémi

Idén januárban Maros megyében 1,8 százalékkal, azaz 53 lejjel csökkent a havi bruttó átlagbér tavaly decemberhez képest, Hargita megyében 0,8 százalékos a visszaesés, míg Kovászna megyében 6,7 százalék ez az arány. A térségben Szeben megyében keresnek átlagban a legtöbbet.

Gáspár Botond

2017. április 02., 13:412017. április 02., 13:41

Néhány érdekes gazdasági adatról számolt be a központi (7-es számú) régió gyulafehérvári székhelyű statisztikai igazgatósága. A hat megyét magában foglaló térségben a bruttó átlagfizetés januárban 2880 lej volt – ami az országos érték (3168 lej) 90,9 százaléka –,

a legmagasabb Szeben megyében (3235 lej), a legalacsonyabb pedig Hargita megyében (2302 lej).

Hirdetés

Az egy hónappal korábbi adatokhoz képest a havi bruttó átlagkereset a régió összes megyéjében csökkent, leginkább, 13,4 százalékkal, azaz 395 lejjel Fehér megyében. Kovászna megyében 6,7 százalékos (167 lej), Szeben megyében 2,1 százalékos (70 lej), Maros megyében 1,8 százalékos (53 lej), Brassó megyében 1,4 százalékos (45 lej), Hargita megyében 0,8 százalékos (18 lej) visszaesést számoltak.

A hat megyében a nominális nettó átlagbér az év első hónapjában 2077 lej volt, az országos érték (2300 lej) 90,3 százaléka, a legmagasabb Szeben megyében (2326 lej), a legalacsonyabb pedig Hargita megyében (1665 lej). A regionális statisztikai igazgatóság adatai szerint 2016 januárjához képest a bruttó átlagfizetés 19,7 százalékkal, a nettó átlagfizetés pedig 19,5 százalékkal emelkedett.

A kimutatás értelmében a központi régióban 2017. január végén 645 269 személy szerepelt alkalmazotti viszonyban, ami 6745-tel több az egy hónappal korábbi adathoz képest, és 22 734-gyel több 2016 januárjához viszonyítva.

Szakterületek szerint 54,7 százalék a szolgáltatásokban, 43,1 százalék az iparban és építkezésben, 2,2 százalék pedig a mezőgazdaságban, vadászatban, erdő- és halgazdálkodásban.

Növekvőben a turisták száma

Idén januárban tavaly decemberhez képest 10,5 százalékkal kevesebb, de 2016 januárjához képest 14,1 százalékkal több turista érkezett a régióba. Összesen 181 211 bejelentkezést (Brassó 54,9%, Maros 15,8%, Szeben 14,4%, Hargita 6,9%, Fehér 4,9%, Kovászna 3,1%) és 374 181 eltöltött éjszakát (2016 januárjához viszonyítva 11,1 százalékos növekedés, első helyen Brassó megye áll 58,9 százalékkal) regisztráltak a szállásadók, a túlnyomó többség (89,3%) romániai vendég volt. Külföldről 19 500-an érkeztek, legtöbben (47%), 9155-en Brassó megyét keresték fel. Régiószinten idén januárban a szálláshelyek kihasználtsága 22,4 százalékos volt, Brassó megyét (26,9 százalékos foglaltság) Maros (22,6%), Kovászna (20,6%), Szeben (17,2%), Fehér (16,7%) és Hargita (13,6%) megye követte.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 25., kedd

Hidegen indult a reggel a Csíki- és Gyergyói-medencében

„Beköltöztek” a reggeli mínuszok a hegyközi medencékbe, így Csík- és Gyergyó-térségében hidegebben indult a reggel, mint máshol.

Hidegen indult a reggel a Csíki- és Gyergyói-medencében
Hirdetés
2025. november 25., kedd

Ötvenéves vízcsöveket cserélnek ki Sepsiszentgyörgyön

A Kovászna megyei vízszolgáltató, a Hydrokov főként az alacsony- és a magasnyomású vízvezetékek cseréjén dolgozik Sepsiszentgyörgyön. A Sajtó utcában le is zárultak ezek a munkálatok, a jövő évre csupán egy régi vezeték cseréje maradt.

Ötvenéves vízcsöveket cserélnek ki Sepsiszentgyörgyön
2025. november 25., kedd

Szigorították a fogyasztóvédelmi törvényt, a vásárlóknak kedvez a módosítás

Eddig a kereskedők jóindulatán múlt, hogy kicserélik-e a 30 napon belül meghibásodott termékeket, vagy hosszú útra indítják, vissza a gyártóhoz. Ám ezentúl már a vevő dönthet, a bolt pedig borsos bírságot kaphat, ha nem cseréli ki a hibás terméket.

Szigorították a fogyasztóvédelmi törvényt, a vásárlóknak kedvez a módosítás
2025. november 24., hétfő

Mennyivel egyszerűbb lenne, ha a beteg a telefonján követhetné, hogy orvosa megtekintette-e az eredményeit

Minél távolabb van egy település az orvosi egyetemi központoktól, annál jobban érezhető a szakemberhiány Romániában. A stabil finanszírozás ígérete segíthet a szakorvoshiányon, de egy jól működő digitális adattérre is égető szükség van.

Mennyivel egyszerűbb lenne, ha a beteg a telefonján követhetné, hogy orvosa megtekintette-e az eredményeit
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

SAFE-program: 16,7 milliárd eurót költhet hadipari fejlesztésekre és autópályákra Románia

A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) hétfői ülésén jóváhagyta azt a kérelmet, amelyet Románia az Európai Bizottsághoz készül benyújtani a SAFE védelmi hitelprogram keretében rendelkezésére álló uniós források lehívásához.

SAFE-program: 16,7 milliárd eurót költhet hadipari fejlesztésekre és autópályákra Románia
2025. november 24., hétfő

Őrizetbe vették a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított Beszterce-Naszód megyei polgármestert

Õrizetbe vették hétfőn a rendőrök a Beszterce-Naszód megyei Jád (Livezile) község polgármesterét.

Őrizetbe vették a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított Beszterce-Naszód megyei polgármestert
2025. november 24., hétfő

Reform vagy bezárás: nagytakarításba kezdenek a veszteséges állami vállalatoknál

A kormány „nagytakarítási”, vagyis átfogó cselekvési tervet dolgoz ki a veszteséges állami vállalatok hatékonyságának növelése, a menthetetlen cégek felszámolása érdekében, oly módon, hogy a közpénzekből működő vállalatok valóban a közérdeket szolgálják.

Reform vagy bezárás: nagytakarításba kezdenek a veszteséges állami vállalatoknál
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Ittas sofőröket kaptak el hétvégén Hargita megyében

Szabálysértőket és ittas sofőröket is elkaptak a Hargita megyei közlekedésrendészek Csík- és Udvarhelyszéken hétvégén.

Ittas sofőröket kaptak el hétvégén Hargita megyében
2025. november 24., hétfő

Az enyhe felmelegedést újabb lehűlés követi

A hét eleji felmelegedés után csütörtöktől jelentős lehűlésre lehet számítani több régióban - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (AMN) november 24.-december 7. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Az enyhe felmelegedést újabb lehűlés követi
2025. november 24., hétfő

Közelebb akar kerülni az emberekhez a megújult sepsiszentgyörgyi RMDSZ

Új korszak kezdetét harangozta be az RMDSZ sepsiszentgyörgyi városi szervezetének pénteken megválasztott új vezetősége, Miklós Zoltán elnökletével. A lemondott Antal Árpád örökébe lépő csapat célja, hogy közelebb vonják a közösséget a közélethez.

Közelebb akar kerülni az emberekhez a megújult sepsiszentgyörgyi RMDSZ
Hirdetés