Sosem látott népszerűség övezi a Kalonda-tetőn található nárciszmezőket: hétvégente több százan látogatnak el a Farkaslaka községhez tartozó, nárcisztól fehérlő területekre. Az idei szezonban több hétvégén is kígyózó sorban álltak a nárciszrét felé vezető úton az autók, vasárnapi ottjártunkkor is fennakadást tapasztaltunk a forgalomban. Farkaslaka község polgármestere szerint a nagyszámú látogatók nem károsítják az állományt, sőt tapasztalataik szerint a nárcisztól borított területek száma és mérete is növekedett az elmúlt években.
2022. május 23., 19:572022. május 23., 19:57
Fotó: Beliczay László
Sosem látott népszerűség övezi a Kalonda-tetőn található nárciszmezőket: hétvégente több százan látogatnak el a Farkaslaka községhez tartozó, nárcisztól fehérlő területekre. Az idei szezonban több hétvégén is kígyózó sorban álltak a nárciszrét felé vezető úton az autók, vasárnapi ottjártunkkor is fennakadást tapasztaltunk a forgalomban. Farkaslaka község polgármestere szerint a nagyszámú látogatók nem károsítják az állományt, sőt tapasztalataik szerint a nárcisztól borított területek száma és mérete is növekedett az elmúlt években.
2022. május 23., 19:572022. május 23., 19:57
Fotó: Beliczay László
A közhiedelemmel ellentétben a vadnárcisz nem védett növény Romániában, ennek megfelelően a környezetőrség munkatársai csak a Natura 2000 védett területein történő illegális növénygyűjtést büntethetik, ám ebbe nem tartozik bele a Kalonda-tetői nárciszállomány.
Vasárnapi ottjártunkkor is rengeteg autó torlódott fel a nárciszlelőhely közelében, sőt busszal is érkeztek az emberek, a látottak alapján leszűrhető, hogy sokan a szomszédos megyékből is ide látogatnak. Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere megkeresésünkre elmondta, hogy valóban
ám tapasztalataik szerint ennek ellenére a vadvirággal teli mezőknek nemcsak a méretük, hanem a számuk is megnőtt az elmúlt 15–20 évben.
Fotó: Beliczay László
Mint a község elöljárója közölte, az elmúlt években egyeztettek már egy környezetvédelmi szakemberrel is a témában, szeretnének ugyanis egy tanulmányt készíteni az állományról. Azt is hozzátette, hogy
„Azt látjuk, hogy elég civilizáltan viselkednek az emberek, nem szemetelnek, nem igazán tesznek kárt az állományban. Szezon után, amikor felmegyünk az említett területekre összeszedni a szemetet, nagyon keveset kapunk.”
Fotó: Beliczay László
Fontos azonban tudni, hogy a nárciszmezők nagyrészt természetes személyek magánterületei vagy közbirtokossági területek – emelte ki a polgármester. Mint mondta, a község lakóitól, akiknek saját portái vannak a közeli tanyán, nem érkezett panasz a közlekedési fennakadások miatt, ennek ellenére
ugyanakkor figyelni is fognak, hogy a nagyszámú látogatottság ne menjen a mezők rovására.
Fotó: Beliczay László
A polgármester kifejtette, az eddigiekben nem volt indokolt a közbelépés, hiszen nem küzdöttek olyan gondokkal, mint például a hétvégi, megnövekedett autós forgalom, a most tapasztaltak viszont arra sarkalják a községvezetést, hogy népszerűsítsék a fehérlő mezőket mint idegenforgalmi látványosságot, de meg is óvják a térség egyik jellegzetességének számító vadnárciszállományt.
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!