Hirdetés
Hirdetés

Népszámlálás: élni kell a hosszabbítás adta lehetőséggel

Jövő pénteken tényleg lezárul az online szakasz, aki addig nem vesz részt, az már csak a kopogtatásos szakaszban reménykedhet •  Fotó: Veres Nándor

Jövő pénteken tényleg lezárul az online szakasz, aki addig nem vesz részt, az már csak a kopogtatásos szakaszban reménykedhet

Fotó: Veres Nándor

Bár a becslések szerint csaknem hétszázezer magyart sikerült megszámlálni május 15-éig, a magyar közösség számára jó lehetőség, hogy az Országos Statisztikai Intézet meghosszabbította a népszámlálás önkitöltős szakaszát. A plusz tizenkét nap Barna Gergő szociológus szerint arra jó, hogy azokra a településekre figyeljenek kiemelten, ahol kérdéses a magyarság húsz százaléka. Van azonban veszélye is a hosszabbításnak.

Szász Cs. Emese

2022. május 18., 12:072022. május 18., 12:07

2022. május 18., 12:452022. május 18., 12:45

„Az látjuk, hogy a romániai magyarok jelentős számban részt vettek a népszámlálás online szakaszán, szinte egészen biztos, hogy több mint a felük regisztrált május 15-éig.

Idézet
A mostani becslésünk szerint szinte hétszázezer magyar kérdőív születhetett, nyilván ezekben lehetnek még duplázott vagy értéktelen kérdőívek, de ezért alapvetően nagyon értékeljük a közösség hozzáállását

– fogalmazott a Székelyhon megkeresésére Barna Gergő szociológus, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátora. Hozzátette: bár a statisztikai intézet sajtóban megjelent kijelentése szerint a nagy érdeklődés, illetve az azzal együtt járó rendszer-akadozások miatt hosszabbították meg az önkitöltéses szakaszt, a tapasztalat most az, hogy

amint bejelentették a hosszabbítást, azzal egyidőben le is lassult a részvétel intenzitása országos szinten, és ezzel együtt a magyarok esetében is.

A szociológus azonban reméli, hogy csak ideiglenes ez a lelassulás, ugyanakkor mindenkit arra biztat, hogy ne hagyja az utolsó pár napra a részvételét a cenzuson.

Hirdetés

Határidő: jövő péntek

„Jövő pénteken, május 27-én tényleg lezárul az online szakasz, aki addig nem vesz részt, az már csak a »kopogtatós« szakaszban reménykedhet.

Idézet
A hosszabbítás jó lehetőség arra, hogy még többen vegyenek részt, hogy kiemelten figyeljünk azokra a településekre, ahol veszélyben lehet a magyarság húsz százalékos részaránya

– mondta Barna Gergő. Rámutatott: van azonban veszélye is a hosszabbításnak:

a népszámlálás második szakasza így két héttel lerövidült, ráadásul teljesen átcsúszik a nyárba, így még nagyobb az esélye, hogy a népszámlálási biztosok június-július folyamán ne jussanak el mindenkihez.

És hogy mire elég a maradék idő? A Népszámálálás.ro kampánykoordinátora szerint

jó lenne, ha május 27-éig mindenki ellenőrizné, hogy sikeres volt-e a saját, illetve családtagjai regisztrációja, és ha nem érvényesítették azt, akkor még van idő javítani.

Ugyanakkor arra kérik azokat, akik már regisztráltak, hogy segítsenek másoknak, akik még nem tették meg ezt. Amúgy részvétel tekintetében továbbra is a székelyföldi városok vannak elől országos szinten is:

Sepsiszentgyörgyön például 66 százalékos volt a részévétel már vasárnap, de Csíkszereda, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely is közel van ehhez. Marosvásárhelyen is a lakosok több mint 62 százaléka kitöltötte már a népszámlálási kérdőívet.

„Minél többen vegyenek részt, és aki tudja már, hogy nem lesz elérhető a nyáron, annak igazán hasznos lenne kitölteni most. Ez a garancia arra, hogy nem marad ki” – összegzett a népszámlálás magyar kampányának felelőse.

A megváltozott menetrend szerint a népszámlálás és lakásösszeírás önkitöltéses szakasza május 27-éig tart, a személyes lekérdezéses szakasz pedig május 31. és július 17. között zajlik majd.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 11., kedd

Gyalogosok közé hajtott egy autó Brassóban, ketten meghaltak

Két személy meghalt kedd este, miután egy személygépkocsi járdán tartózkodó gyalogosokba hajtott Brassóban – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Gyalogosok közé hajtott egy autó Brassóban, ketten meghaltak
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Esti földrengés Sepsiszentgyörgy közelében

A Richter-skála szerint 4,3-as erősségű földrengés történt kedden 20 óra 21 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Esti földrengés Sepsiszentgyörgy közelében
2026. augusztus 11., kedd

A román államfő gratulált Baka Andrásnak a megválasztásához

Nicușor Dan államfő gratulált Baka Andrásnak magyar köztársasági elnökké választásához kedden.

A román államfő gratulált Baka Andrásnak a megválasztásához
2026. augusztus 11., kedd

Bázist nyit és új járatokat indít Brassóból a Wizz Air

Új bázist nyit decemberben a Wizz Air légitársaság a Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtéren, és tizenötre bővíti a városból elérhető célállomások számát.

Bázist nyit és új járatokat indít Brassóból a Wizz Air
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Közvetlen repülőjárat indul Bukarestből Pekingbe

A román állampolgárok 2026. szeptember 4-től közvetlen repülőjárattal utazhatnak a Kínai Népköztársaságba a Peking és Bukarest közötti, az Air China által üzemeltetett járat elindításával.

Közvetlen repülőjárat indul Bukarestből Pekingbe
2026. augusztus 11., kedd

Csökkenteni kell az ivóvízfogyasztást Gyergyószéken – egy-két héten belül korlátozások is jöhetnek

A tartós szárazság miatt megugrott a vízfogyasztás, ami megnehezíti gyergyószentmiklósi, és környékbeli vízellátást is. Egyelőre még csak kérik az embereket, hogy takarékoskodjanak a vízzel, de ha a helyzet nem javul, korlátozásokra is szükség lesz.

Csökkenteni kell az ivóvízfogyasztást Gyergyószéken – egy-két héten belül korlátozások is jöhetnek
2026. augusztus 11., kedd

Az észak-erdélyi autópálya újabb szakaszát adták át a forgalomnak

Megnyitották az észak-erdélyi autópálya újabb, Magyarzsombor és Vaskapu közötti szakaszát kedden a gépkocsiforgalom előtt. A 12 kilométeres szakasznak egyelőre nincs összeköttetése a már korábban átadott szakaszokkal.

Az észak-erdélyi autópálya újabb szakaszát adták át a forgalomnak
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Pokolian drága triciklik, amiket használni kellene

Visszavette a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a Sepsi Bike rendszerrel együtt beszerzett 12 triciklit az üzemeltetőtől, hogy azok végre az idősek és mozgáskorlátozottak mobilitását szolgálják. A járművek használatának módjáról még egyeztetnek.

Pokolian drága triciklik, amiket használni kellene
2026. augusztus 11., kedd

Baka András: az elmúlt évek legsúlyosabb következménye a magyar társadalom mély megosztottsága

A magyar társadalom mély megosztottságát nevezte az elmúlt évek legsúlyosabb következményének Baka András köztársasági elnökké választása után tartott beszédében kedden a Parlamentben.

Baka András: az elmúlt évek legsúlyosabb következménye a magyar társadalom mély megosztottsága
2026. augusztus 11., kedd

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA

Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) keddi döntése szerint fel fogja szólítani a TikTok közösségi platformot, hogy távolítson el az „Ambulanța Neagră” vagy „Salvarea Neagră” témával kapcsolatos 90 videót az online közegből.

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA
Hirdetés