
Újabb emléktábla díszíti hamarosan a Kövér-házat
Fotó: Balázs Katalin
Gyergyószentmiklóson rendkívüli eseménynek számít a hétvégi, szeptember 8-10. között zajló Nemzetiségi Művészeti Fesztivál. Három kerek évforduló is erre az évre esik, jelezve, mennyire egybefonódik közel négyszáz éve a székelyek élete az örményekével.
2017. szeptember 08., 13:052017. szeptember 08., 13:05
Az első kerek évforduló, hogy idén éppen 380 esztendeje annak, hogy a krónikák írásos említést tesznek a gyergyói örményekről. A második szám a 300-as, ugyanis 1717-ben telepítették le az olaszországi Szent Lázár-szigeten a mechitarista rendet, és e rend első főapát-érseke egy gyergyószentmiklósi születésű személy, Ákontz Kövér István volt, aki a Szent Miklós templommal szemben lévő, Kövér-házban született. A harmadik apropó pedig, hogy 110 esztendős város Gyergyószentmiklós, és az első választott polgármestere örmény származású volt, Orel Dezső személyében.
Pénteken 17 órától az örmény kőkereszt leleplezésével illetve a felújított közösségi ház felavatásával kezdődik a háromnapos rendezvény. Az örmény közösségi ház felújításához nagyon sokan hozzájárultak, összefogással sikerült a megálmodott formában kivitelezni.
Az ünnepség szervezői Erdély sokszínűségét bemutató vásárt is kínálnak az érdeklődőknek, megjelenítve az Erdélyben élő nemzetek kultúráját. Az eseményen együttműködési megállapodást is aláírnak, ugyanis Örményország Lori tartományának képviselői érkeznek Gyergyószentmiklósra, és
A fesztivál szervezői Gyergyószentmiklós Megyei Jogú Város Önkormányzata, az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége (EMÖSZ), az Örmény Szószólói Kabinet, a Magyarországi és Erdélyi Örmény Kulturális Egyesület és az Országos Örmény Önkormányzat.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!