
A csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnája. Fontos feladatot szánnak az épületnek
Fotó: Gecse Noémi
Az utolsó simításokat végzik a csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnájának belső kialakításán, ahová a Gyulafehérvári Caritas egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot tervezett. Az elképzelések szerint a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ már egy hónapon belül beköltözhet új „otthonába”.
2017. október 31., 09:132017. október 31., 09:13
Tamás István projektmenedzser érdeklődésünkre elmondta, az új központ három szintje lesz nemsokára beköltözhető. Jelenleg kisebb belső munkálatokat végeznek az épületben, többek között villanyt szerelnek, burkolnak, és szeretnék, ha már egy hónapon belül belakható lenne az épület. A földszinten egy korai fejlesztő program számára a 0–6 év közötti gyermekeknek és szüleiknek alakítottak ki termeket, továbbá mozgáskompetencia-fejlesztésre is alkalmas helyiséget különítettek el. A félemeleten többek között egyéni fejlesztésekre, tanácsadóirodáknak biztosítottak helyet. A legfelső szintre pedig a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ költözhetne,
Fotó: Gecse Noémi
Amennyiben beköltözhetnek az újonnan kialakított épületbe, akkor további felnőtt fogyatékokkal élőket tudnának fogadni, újabb csoportokat indítani, mert – mint megtudtuk – van igény erre a szolgáltatásra. Az alagsorban tanműhelyeket és öltözőket, raktárhelyiségeket képzeltek el, de egyelőre ezek nem készülnek el. Mint Tamás István elmagyarázta, ezeket a munkálatokat később is elvégezhetik, anélkül, hogy zavarnák vagy befolyásolnák az új gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központ működését. Megtudtuk azt is, hogy noha a liftaknát már kiépítették, egyelőre lift sem fog üzemelni az épületben, ezt is a későbbiekben, az anyagi források függvényében valósítják majd meg. Tamás István ugyanakkor kiemelte,
A bútorzat java részét adományokból kapták, és a régiekből is felhasználnak majd a költözéskor.
Fotó: Gecse Noémi
Egyébként 2015-ben fogtak hozzá a Szent Ágoston-templom kápolnájának átalakításához, hogy egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot hozzanak létre benne. Az építkezés jelentős részét németországi adományokból finanszírozták, ehhez tette önrészét a Gyulafehérvári Caritas.
Várólista a nappali foglalkoztatóra
A Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központba járó egyik fogyatékkal élő szülője aggodalmát fejezte ki lapunknak: attól tart, amint új épületbe költözik a foglalkoztató központ, akár több száz lejre fog emelkedni a szolgáltatásuk ára. Ezzel kapcsolatban felkerestük Demeter Zsuzsát, a Caritas fogyatékkal élőket támogató szolgálatának koordinátorát, aki megerősítette, minden fogyatékkal élőnek a szülei különböző összeget fizetnek havonta attól függően, hogy az ellátott hány napot tölt a központban, mekkora az egy főre eső jövedelme a családnak, és mennyivel támogatja a szervezetet a helyi és megyei önkormányzat, illetve a kormány, és mennyi forrást tudnak begyűjteni a jövedelemadók két százalékából. „A szülőknek a szolgáltatás értékének legtöbb 5–10 százalékát kell fedezniük, a többit támogatásokból finanszírozzuk” – nyomatékosította. Hozzátette, arra odafigyelnek, hogy minden fogyatékkal élő gondozottjuknak személyre szabott fejlesztési terve legyen, és ennek alapján foglalkoznak velük. Jelenleg a nappali foglalkoztató központban 26 felnőttkorú fogyatékkal élőnek viselik gondját, reggel nyolc órától délután fél háromig, de időnként vannak délutáni programjaik is, tartanak születésnapi ünnepségeket és egyéb szabadidős tevékenységeket, nyáron pedig tábort is szerveznek számukra. Demeter Zsuzsa ugyanakkor hozzátette, várólistájuk is van, és amint beköltözhetnek az új épületbe, reméli, hogy minden várólistán szereplőt be tudnak fogadni majd központjukba.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!