
A csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnája. Fontos feladatot szánnak az épületnek
Fotó: Gecse Noémi
Az utolsó simításokat végzik a csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnájának belső kialakításán, ahová a Gyulafehérvári Caritas egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot tervezett. Az elképzelések szerint a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ már egy hónapon belül beköltözhet új „otthonába”.
2017. október 31., 09:132017. október 31., 09:13
Tamás István projektmenedzser érdeklődésünkre elmondta, az új központ három szintje lesz nemsokára beköltözhető. Jelenleg kisebb belső munkálatokat végeznek az épületben, többek között villanyt szerelnek, burkolnak, és szeretnék, ha már egy hónapon belül belakható lenne az épület. A földszinten egy korai fejlesztő program számára a 0–6 év közötti gyermekeknek és szüleiknek alakítottak ki termeket, továbbá mozgáskompetencia-fejlesztésre is alkalmas helyiséget különítettek el. A félemeleten többek között egyéni fejlesztésekre, tanácsadóirodáknak biztosítottak helyet. A legfelső szintre pedig a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ költözhetne,
Fotó: Gecse Noémi
Amennyiben beköltözhetnek az újonnan kialakított épületbe, akkor további felnőtt fogyatékokkal élőket tudnának fogadni, újabb csoportokat indítani, mert – mint megtudtuk – van igény erre a szolgáltatásra. Az alagsorban tanműhelyeket és öltözőket, raktárhelyiségeket képzeltek el, de egyelőre ezek nem készülnek el. Mint Tamás István elmagyarázta, ezeket a munkálatokat később is elvégezhetik, anélkül, hogy zavarnák vagy befolyásolnák az új gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központ működését. Megtudtuk azt is, hogy noha a liftaknát már kiépítették, egyelőre lift sem fog üzemelni az épületben, ezt is a későbbiekben, az anyagi források függvényében valósítják majd meg. Tamás István ugyanakkor kiemelte,
A bútorzat java részét adományokból kapták, és a régiekből is felhasználnak majd a költözéskor.
Fotó: Gecse Noémi
Egyébként 2015-ben fogtak hozzá a Szent Ágoston-templom kápolnájának átalakításához, hogy egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot hozzanak létre benne. Az építkezés jelentős részét németországi adományokból finanszírozták, ehhez tette önrészét a Gyulafehérvári Caritas.
Várólista a nappali foglalkoztatóra
A Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központba járó egyik fogyatékkal élő szülője aggodalmát fejezte ki lapunknak: attól tart, amint új épületbe költözik a foglalkoztató központ, akár több száz lejre fog emelkedni a szolgáltatásuk ára. Ezzel kapcsolatban felkerestük Demeter Zsuzsát, a Caritas fogyatékkal élőket támogató szolgálatának koordinátorát, aki megerősítette, minden fogyatékkal élőnek a szülei különböző összeget fizetnek havonta attól függően, hogy az ellátott hány napot tölt a központban, mekkora az egy főre eső jövedelme a családnak, és mennyivel támogatja a szervezetet a helyi és megyei önkormányzat, illetve a kormány, és mennyi forrást tudnak begyűjteni a jövedelemadók két százalékából. „A szülőknek a szolgáltatás értékének legtöbb 5–10 százalékát kell fedezniük, a többit támogatásokból finanszírozzuk” – nyomatékosította. Hozzátette, arra odafigyelnek, hogy minden fogyatékkal élő gondozottjuknak személyre szabott fejlesztési terve legyen, és ennek alapján foglalkoznak velük. Jelenleg a nappali foglalkoztató központban 26 felnőttkorú fogyatékkal élőnek viselik gondját, reggel nyolc órától délután fél háromig, de időnként vannak délutáni programjaik is, tartanak születésnapi ünnepségeket és egyéb szabadidős tevékenységeket, nyáron pedig tábort is szerveznek számukra. Demeter Zsuzsa ugyanakkor hozzátette, várólistájuk is van, és amint beköltözhetnek az új épületbe, reméli, hogy minden várólistán szereplőt be tudnak fogadni majd központjukba.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!