Hirdetés
Hirdetés

Nemsokára beköltözhet új „otthonába” a csíkszeredai foglalkoztató központ

A csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnája. Fontos feladatot szánnak az épületnek •  Fotó: Gecse Noémi

A csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnája. Fontos feladatot szánnak az épületnek

Fotó: Gecse Noémi

Az utolsó simításokat végzik a csíkszeredai Szent Ágoston-templom átépített kápolnájának belső kialakításán, ahová a Gyulafehérvári Caritas egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot tervezett. Az elképzelések szerint a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ már egy hónapon belül beköltözhet új „otthonába”.

Barabás Hajnal

2017. október 31., 09:132017. október 31., 09:13

Tamás István projektmenedzser érdeklődésünkre elmondta, az új központ három szintje lesz nemsokára beköltözhető. Jelenleg kisebb belső munkálatokat végeznek az épületben, többek között villanyt szerelnek, burkolnak, és szeretnék, ha már egy hónapon belül belakható lenne az épület. A földszinten egy korai fejlesztő program számára a 0–6 év közötti gyermekeknek és szüleiknek alakítottak ki termeket, továbbá mozgáskompetencia-fejlesztésre is alkalmas helyiséget különítettek el. A félemeleten többek között egyéni fejlesztésekre, tanácsadóirodáknak biztosítottak helyet. A legfelső szintre pedig a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ költözhetne,

jóval nagyobb helyre, mint amekkora helyen a Szent Ágoston-templom alagsorában jelenleg működik.

Hirdetés
•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Amennyiben beköltözhetnek az újonnan kialakított épületbe, akkor további felnőtt fogyatékokkal élőket tudnának fogadni, újabb csoportokat indítani, mert – mint megtudtuk – van igény erre a szolgáltatásra. Az alagsorban tanműhelyeket és öltözőket, raktárhelyiségeket képzeltek el, de egyelőre ezek nem készülnek el. Mint Tamás István elmagyarázta, ezeket a munkálatokat később is elvégezhetik, anélkül, hogy zavarnák vagy befolyásolnák az új gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központ működését. Megtudtuk azt is, hogy noha a liftaknát már kiépítették, egyelőre lift sem fog üzemelni az épületben, ezt is a későbbiekben, az anyagi források függvényében valósítják majd meg. Tamás István ugyanakkor kiemelte,

az egész épületet úgy alakították át, hogy tolószékkel is könnyedén átjárható legyen.

A bútorzat java részét adományokból kapták, és a régiekből is felhasználnak majd a költözéskor.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Egyébként 2015-ben fogtak hozzá a Szent Ágoston-templom kápolnájának átalakításához, hogy egy gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központot hozzanak létre benne. Az építkezés jelentős részét németországi adományokból finanszírozták, ehhez tette önrészét a Gyulafehérvári Caritas.

Várólista a nappali foglalkoztatóra

A Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központba járó egyik fogyatékkal élő szülője aggodalmát fejezte ki lapunknak: attól tart, amint új épületbe költözik a foglalkoztató központ, akár több száz lejre fog emelkedni a szolgáltatásuk ára. Ezzel kapcsolatban felkerestük Demeter Zsuzsát, a Caritas fogyatékkal élőket támogató szolgálatának koordinátorát, aki megerősítette, minden fogyatékkal élőnek a szülei különböző összeget fizetnek havonta attól függően, hogy az ellátott hány napot tölt a központban, mekkora az egy főre eső jövedelme a családnak, és mennyivel támogatja a szervezetet a helyi és megyei önkormányzat, illetve a kormány, és mennyi forrást tudnak begyűjteni a jövedelemadók két százalékából. „A szülőknek a szolgáltatás értékének legtöbb 5–10 százalékát kell fedezniük, a többit támogatásokból finanszírozzuk” – nyomatékosította. Hozzátette, arra odafigyelnek, hogy minden fogyatékkal élő gondozottjuknak személyre szabott fejlesztési terve legyen, és ennek alapján foglalkoznak velük. Jelenleg a nappali foglalkoztató központban 26 felnőttkorú fogyatékkal élőnek viselik gondját, reggel nyolc órától délután fél háromig, de időnként vannak délutáni programjaik is, tartanak születésnapi ünnepségeket és egyéb szabadidős tevékenységeket, nyáron pedig tábort is szerveznek számukra. Demeter Zsuzsa ugyanakkor hozzátette, várólistájuk is van, és amint beköltözhetnek az új épületbe, reméli, hogy minden várólistán szereplőt be tudnak fogadni majd központjukba.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 28., péntek

Elfogadták a Dánfalva és Balánbánya közötti út felújításának műszaki terveit

Pályázni szeretne Hargita Megye Tanácsa a Csíkdánfalvát Balánbányával összekötő, 125-ös jelzésű megyei út felújítására, ehhez fogadták el a pénteki tanácsülésen a beruházás műszaki terveit.

Elfogadták a Dánfalva és Balánbánya közötti út felújításának műszaki terveit
Hirdetés
2025. november 28., péntek

A Székely Hadosztály szerepvállalásáról értekeznek a Magyarságkutató Intézetnél

A Magyarságkutató Intézet újabb történelmi témájú programra várja az érdeklődőket Budapesten. A december elsején, 17 órától kezdődő alkalom középpontjában a Székely Hadosztály 1918–1919-es szerepvállalása áll.

A Székely Hadosztály szerepvállalásáról értekeznek a Magyarságkutató Intézetnél
2025. november 28., péntek

A miniszterelnök a gazdasági minisztert javasolja ügyvivő védelmi miniszternek

Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken tudomásul vette Ionuț Moșteanu lemondását a védelmi miniszteri, valamint a kormányfőhelyettesi tisztségből.

A miniszterelnök a gazdasági minisztert javasolja ügyvivő védelmi miniszternek
2025. november 28., péntek

Ittas sofőr okozott balesetet, hárman megsérültek

Három személy sérült meg csütörtök este egy Gyergyószárhegy közelében történt balesetben, mint kiderült, a sofőr nem volt józan.

Ittas sofőr okozott balesetet, hárman megsérültek
Hirdetés
2025. november 28., péntek

Díszdoktor lett a Sapientián Bakacsi Gyula, a vezetéstudomány meghatározó alakja

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Doctor Honoris Causa címmel tüntette ki Bakacsi Gyula professzort, elismerve a vezetéstudományban végzett úttörő munkáját és a csíkszeredai gazdasági képzés felépítésében betöltött kulcsszerepét.

Díszdoktor lett a Sapientián Bakacsi Gyula, a vezetéstudomány meghatározó alakja
2025. november 28., péntek

Sántha Xéniát fogadta hivatalában Sulyok Tamás államfő

Budapesten, a Sándor-palotában fogadta a csíkszeredai származású Sántha Xéniát Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke, hogy gratuláljon a hegymászói teljesítményéhez.

Sántha Xéniát fogadta hivatalában Sulyok Tamás államfő
2025. november 28., péntek

Belebukott diplomabotrányába Románia védelmi minisztere

Ionuț Moșteanu pénteken bejelentette, hogy lemond a védelmi miniszteri tisztségéről. Ezt a felsőfokú végzettsége miatt kirobbant botrány miatt tette meg.

Belebukott diplomabotrányába Románia védelmi minisztere
Hirdetés
2025. november 28., péntek

Vasárnap estig marad a hideg, csapadékos idő

Hideg időre és jelentős mennyiségű csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vasárnap estig marad a hideg, csapadékos idő
2025. november 28., péntek

Teljes koalíciós egyetértés a nyugdíj–állami bér halmozásának szigorításáról

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a kormánykoalíció eldöntötte: az állami fizetés és nyugdíj halmozását szabályozó új törvényből minden kivételt törölnek, kivéve az alkotmánybíróság által előírtakat. A jogszabály napokon belül végleges formát kaphat.

Teljes koalíciós egyetértés a nyugdíj–állami bér halmozásának szigorításáról
Hirdetés