
Ilyen volt a felújítás előtt
Fotó: Balogh Orsolya
Rövidesen befejezik a csíkszentimrei Henter-kúria kapujának felújítását, illetve a környékének területrendezését és az építmény megvilágításának kialakítását. Eredeti állapotába állították vissza a műemlék kaput.
2017. október 30., 12:182017. október 30., 12:18
Látványos átalakuláson ment át az elmúlt hónapokban Csíkszentimre műemlék kapuja, amelynek restaurálásához augusztusban fogtak hozzá.
– ismertette Fülöp Kinga. Csíkszentimre alpolgármestere továbbá hozzátette, nagyon meg vannak elégedve a tervező, az építők és a restaurátorok munkájával, akik szívügyükként tekintették a kapu megmentését, és annak megfelelően végezték munkájukat. A restaurátorcsapat (Kiss Lóránd, Bernád István, Baróti Hunor és segítőik) munkáját külön is kiemelte, ők tárták fel ugyanis a falkutatás révén, hogy milyen értékek tűntek el a kapuról az évszázadok alatt, és melyek azok, amelyek visszaállíthatók.
Ilyen lett a felújítást követően
Fotó: Gecse Noémi
A munka során eredeti állapotába állították vissza mindazokat az elemeket, amelyek helyreállíthatók voltak, így az ANNO 1803 HA – feliratot.
S mivel ezt nem lehetett visszaállítani, a tervező, Korodi Szabolcs javaslatára egy ismertető pannót készítenek majd a restaurálás folyamatáról, amelyen az ehhez hasonló pluszinformációkat is feltüntetik – részletezte az elöljáró.
Mostanra a kapu feljavításának több mint 85 százaléka elkészült, a kisebb tennivalók mellett még a kapu nyílóinak felszerelése is hátra van – ezeket most gyártják.
Ezt a hangulatot erősíti majd a létesítmény diszkrét esti megvilágítása is – ennek kivitelezése is zajlik már – avatott be Fülöp Kinga. Megjegyezte,
A hátralevő tennivalókat november 15-éig befejezik, akkor adják át a helyiek számára a megújult kaput.
Kérdésünkre, hogy a valamikor a kapun lévő címerről sikerült-e többet megtudniuk, az illetékes elmondta, egyelőre nem találták meg a címert, de mivel több forrás szerint is épségben van, így a következőkben megbíznának egy kutatót annak felkeresésével. A helyét természetesen a kapun visszaállították a valamikori állapotoknak megfelelően.
Fotó: Gecse Noémi
Ahogy már korábban is jelezte az önkormányzat,
Így a kapu mögött lakók mezőgazdasági gépeikkel a megyei útról az utcába vezető mezei úton közelíthetik meg portáikat. Az illető útszakasz felújítását jövő tavasszal végzi el az önkormányzat, idén ugyanis erre már nem jutott a költségvetésükből – tájékoztatott az alpolgármester. Kiemelte, bíznak benne, hogy a helyiek nem hagyják figyelmen kívül a korlátozást, hiszen az a restaurált műemlék védelmét szolgálja.
Kis előrelépés a kúria ügyében
Legutóbb arról írtunk, hogy a Henter-kúria restaurálására az operatív program keretében az önkormányzat által leadott pályázatot ugyan elfogadták, helyszíni ellenőrzést is tartottak az illetékesek, később viszont arról értesítették az intézményt, hogy várólistára kerültek. Azóta újabb kis előrelépés történt az ügyben: „kaptunk kiegészítő kérdéseket, legalább hétszáz oldalnyi anyaggal pótoltuk a leadott pályázatot. Most a szerződéskötés előterében vagyunk, de nem tudjuk, hogy szerződést valóban fognak-e kötni velünk” – avatott be az alpolgármester. Rámutatott továbbá, nincs könnyű dolguk a pályázattal, legutóbb október 19-én kaptak értesítést, hogy hét pontban egészítsék ki a dokumentációt, erre a határidő október 20-a délután két óra volt – az éjszaka alatt elkészült kiegészítést másnap leadták Gyulafehérváron. Mivel fontosnak tartják a műemlék megmentését, mindent megtesznek azért, hogy ne rajtuk múljon a támogatottság – de néha úgy érzik, hogy teljesíthetetlen határidőket kapnak.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!