
Ilyen volt a felújítás előtt
Fotó: Balogh Orsolya
Rövidesen befejezik a csíkszentimrei Henter-kúria kapujának felújítását, illetve a környékének területrendezését és az építmény megvilágításának kialakítását. Eredeti állapotába állították vissza a műemlék kaput.
2017. október 30., 12:182017. október 30., 12:18
Látványos átalakuláson ment át az elmúlt hónapokban Csíkszentimre műemlék kapuja, amelynek restaurálásához augusztusban fogtak hozzá.
– ismertette Fülöp Kinga. Csíkszentimre alpolgármestere továbbá hozzátette, nagyon meg vannak elégedve a tervező, az építők és a restaurátorok munkájával, akik szívügyükként tekintették a kapu megmentését, és annak megfelelően végezték munkájukat. A restaurátorcsapat (Kiss Lóránd, Bernád István, Baróti Hunor és segítőik) munkáját külön is kiemelte, ők tárták fel ugyanis a falkutatás révén, hogy milyen értékek tűntek el a kapuról az évszázadok alatt, és melyek azok, amelyek visszaállíthatók.
Ilyen lett a felújítást követően
Fotó: Gecse Noémi
A munka során eredeti állapotába állították vissza mindazokat az elemeket, amelyek helyreállíthatók voltak, így az ANNO 1803 HA – feliratot.
S mivel ezt nem lehetett visszaállítani, a tervező, Korodi Szabolcs javaslatára egy ismertető pannót készítenek majd a restaurálás folyamatáról, amelyen az ehhez hasonló pluszinformációkat is feltüntetik – részletezte az elöljáró.
Mostanra a kapu feljavításának több mint 85 százaléka elkészült, a kisebb tennivalók mellett még a kapu nyílóinak felszerelése is hátra van – ezeket most gyártják.
Ezt a hangulatot erősíti majd a létesítmény diszkrét esti megvilágítása is – ennek kivitelezése is zajlik már – avatott be Fülöp Kinga. Megjegyezte,
A hátralevő tennivalókat november 15-éig befejezik, akkor adják át a helyiek számára a megújult kaput.
Kérdésünkre, hogy a valamikor a kapun lévő címerről sikerült-e többet megtudniuk, az illetékes elmondta, egyelőre nem találták meg a címert, de mivel több forrás szerint is épségben van, így a következőkben megbíznának egy kutatót annak felkeresésével. A helyét természetesen a kapun visszaállították a valamikori állapotoknak megfelelően.
Fotó: Gecse Noémi
Ahogy már korábban is jelezte az önkormányzat,
Így a kapu mögött lakók mezőgazdasági gépeikkel a megyei útról az utcába vezető mezei úton közelíthetik meg portáikat. Az illető útszakasz felújítását jövő tavasszal végzi el az önkormányzat, idén ugyanis erre már nem jutott a költségvetésükből – tájékoztatott az alpolgármester. Kiemelte, bíznak benne, hogy a helyiek nem hagyják figyelmen kívül a korlátozást, hiszen az a restaurált műemlék védelmét szolgálja.
Kis előrelépés a kúria ügyében
Legutóbb arról írtunk, hogy a Henter-kúria restaurálására az operatív program keretében az önkormányzat által leadott pályázatot ugyan elfogadták, helyszíni ellenőrzést is tartottak az illetékesek, később viszont arról értesítették az intézményt, hogy várólistára kerültek. Azóta újabb kis előrelépés történt az ügyben: „kaptunk kiegészítő kérdéseket, legalább hétszáz oldalnyi anyaggal pótoltuk a leadott pályázatot. Most a szerződéskötés előterében vagyunk, de nem tudjuk, hogy szerződést valóban fognak-e kötni velünk” – avatott be az alpolgármester. Rámutatott továbbá, nincs könnyű dolguk a pályázattal, legutóbb október 19-én kaptak értesítést, hogy hét pontban egészítsék ki a dokumentációt, erre a határidő október 20-a délután két óra volt – az éjszaka alatt elkészült kiegészítést másnap leadták Gyulafehérváron. Mivel fontosnak tartják a műemlék megmentését, mindent megtesznek azért, hogy ne rajtuk múljon a támogatottság – de néha úgy érzik, hogy teljesíthetetlen határidőket kapnak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!