
Jövőben építőteleppé alakulhat a színház mögötti terület
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen három többszintes parkolóház megvalósíthatósági tanulmányát készítette elő a városháza, és körvonalazódik a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház háta mögé tervezett állomásozó is. Itt nemcsak egy parkolóház, hanem egy rendezvényterem is lesz, olyan épület, amely illik a belvárosba.
2021. október 27., 20:332021. október 27., 20:33
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtöki ülésükön szavaznak majd arról a határozattervezetről, amely értelmében tervpályázatot hirdetnek a színház mögött lévő telek beépítéséről. Itt egy parkolóként használt terület van, amelynek nagy része a városé, a mellettük lévő két kisebb területsáv magántulajdon.
Az Arany János, az Iskola (Aurel Filimon), a Kossuth utca és a Nemzeti Színház hátsó, a Kisteremhez vezető bejárata által közrezárt téren első körben a város egy emeletes parkolóházat szeretett volna építtetni.
A városvezetés úgy ítélte meg, hogy szükség van egy nemzetközi tervpályázatra ahhoz, hogy oda egy olyan épületegyüttest tudjanak felhúzni, amely talál a belvároshoz, beilleszkedik az épített örökség részeként számontartott épületek közé. A tervezet értelmében a pályázatnak három nyertese lenne, akik jelentős pénzjutalomban részesülnének.
Fotó: Haáz Vince
A Székelyhonnak Soós Zoltán polgármester elmondta, hogy az említett tér építészeti szempontból egy fontos terület.
„Az elképzelés szerint a föld alatt lenne két parkolószint, a föld felett egy, és a felette lévő szinten rendezvény- és kiállítóterem, mert ez a helyszín erre alkalmas. Ott egy kisebb rendezvényközpontja lehet a városnak. A tervpályázattal időt nyerünk, ugyanis februárban elbíráljuk, és lehetővé válik, hogy a győztessel közvetlenül műszaki tervet készíttessen a város, nem kell újra licitálni. Júniusban már készek is lehetnek a műszaki tervek, nyár végéig indulhatna a versenytárgyalás a kivitelezésre.
– vázolta az elöljáró.
A magánterületekkel kapcsolatban a marosvásárhelyi polgármester elmondta, mindkét tulajdonossal egyeztettek, az egyik beleegyezett a kisajátításba, a másik irreálisan magas árat kért. „A telekcsíkot ő semmi másra nem tudja használni, 400 négyzetméterről van szó. A tulajdonosnak felajánlottuk, hogy a leendő épületben egy ugyanakkora felültetet biztosítunk, ami értékesebb lenne, de ő az egész földszintet kérte. Így marad a kisajátítás” – ismertette. Megtudtuk, hogy a színház mögötti terület beépítése mellett folyamatban van az Állomás térre, a Hátszeg sétányra és a Park szálloda háta mögé tervezett emeletes parkolóházak megvalósíthatósági tanulmányinak elkészítése. Ha semmi nagy akadálya nem lesz, jövőre megkezdhetik az építkezést mindhárom helyszínen.
A szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes ügyészség (DIICOT) ügyészei csütörtökön razziát tartottak egy bukaresti éjszakai klubban.
Mintegy kilencven tonna, engedély nélküli helyen tárolt hulladékot foglaltak le a rendőrök Hargita megyében egy illegális hulladékgazdálkodási ügyben.
Drónt észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni szerdai orosz légitámadás során – tájékoztatott szerda este a védelmi minisztérium.
Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint előre tervezett munkálatok miatt több helyszínen is szünetelni fog az áramszolgáltatás Csíkszereda területén.
Egy tizenegy éves gyermek – kihasználva, hogy nem figyelnek rá – beült édesanyja autójába, elindította a motort és véletlenül elütötte az autó mellett tartózkodó anyját, aki megsérült szerdán este a Szeben megyei Sellenberken.
A kemény tél és a jelentős mennyiségű csúszásgátló anyag alaposan próbára tette Székelyudvarhely útjait. Míg a kövezett utcákban az esővíz vájt magának mély medreket, az aszfaltozott felületeken a fagy és az olvadás váltakozása okozott jelentős károkat.
Átlátható, következetes és diszkriminációmentes eljárást kér a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) a román hatóságoktól március 10-i marosvásárhelyi felvonulásával kapcsolatban, amelyet a székely szabadság napja alkalmából tartanak meg.
Tulcea megye északi részének lakói szerdán 18 óra 15 perc körül Ro-Alert riasztást kaptak az orosz-ukrán háborúval összefüggésben.
A Declic Közösség szerdán több mint 62 ezer aláírást tartalmazó petíciót nyújtott be az egészségügyi minisztériumhoz, amelyben az elektronikus cigaretták használatának betiltását sürgetik valamennyi zárt légterű nyilvános helyeken.
A mezőgazdasági minisztérium törvénytervezetet dolgoz ki valamennyi agrár-élelmiszeripari termék kereskedelmi árrésének automatikus korlátozásáról arra az esetre, ha az infláció meghaladja az 5-6 százalékot – jelentette be az agrárminiszter.
szóljon hozzá!