
Kevesebb pénz lesz idén a fejlesztésekre
Fotó: Haáz Vince
A városi önkormányzati képviselők egy részének távolmaradása ellenére csütörtökön megszavazták az idei költségvetést Marosvásárhelyen. Az ülés végén lemondott Pápai László, a Szabad Emberek Pártjának tanácsosa.
2024. február 08., 18:182024. február 08., 18:18
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testületben 11 RMDSZ-es és négy liberális tanácsos van, két-két képviselője van a szociáldemokrata, a Pro Románia és a Népi Mozgalom Pártnak, és szintén ennyi a Szabad Emberek Pártjának.
Noha elméletileg a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Maros megyében az RMDSZ szövetségese, a megyeszékhelyen pedig egy alpolgármesterük is van, az utóbbi időben inkább ellenzékbe vonultak, folyamatosan kritizálva Soós Zoltán polgármestert és az RMDSZ-es városi tanácsosokat.
Pápai László a lemondott városi tanácsos
Fotó: Haáz Vince
Így történt ez csütörtökön is, amikor
A Népi Mozgalom Pártjának képviselője, Radu Pescar azt sérelmezte, hogy nem kérdezték meg az ő véleményét és nem vették figyelembe az elmúlt három évben tett javaslatait, ezért úgy érzi, hogy semmibe veszik őt, továbbá azt az ötezer marosvásárhelyit is, aki rá szavazott. Majd elhagyta a termet.
A Szabad Emberek Pártjának képviselője, Adrian Mureșan azt kérte, hogy mindenhol vegyék ki a költségvetésből a reklámokra és protokollra szánt összegeket, mert ezzel nem ért egyet.
Az idei büdzsé egyharmaddal kisebb lesz, mint a tavalyi, és ez – mint az RMDSZ-es tanácsosok elmondták – főleg azért van, mert kevesebb uniós pénzt kap idén a város. A csütörtöki ülésen elsőként a költségvetési bizottságban megfogalmazott módosításokat fogadták el. Elvetették a Szabad Emberek Pártjának és a liberálisoknak a módosító javaslatait. Majd egy szünet következett, aminek a végén az ülésre már csak az RMDSZ-es és a Pro Románia Párt képviselői jöttek vissza.
Soós Zoltán polgármester megköszönte a jelenlevőknek, hogy megszavazták a város költségvetését. Emlékeztetett, hogy a kormány csökkentette a visszaosztott pénzek százalékát, ráadásul szociális kiadásokkal terhelte a helyi költségvetéseket. Úgy értékelte, hogy nemcsak Marosvásárhelyen, hanem az országban számos helyen is kevesebb pénzből fognak gazdálkodni az önkormányzatok.
Mindenkit meglepett, hogy az ülés végén a Szabad Emberek Pártjának egyik tanácsosa, Pápai László bejelentette, hogy ez az utolsó ülése ebben a mandátumban.
Itt még teljes létszámban
Fotó: Haáz Vince
Kiemelte: jól együtt tudott dolgozni ezzel a képviselő-közösséggel, és úgy érezte, hogy értékelték a munkáját, különösen a szakbizottságokban.
Közvitára bocsátották az 1990 januárja és 1992 december közötti diplomáciai dokumentumok titkosítását feloldó kormányhatározat-tervezetet – jelentette be a külügyminisztérium.
Újabb áremelésekkel indult a május, több töltőállomáson már 9 lej fölé emelkedett a benzin ára, miközben a gázolaj továbbra is 9,5–9,7 lej között mozog Romániában.
Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.
Mínusz fokokat mértek május elseje hajnalán több székelyföldi településen, Csíkszeredában és Gyergyó térségében ismét erős lehűlés volt.
A 2., 4. és 6. osztályosok országos felmérőit május 12. és 28. között szervezik meg az oktatási minisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint.
Megnövekedett autós forgalomra hívják fel a figyelmet a rendőrök az 1-es országúton, különösen a hegyvidéki területek felé.
Pósfai Gábort, a Tisza Párt operatív vezetőjét a rendvédelmet és sportot felügyelő és irányító Belügyminisztérium vezetésére, Melléthei-Barna Mártont, a Tisza Párt jogi vezetőjét pedig az Igazságügyi Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Földimogyorót vont vissza a forgalomból a Metro Cash & Carry áruházlánc, mivel a termékeknél az aflatoxin szintje meghaladta a megengedett határértéket. A vásárlóknak azt tanácsolják, hogy ne fogyasszák el, hanem vigyék vissza.
A különnyugdíjban részesülő közalkalmazottaknak 85 százalékkal csökken a különnyugdíjuk nem járulékalapú része, ha továbbra is dolgozni akarnak – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke, Flavius Jakubowicz szerint a lej euróval szembeni történelmi mélypontra gyengülését elsősorban a meglévő gazdasági egyensúlyzavarokat felerősítő belpolitikai kockázatok magyarázzák.
szóljon hozzá!