
Még két hétig kérhetik a múlt évre járó gázolaj-támogatás elszámolását a gazdák, különben elveszítik a juttatást
Fotó: Haáz Vince
A hónap végéig igényelhetik a gazdák 2024 utolsó negyedévére a gázolaj-támogatást, ellenkező esetben elveszítik azt. Mivel már e-számlákat is kell mellékeljenek az elszámolási kérelemhez, az érintettek egy része lemondott a támogatásról.
2025. január 16., 17:362025. január 16., 17:36
2025. január 16., 17:372025. január 16., 17:37
Igényelhetik a mezőgazdasági tevékenységeket végzők a 2024-es esztendő utolsó negyedévére, az október 1–december 31. közti időszakban általuk elhasznált gázolajra a támogatást. Január végéig nyújthatják be az elszámolási kérelmeket az APIA-hoz, ellenkező esetben elveszítik a juttatást.
„Arra az üzemanyagra, amit 2024. július 1-től megvásároltak, kötelezően mellékelniük kell az e-számlát is. De sokan feladják, mert egy II vagy PFA (II – Întreprindere individuală, PFA – persoană fizică autorizată, egyéni vállalkozói formák, szerk. megj.) nem biztos, hogy bejelentkezett az e-számla-plaformra” – tájékoztatott a támogatásigénylést érintő, tavaly bevezetett újdonságról és annak egyik következményéről Váncsa Rozália, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársa.
Nem minden gazda regisztrált a SPV-platformon (SPV - Spațiul Privat Virtual), tehát nincs felhasználói fiókjuk az Egyéni Virtuális Térben, az adóhatóság elektronikus számlázi rendszerében, amelynek használata tavaly óta kötelező. De ha regisztráltak, akkor sem biztos, hogy boldogulnak vele.
Ezért két hónap elteltével már nagyon nehéz beszerezni azokat, hiszen nem biztos, hogy a számlák kiállítói másolatot tudnak biztosítani számukra. A gazdák egy része nem mozog otthonosan az ilyen jellegű ügyvitelekben, túl nagy kihívást jelent számukra a SPV-platform használata, ezért inkább lemondanak a támogatásról. Azok boldogulnak inkább az e-számlázási rendszerrel, akiknek a könyvelője kezeli a fiókját – tudtuk meg az APIA illetékesétől.
A Hargita megyei APIA-nál 430 gazdától várnak elszámolási kérelmet január végéig. A potenciális jogosultaknak legalább a fele a negyedévek végén nem igényelte a gázolaj-támogatást, így ők a teljes évre kérik majd a juttatást – tudtuk meg Váncsa Rozáliától.
Azt még nem tudni, hogy az érintettek közül hányan mondanak le emiatt a gázolaj-támogatásról, de amint azt Váncsa Rozáliától megtudtuk, vannak panaszok a gazdák körében az új kötelezettség miatt.
A gázolaj-támogatást azok a gazdák igényelhetik, akik valamilyen vállalkozást működtetnek, és a mezőgazdasági munkához gázolajjal működő gépeket használnak.
Ez az érték tavaly, június végéig 1,74 lej volt literenként, tájékoztatott a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség munkatársa. Július 1-én 2,079 lejre nőtt a gázolaj jövedéki adója, így a támogatás literenkénti értéke is, tehát a második félévre ezzel az összeggel kalkulálhatnak a gazdák. Idén januártól ismét nőtt a jövedéki adó mértéke, így literenként már 2,21 lejt kapnak majd gázolja-támogatásként a gazdák.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
1 hozzászólás