
Még két hétig kérhetik a múlt évre járó gázolaj-támogatás elszámolását a gazdák, különben elveszítik a juttatást
Fotó: Haáz Vince
A hónap végéig igényelhetik a gazdák 2024 utolsó negyedévére a gázolaj-támogatást, ellenkező esetben elveszítik azt. Mivel már e-számlákat is kell mellékeljenek az elszámolási kérelemhez, az érintettek egy része lemondott a támogatásról.
2025. január 16., 17:362025. január 16., 17:36
2025. január 16., 17:372025. január 16., 17:37
Igényelhetik a mezőgazdasági tevékenységeket végzők a 2024-es esztendő utolsó negyedévére, az október 1–december 31. közti időszakban általuk elhasznált gázolajra a támogatást. Január végéig nyújthatják be az elszámolási kérelmeket az APIA-hoz, ellenkező esetben elveszítik a juttatást.
„Arra az üzemanyagra, amit 2024. július 1-től megvásároltak, kötelezően mellékelniük kell az e-számlát is. De sokan feladják, mert egy II vagy PFA (II – Întreprindere individuală, PFA – persoană fizică autorizată, egyéni vállalkozói formák, szerk. megj.) nem biztos, hogy bejelentkezett az e-számla-plaformra” – tájékoztatott a támogatásigénylést érintő, tavaly bevezetett újdonságról és annak egyik következményéről Váncsa Rozália, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársa.
Nem minden gazda regisztrált a SPV-platformon (SPV - Spațiul Privat Virtual), tehát nincs felhasználói fiókjuk az Egyéni Virtuális Térben, az adóhatóság elektronikus számlázi rendszerében, amelynek használata tavaly óta kötelező. De ha regisztráltak, akkor sem biztos, hogy boldogulnak vele.
Ezért két hónap elteltével már nagyon nehéz beszerezni azokat, hiszen nem biztos, hogy a számlák kiállítói másolatot tudnak biztosítani számukra. A gazdák egy része nem mozog otthonosan az ilyen jellegű ügyvitelekben, túl nagy kihívást jelent számukra a SPV-platform használata, ezért inkább lemondanak a támogatásról. Azok boldogulnak inkább az e-számlázási rendszerrel, akiknek a könyvelője kezeli a fiókját – tudtuk meg az APIA illetékesétől.
A Hargita megyei APIA-nál 430 gazdától várnak elszámolási kérelmet január végéig. A potenciális jogosultaknak legalább a fele a negyedévek végén nem igényelte a gázolaj-támogatást, így ők a teljes évre kérik majd a juttatást – tudtuk meg Váncsa Rozáliától.
Azt még nem tudni, hogy az érintettek közül hányan mondanak le emiatt a gázolaj-támogatásról, de amint azt Váncsa Rozáliától megtudtuk, vannak panaszok a gazdák körében az új kötelezettség miatt.
A gázolaj-támogatást azok a gazdák igényelhetik, akik valamilyen vállalkozást működtetnek, és a mezőgazdasági munkához gázolajjal működő gépeket használnak.
Ez az érték tavaly, június végéig 1,74 lej volt literenként, tájékoztatott a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség munkatársa. Július 1-én 2,079 lejre nőtt a gázolaj jövedéki adója, így a támogatás literenkénti értéke is, tehát a második félévre ezzel az összeggel kalkulálhatnak a gazdák. Idén januártól ismét nőtt a jövedéki adó mértéke, így literenként már 2,21 lejt kapnak majd gázolja-támogatásként a gazdák.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
1 hozzászólás