
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium sportpályáinak felújított öltözőit, mosdóit, tanári szobáját és erőtermét adták át csütörtök délelőtt az iskolaigazgatók, a kezdeményezők és a sajtó jelenlétében. A létesítmény − amelyen utoljára a nyolcvanas években javítottak valamit, és azóta egyre siralmasabb állapotba került – az utóbbi fél évben teljesen felújítottá, korszerűvé vált, egy volt bolyaisokból álló szűk baráti társaság összefogása és a marosvásárhelyi közösség lelkes adományozása révén.
2017. november 02., 17:082017. november 02., 17:08
2017. november 02., 18:432017. november 02., 18:43
A Bolyai Farkas Gimnázium sportpályájának öltözői tavasszal még ugyanolyan állapotban voltak, mint a nyolcvanas években: a fűtésrendszere életveszélyes volt, a tetőszerkezete, falai omladoztak, szinte használhatatlan állapotba került az elmúlt harmincöt év alatt. Néhány volt bolyaisból álló szűk társaság a nyár elején hozta létre a Facebookon azt a csoportot, amellyel elindították a létesítmény felújításának folyamatát. A Bolyai Collegium Alapítvány fogta össze a csapatot és a munkálatok kivitelezését,
A létesítményt három tanintézet – a Bolyai Farkas Gimnázium, a Református Kollégium és a Szász Albert Sportiskola – diákjai használják. Csütörtök délelőtt már egy korszerű, fűtött és ízlésesen felújított épületegyüttes fogadta az átadásra várókat. Többek között tetőzetet cseréltek, falakat bontottak és újítottak fel, termopán nyílászárókat szereltek fel, fűtésrendszert, villanyhálózatot cseréltek, új bútorzat került az öltözőkbe, ahol kamera- és kódolt beléptetőrendszer működik.
Fotó: Haáz Vince
Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója kiemelte, a Bolyais Világtalálkozó keretében megszervezett Bolyai Olimpia napján érezte azt, hogy a marosvásárhelyi közösség milyen nagy mértékben támogatja a kezdeményezést. Ezen a napon ugyanis magánszemélyek futottak az öltözők megmentéséért, és
Benedek Zsolt, a Református Kollégium igazgatója úgy fogalmazott, a felújítással egy közösség bizonyította be, hogy össze tud fogni gyerekeikért, unokáikért.
Fotó: Haáz Vince
Csíky Zsolt, a Szász Albert Sportiskola igazgatója volt bolyais sportosztályos emlékeit elevenítette fel. A felújítás előtt ugyanolyan rossz állapotban találta az öltözőket, mint annak idején, amikor ő edzett itt. „2000-ben váltak le a sportosztályok a Bolyaitól, külön tanintézetté alakultak, de az atlétikaosztályok diákjai azóta is ezen a pályán edzenek” – mondta a sportiskola vezetője.
Borka-Balás Attila, a Bolyai Collegium Alapítvány elnöke kifejtette, nem áll le a felújítás, ugyanis folytatni szeretnék a pályák rendbe hozatalával. „Hisszük, hogy volt bolyais diákként létezik egy olyan értékrend, amelynek köszönhetően megvalósulhat egy közös cél” – mondta el a kezdeményező alapítvány elnöke. A beruházás végösszege 40 591 euró volt, az adományokból pedig kicsivel több gyűlt össze. Mint Borka-Balás Attila elmondta, az első tízezer euró után alábbhagyott az adományozó kedv, de a Bolyai Olimpia napján 30 ezer lej gyűlt össze. Pénzadománnyal 353 magánszemély, a munkálatok kivitelezésével pedig 25 magánvállalkozó támogatta a közös célt.
Fotó: Haáz Vince
Balázs Csongor, a kezdeményező és a munkálatokat felügyelő csapat tagja elmondta, vállalják, hogy az egész sportbázist felújítják, hamarosan a teljes költségvetési terv is kész lesz. A pálya körüli padok egy részét már ki is cserélték, következik a világítás korszerűsítése, hogy nyáron késő estig lehessen használni a pályát – tudtuk meg Mátéfi Istvántól.
Szathmáry Zsolt, a kezdeményező csapat tagja kifejtette, ez a felújítás jelzés értékű lehet a marosvásárhelyi közösségek felé, hogy ezt a várost lehet és kell fejleszteni, és sokszor értelmetlen a városvezetésre várni, hiszen sok iskola és létesítmény szorul felújításra.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!