
Az épület tetőszerkezete nagyon sok helyen el van korhadva
Fotó: Haáz Vince
Az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány írásban értesítette Marosvásárhely polgármesteri hivatalát, valamint az Unirea Főgimnázium vezetőségét és Maros megye tanfelügyelőségét, hogy nem vállalják többé a felelősséget a katolikus egyház tulajdonát képező iskolaépület épségéért, ugyanis az inglatlan annyira rossz állapotba került, hogy mielőbbi felújításra szorul. Ennek ellenére az unireás diákok ugyanott kezdik meg a tanévet, nem költöznek sehová.
2024. augusztus 21., 19:312024. augusztus 21., 19:31
2024. augusztus 21., 20:372024. augusztus 21., 20:37
Az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány igazgatótanácsának elnöke, Vízi Zakariás esperes megkeresésünkre elmondta, a Státus készíttetett egy műszaki ellenőrzést, amelynek eredményét elküldték a polgármesteri hivatalnak, az Unirea Főgimnáziumnak, illetve a tanfelügyelőségnek, most pedig az iskolát fenntartó helyi önkormányzat válaszára várnak.
– fejtette ki Vízi Zakariás.
Hozzátette, ők nem köteleznek senkit arra, hogy kiürítsék az épületet, de nem vállalják tovább a felelősséget az ingatlan rossz állagáért. Azt is elmondta, arra vár az épület tulajdonosa, azaz az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány, hogy az iskolák fenntartásáért felelős helyi önkormányzat eldöntse, maradnak-e az Unirea Főgimnázium tanulói ősztől az épületben, vagy sem.
A Státus Alapítvány által megfogalmazott értesítésben az is szerepel, hogy
ugyanakkor kilátásba helyezik a bérleti díj csökkentését, amennyiben elkezdődnek a felújítási munkálatok.
A helyi önkormányzat iskolákért felelős osztályának vezetője, Horațiu Lobonț megkeresésünkre megerősítette,
Az Unirea Főgimnáziumnak otthont adó épület tulajdonosa az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány
Fotó: Haáz Vince
Az Unirea Főgimnázium igazgatója, Aurora Stănescu a zi-de-zi.ro hírportál megkeresésére azt válaszolta, egyelőre várják a polgármesteri hivatal és a tanfelügyelőség megbeszéléseinek eredményét. Azt viszont kiemelte,
Hozzátette, a Státus által kiküldött értesítésen kívülő egyéb tájékoztatást egyelőre nem kapott az ügyben.
Szerdán este Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala közleményt adott ki, melyben azt írják, hogy a tanfelügyelőséggel és az Unirea Főgimnázium vezetőségével közösen keresik a megoldást arra, hogy a diákok és a tanárok oktatási tevékenysége biztonságos körülmények között folytatódjon. „A 2024-2025-ös tanévben az Unirea Főgimnázium tevékenysége változatlanul folytatódik a Mihai Viteazul utca 15. szám alatt található épületben” – fogalmaznak. Hozzátették: várják, hogy az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány benyújtsa a szükséges dokumentumokat, hogy elindíthassák az épület megerősítéséhez szükséges engedélyezési eljárást, ideértve a megvalósíthatósági tanulmányt és a műszaki tervet is.
Megnövekedett autós forgalomra hívják fel a figyelmet a rendőrök az 1-es országúton, különösen a hegyvidéki területek felé.
Pósfai Gábort, a Tisza Párt operatív vezetőjét a rendvédelmet és sportot felügyelő és irányító Belügyminisztérium vezetésére, Melléthei-Barna Mártont, a Tisza Párt jogi vezetőjét pedig az Igazságügyi Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Földimogyorót vont vissza a forgalomból a Metro Cash & Carry áruházlánc, mivel a termékeknél az aflatoxin szintje meghaladta a megengedett határértéket. A vásárlóknak azt tanácsolják, hogy ne fogyasszák el, hanem vigyék vissza.
A különnyugdíjban részesülő közalkalmazottaknak 85 százalékkal csökken a különnyugdíjuk nem járulékalapú része, ha továbbra is dolgozni akarnak – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke, Flavius Jakubowicz szerint a lej euróval szembeni történelmi mélypontra gyengülését elsősorban a meglévő gazdasági egyensúlyzavarokat felerősítő belpolitikai kockázatok magyarázzák.
A legfelsőbb bíróság visszautalta a főügyészséghez az 1990. júniusi bányászjárás ügyének vádiratát.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
2 hozzászólás