
Nem nehéz az iskolatáska. Ez egyelőre nem változik. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
A tanügyminisztérium pontos kimutatása alapján kimondható, hogy visszatérő és akut probléma Romániában a tankönyvhiány, amely főként azokat a diákközösségeket érinti, amelyek kisebb példányszámú kiadványokat igényelnek, ilyenek a nemzeti kisebbségek is. A magyar harmadikosoknak például évek óta nincsenek tankönyveik, az ötödikesek sem állnak túl jól. A minisztérium szakemberei a központosított kiadásban látják a megoldást.
2017. november 06., 13:352017. november 06., 13:35
Míg a magyar első osztályosoknak csak vallásból nincsenek tankönyveik, addig
Negyedikben is hasonló a helyzet, csak számukra már román nyelv és irodalomból is van kiadvány. Ötödik osztályban ezekhez társul még a magyar nyelv és irodalom tankönyv, de a többi tantárgyból számukra sincs kiadvány. A hatodikosok és hetedikesek jobb helyzetben vannak, ők csak zenéből és vallásból nem kaptak könyveket, de nyolcadikban már a latint sem tanulhatják tankönyvből, sőt a középiskolásoknak sincsenek latin könyveik, a kilencedikesek és tizedikesek számára a szociológia tankönyv is hiánycikknek számít – derül ki az oktatási minisztérium adataiból.
Tíz-tizenöt éve is késtek egy-két hetet a könyvek, esetleg akadt egy-két tantárgy, amelyből nem volt kiadvány, de
– fogalmazta meg a Vásárhelyi Hírlapnak a problémát Novák Csaba Zoltán, az RMDSZ Maros megyei oktatásügyekért felelős szenátora.
Elsődleges elszenvedői pedig azok a diákközösségek, ahol kisebb példányszámú könyvekről beszélünk, ilyenek a nemzeti kisebbségek is. A minisztérium esetleg nem jó időzítéssel, nem jó időkerettel hirdeti meg a liciteket, és ezek kifutnak a keretből.
– összegezte a tankönyvhiányhoz vezető okokat a szenátor.
Az oktatási minisztérium szakemberei szerint az jelentene megoldást, ha egységes tankönyvkiadót hoznának létre, így gyorsabb, átláthatóbb módszerrel adnák ki a tankönyveket. Novák Csaba Zoltán lapunknak kifejtette, az RMDSZ úgy gondolja, hogy amíg az alternativitás nem szenved csorbát, a tankönyv koncepciója, tartalma versenyeztetve van, több megközelítésből lehet írni, és csak a kiadás kerül állami adminisztráció alá, és az egy gyorsabb, dinamikusabb kiadást eredményez, akkor elfogadható a minisztérium terve.
– fogalmazott az RMDSZ politikusa. A szaktárca terve egyelőre törvénytervezet formájában van, a parlament asztalan még nem volt, de a kormány ígérete szerint már jövő tanévtől életbe léphetne.
Az oktatási szaktárca az idei tanévkezdéskor a minisztérium által nem jóváhagyott munkafüzeteket is visszavonta vizsgálat céljából, ezzel szemléltető- és oktatóeszközök nélkül hagyva a pedagógusokat tanévkezdésre. Novák Csaba Zoltán szerint tévedés volt a minisztérium részéről az, hogy pontosan tanévkezdéskor vonta vissza a munkafüzeteket.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!