
Benedek Zsolt, a Református Kollégium vezetője szerint nem gyerekbarát döntés az, hogy egy diák reggeltől estig iskolában legyen
Fotó: Haáz Vince
Másfél hét múlva kezdődnek a végzősök készségfelmérő vizsgái, a tanügyminisztérium pedig elvárja tőlük, hogy még aznap is iskolába menjenek, amikor vizsgáznak. Ez azt jelentheti, hogy a szóbelik alatt reggeltől estig iskolában lesznek a diákok.
2025. január 15., 13:372025. január 15., 13:37
A január 27-én kezdődő szóbeli érettségin való részvétel előfeltétele a júniusban zajló érettségi vizsgának. Az oktatási minisztérium január 10-én keltezett és tanfelügyelőségekhez kiküldött átiratában részletesen ismerteti, hogy miként képzelte el a január 27-e és február 7-e közötti készségfelmérőket, azaz az érettségi szóbeli vizsgáit. Ebben kitér arra, hogy
Ez azt jelenti, hogy a vizsgázók reggeltől késő délutánig, esetleg estig a tanintézményben tartózkodnak.
Benedek Zsolt, a Marosvásárhelyi Református Kollégium igazgatója sem tartja gyerekbarát megoldásnak azt, hogy egy diák reggeltől estig az iskolában legyen. Mint mondta, látták a tanfelügyelőség átiratát, amelyben a minisztériumra hivatkoznak, de abban reménykednek, hogy a döntéshozók rájönnek: elég embertelen megoldás az, hogy reggel héttől este hétig az iskolában legyenek a diákok, és másnap kezdjék elölről az egészet.
– magyarázta a kollégium vezetője, aki reméli, hogy a tanfelügyelőség összehív egy gyűlést a vizsgáztató bizottságok vezetőivel, és pontosítanak az ügyben, hiszen másfél hét múlva kezdődik az érettségi vizsga.
Antal Levente Mihály, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese megkeresésünkre kifejtette, még nem kaptak más utasítást a minisztériumtól, egyelőre az van érvényben, ami a tanfelügyelőség honlapján is látható, azaz
A tanfelügyelőség magyar vezetője reméli, hogy pontosít a tanügyminisztérium ez ügyben.
A kommunikációs, nyelvi és digitális készségtesztek esetében nem jegyeket vagy megfelelt/nem felelt meg minősítéseket kapnak a diákok, hanem a vizsgáztatók egy általános skálának megfelelő fogalmakkal jelzik a diákok tudásszintjét: középhaladó, haladó és tapasztalt felhasználói tudásszinteket állapítanak meg.
A minisztérium az iskolaigazgatók döntésére bízta azoknak a tanároknak helyettesítését is, akik részt vesznek a vizsgáztató bizottságban. Ez azonban nem jelent gondot a legtöbb iskolában, meg lehet oldani a helyettesítéseket, hiszen máskor is van példa arra, hogy a tanárok lebetegednek, és akkor is helyettesítik őket kollégáik.
Január 27-én kezdődik a szóbeli érettségi a román nyelvi és kommunikációs készségek felmérésével
Fotó: Haáz Vince
Az Edupedu.ro oktatási hírportál viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az oktatási szakszervezetek jelezték,
ezért a Spiru Haret és a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) képviselői is sürgetik a minisztériumot, hogy hagyja jóvá a megfelelő szabályozásokat. Ez a jogi hiányosság feszültségeket okozhat a tanárok körében, akik részt vesznek a nyelvi és digitális kompetenciák felmérésében – figyelmeztetnek az oktatási dolgozók képviselői.
A betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) elindítása óta eltelt két évben mintegy 7,9 milliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és több mint 550 ezer tonnás mennyiség került az újrahasznosító állomásokra.
Jelentős lehűlésre lehet számítani szerdától előbb az ország nyugati és északnyugati részén, majd a többi régióban is – figyelmeztetett az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A román rendőrség 14 helyszínen tart házkutatást egy bolgár tulajdonú biztosítótársaságnál, miután a gyanú szerint a cég vezetői éveken át indokolatlan tőkeleszállítással veszélyeztették a biztosítási piac stabilitását.
Több mint 150 helyszínen tartanak házkutatást szerda reggel a hatóságok kábítószer-kereskedelemre, gyermekpornográfiára, gyermekkereskedelemre és informatikai bűnözésre szakosodott bűnszervezetek felszámolására.
Az év végi ünnepi időszakban megtelik a közösségi háló házi készítésű, eladásra kínált élelmiszertermékekkel. Az élelmiszer-biztonsági szakhatóság is készül erre periódusra, cikkünkben ismertetjük a fontosabb tudnivalókat.
Egy lezuhant orosz drónt találtak a hatóságok kedden délelőtt egy Vaslui megyei településen.
Robbanás történt kedden egy tömbházlakásban az Ilfov megyei Bufteán.
Az alkotmánybíróság kedden hivatalosan is megerősítette, hogy alkotmányellenesnek nyilvánította a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezetet.
Három vállalat jelezte szándékát a Lukoil orosz olaj- és gázipari óriáscég összes romániai érdekeltségeinek megvásárlására – jelentette be egy keddi sajtóeseményen Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Sok magyar anyanyelvű áldozat azért nem mer segítséget kérni, mert attól tart, hogy nem tudja román nyelven elmagyarázni a problémáját. Fontos tudni, hogy a családon belüli áldozatok magyar nyelven is kaphatnak támogatást egy ingyenesen hívható számon.
szóljon hozzá!