
Két eljárási szabálytalanságot talált az egészségbiztosítási pénztár, de súlyos törvénytelenséget nem tapasztaltak a betegszabadságok felírását illetően. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Visszaéléseket nem, csak eljárási szabálytalanságokat talált a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a betegszabadságok felírására vonatkozó ellenőrzése során, két esetben bírságoltak ilyen okból. A betegszabadság-pénzek elszámolását illetően ugyanakkor még nem oldódott meg egy évek óta fennálló probléma.
2024. április 15., 07:552024. április 15., 07:55
Befejezte a betegszabadságok felírását célzó, múlt hónap elején megkezdett ellenőrzését a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár. Az akció egy országos ellenőrzés része volt.
Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója a Székelyhonnak beszámolt, nem találtak kirívó törvénytelenségeket.
– fogalmazott. Az említett két eljárási szabálytalanságról elmondta, amikor egy beteg elmegy az orvoshoz, akkor a kezelését illetően az orvos össze kell állítson egy programot is, és azt mellékelnie kell a többi orvosi papírhoz. Akik ezt nem teszik meg, nem tartják be a meghatározott eljárást, amiért büntetés jár.
Az ellenőrzés eredménye szerint a legtöbb betegszabadságot felíró Hargita megyei orvos több mint 10 ezer nap betegszabadságot írt fel tavaly, összesen 355 betegnek. A tizedik helyen álló orvos 7300 nap betegszabadságot írt fel 260 páciensnek, a lista ötvenedik helyén álló orvos pedig 2700 napot 110 betegnek – sorolta a példákat Duda Tihamér. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a háziorvosok kevesebb betegszabadságot írhatnak fel, mint a szakorvosok, ugyanakkor
„Vannak olyan betegségek, például a rákos megbetegedések, amelyek esetében lehet adni hosszú betegszabadságot, mondjuk másfél évet. Tehát természetes, hogy itt több van, mint a más szakterületek esetében. De nem kirívóan sok. Mindent leellenőriztünk, és nem találtunk ilyent. Az első tíz helyen onkológusok és ortopéd szakorvosok állnak, csak egy háziorvos van köztük. De annak a családorvosnak jóval több mint 3000 páciense van, tehát rengeteget dolgozik” – összegezte a helyzetet Duda Tihamér.
Évek óta problémák vannak országszerte a betegszabadságokra járó táppénzek elszámolásával. Amint arról korábban már többször is írtunk,
A betegszabadság idejére járó összegeket ugyanis a munkáltató fizeti ki az alkalmazottnak, majd legkésőbb 90 napon belül vissza kell azt igényelje az egészségbiztosítási pénztártól, utóbbi pedig 60 napon belül kellene kifizesse. Ez azonban már egy ideje jóval lassabban történik.
Amint arról a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója beszámolt, a március végi adat szerint 48,3 millió lejjel tartoznak a munkaadóknak.
– közölte Duda Tihamér.
A megyei egészségbiztosítási pénztár a munkaadók által tavaly áprilisban benyújtott visszaigénylési kérelmeket rendezte legutóbb. Az intézmény vezérigazgatója ugyanakkor reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy még ebben a hónapban rendezni tudják a tavaly május óta fennálló elmaradásokat is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!