Hirdetés
Hirdetés

Nem történtek visszaélések a betegszabadságok felírásában

Két eljárási szabálytalanságot talált az egészségbiztosítási pénztár, de súlyos törvénytelenséget nem tapasztaltak a betegszabadságok felírását illetően. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Két eljárási szabálytalanságot talált az egészségbiztosítási pénztár, de súlyos törvénytelenséget nem tapasztaltak a betegszabadságok felírását illetően. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Visszaéléseket nem, csak eljárási szabálytalanságokat talált a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a betegszabadságok felírására vonatkozó ellenőrzése során, két esetben bírságoltak ilyen okból. A betegszabadság-pénzek elszámolását illetően ugyanakkor még nem oldódott meg egy évek óta fennálló probléma.

Széchely István

2024. április 15., 07:552024. április 15., 07:55

Befejezte a betegszabadságok felírását célzó, múlt hónap elején megkezdett ellenőrzését a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár. Az akció egy országos ellenőrzés része volt.

Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója a Székelyhonnak beszámolt, nem találtak kirívó törvénytelenségeket.

Idézet
Két orvos esetében, akik nem tartották be a procedúrát, büntetést kellett alkalmazzunk, de azon felül nem találtunk semmi rendellenességet, amire azt mondhatnánk, hogy visszaéltek a helyzetükkel és rengeteg betegszabadságot írtak volna fel. Tehát nem volt ilyen

– fogalmazott. Az említett két eljárási szabálytalanságról elmondta, amikor egy beteg elmegy az orvoshoz, akkor a kezelését illetően az orvos össze kell állítson egy programot is, és azt mellékelnie kell a többi orvosi papírhoz. Akik ezt nem teszik meg, nem tartják be a meghatározott eljárást, amiért büntetés jár.

A két orvos egyenként 5000 lejes pénzbírságot kapott.

Az ellenőrzés eredménye szerint a legtöbb betegszabadságot felíró Hargita megyei orvos több mint 10 ezer nap betegszabadságot írt fel tavaly, összesen 355 betegnek. A tizedik helyen álló orvos 7300 nap betegszabadságot írt fel 260 páciensnek, a lista ötvenedik helyén álló orvos pedig 2700 napot 110 betegnek – sorolta a példákat Duda Tihamér. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a háziorvosok kevesebb betegszabadságot írhatnak fel, mint a szakorvosok, ugyanakkor

egyes megbetegedések – például az onkológiai, ortopédiai problémák – esetében hosszas a kezelési, felépülési idő, ezért a lista első tíz helyén szinte kivétel nélkül onkológus, illetve ortopéd szakorvosok állnak.

„Vannak olyan betegségek, például a rákos megbetegedések, amelyek esetében lehet adni hosszú betegszabadságot, mondjuk másfél évet. Tehát természetes, hogy itt több van, mint a más szakterületek esetében. De nem kirívóan sok. Mindent leellenőriztünk, és nem találtunk ilyent. Az első tíz helyen onkológusok és ortopéd szakorvosok állnak, csak egy háziorvos van köztük. De annak a családorvosnak jóval több mint 3000 páciense van, tehát rengeteget dolgozik” – összegezte a helyzetet Duda Tihamér.

Táppénzek: még nem rendeződtek az elmaradások

Évek óta problémák vannak országszerte a betegszabadságokra járó táppénzek elszámolásával. Amint arról korábban már többször is írtunk,

a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár sem kapja meg időben azokat az összegeket, amelyeket a munkaadók visszaigényeltek alkalmazottaik betegszabadságai után.

A betegszabadság idejére járó összegeket ugyanis a munkáltató fizeti ki az alkalmazottnak, majd legkésőbb 90 napon belül vissza kell azt igényelje az egészségbiztosítási pénztártól, utóbbi pedig 60 napon belül kellene kifizesse. Ez azonban már egy ideje jóval lassabban történik.

Hirdetés

Amint arról a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója beszámolt, a március végi adat szerint 48,3 millió lejjel tartoznak a munkaadóknak.

Idézet
A múlt év végén 52,8 millió lejjel tartoztunk a vállalkozóknak. Az idei év első harmadában, azaz március végéig igénylést nyújtottak be még 13,9 millió lejre, tehát havonta valamivel több mint 4 millió lejre. Kifizettünk ebben az évben 18,3 millió lejt, tehát ebben az évben többet fizettünk, mint amennyi visszaigénylés történt, de így is le vagyunk maradva

– közölte Duda Tihamér.

A megyei egészségbiztosítási pénztár a munkaadók által tavaly áprilisban benyújtott visszaigénylési kérelmeket rendezte legutóbb. Az intézmény vezérigazgatója ugyanakkor reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy még ebben a hónapban rendezni tudják a tavaly május óta fennálló elmaradásokat is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 14., vasárnap

Nem csillapodnak az indulatok Veștea jelölése körül: kizárást követelnek, az AUR választásokat akar

Tovább gyűrűzik a vita Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése körül. Miközben a PNL egyik európai parlamenti képviselője a politikus kizárását követeli, az AUR előre hozott választásokat sürget, az RMDSZ pedig még mérlegeli álláspontját.

Nem csillapodnak az indulatok Veștea jelölése körül: kizárást követelnek, az AUR választásokat akar
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

Veștea: nem fenyegetés, hanem felelősség a PNL számára a jelölésem

Adrian Veștea szerint miniszterelnökké jelölése nem a PNL megosztását szolgálja, hanem lehetőséget ad arra, hogy a liberálisok folytassák a reformokat és bizonyítsák: készek felelősséget vállalni Románia stabilitásáért.

Veștea: nem fenyegetés, hanem felelősség a PNL számára a jelölésem
2026. június 14., vasárnap

Egy év alatt 12 ember vesztette életét 188 közúti balesetben

A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.

Egy év alatt 12 ember vesztette életét 188 közúti balesetben
2026. június 14., vasárnap

A PSD vezetősége rendkívüli egyeztetést tart Veștea jelöléséről

Rendkívüli egyeztetésre hívja össze a PSD vezető testületeit Mihai Fifor, miután Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát bízta meg kormányalakítással. A szociáldemokraták szerint a döntés előtt nem egyeztettek velük.

A PSD vezetősége rendkívüli egyeztetést tart Veștea jelöléséről
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

Villámlással és jégesővel csaphat le a rossz idő Erdélyben

Erős szélre és zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Villámlással és jégesővel csaphat le a rossz idő Erdélyben
2026. június 14., vasárnap

Bolojan és az USR is bírálja Adrian Veștea jelölésének módját

Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése újabb politikai vitát váltott ki. Ilie Bolojan szerint a lépés a PNL megosztására irányul, míg az USR képviselője azt kifogásolja, hogy Nicușor Dan államfő nem egyeztetett előzetesen az új jelölt személyéről.

Bolojan és az USR is bírálja Adrian Veștea jelölésének módját
2026. június 14., vasárnap

Tomac visszalépett, Adrian Veșteát kérte fel kormányalakításra Nicușor Dan

Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízását, ezért Nicușor Dan államfő vasárnap Adrian Veșteát kérte fel új kormány létrehozására. Az elnök szerint a politikai válságból végül csak egy pártok által támogatott politikai megoldás vezethet ki.

Tomac visszalépett, Adrian Veșteát kérte fel kormányalakításra Nicușor Dan
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Ilyen, amikor egy youtuber mozifilmet rendez

Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.

Ilyen, amikor egy youtuber mozifilmet rendez
2026. június 13., szombat

Székelyföldet is nevesíti a Tomac-kormány reformterve

Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.

Székelyföldet is nevesíti a Tomac-kormány reformterve
2026. június 13., szombat

Országszerte több mint ezer házkutatást tartottak és 535 személyt állítottak elő, mindössze öt nap alatt

Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.

Országszerte több mint ezer házkutatást tartottak és 535 személyt állítottak elő, mindössze öt nap alatt
Hirdetés