
Összesen majdnem 1 millió eurót hívtak le az országos program költségvetéséből a Hargita megyei húsmarha- és bivalytartó gazdák. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Meglepően gyorsan folyósította az APIA a húsmarhatartóknak első alkalommal biztosított kompenzációs támogatást – még egy hónap sem telt el a támogatásigénylési időszak vége óta, és a gazdák számlájára már megérkezett a pénz.
2024. április 15., 20:112024. április 15., 20:11
Megkapták a jogosultak a húsmarha-, illetve bivalytartásra biztosított támogatást, amellyel az Ukrajnában zajló háború által az ágazatra gyakorolt negatív gazdasági hatásokat kívánja enyhíteni az állam.
Múlt héten, április 11-én, illetve 12-én utalta el a pénzeket a központi APIA, tehát „most már lassan minden kereskedelmi bankba meg kell érkezzen a gazdák számlájára a pénz” – közölte megkeresésünkre Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
Hargita megyében 255 gazda folyamodott támogatásért összesen 8125 állat után, tehát majdnem 1 millió eurót hívtak le az országos program költségvetéséből. A legtöbb állatra leadott kérelmeket tekintve Hargita megye a második helyen áll az országban.
A húsmarha-, illetve bivalytartó gazdák országszerte 51 millió lej összértékben igényeltek támogatást, amelyet a mezőgazdasági minisztérium költségvetésén keresztül biztosít az állam 3 945 kedvezményezett számára. Ők összesen 103 433 húsmarhát és bivalyt tartanak.
A húsmarhákra – a tiszta vérvonalú, illetve keverék egyedekre is – támogatást igényelhettek az állattartó gazdák, abban az esetben, ha az állat 2023. március 31-ig elérte az egyéves kort.
A vonatkozó törvény értelmében ezt legkésőbb június 30-ig kellett volna utalja számukra a központi APIA, ám ezúttal ez jóval a határidő előtt megtörtént.
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
szóljon hozzá!