
Összesen majdnem 1 millió eurót hívtak le az országos program költségvetéséből a Hargita megyei húsmarha- és bivalytartó gazdák. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Meglepően gyorsan folyósította az APIA a húsmarhatartóknak első alkalommal biztosított kompenzációs támogatást – még egy hónap sem telt el a támogatásigénylési időszak vége óta, és a gazdák számlájára már megérkezett a pénz.
2024. április 15., 20:112024. április 15., 20:11
Megkapták a jogosultak a húsmarha-, illetve bivalytartásra biztosított támogatást, amellyel az Ukrajnában zajló háború által az ágazatra gyakorolt negatív gazdasági hatásokat kívánja enyhíteni az állam.
Múlt héten, április 11-én, illetve 12-én utalta el a pénzeket a központi APIA, tehát „most már lassan minden kereskedelmi bankba meg kell érkezzen a gazdák számlájára a pénz” – közölte megkeresésünkre Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
Hargita megyében 255 gazda folyamodott támogatásért összesen 8125 állat után, tehát majdnem 1 millió eurót hívtak le az országos program költségvetéséből. A legtöbb állatra leadott kérelmeket tekintve Hargita megye a második helyen áll az országban.
A húsmarha-, illetve bivalytartó gazdák országszerte 51 millió lej összértékben igényeltek támogatást, amelyet a mezőgazdasági minisztérium költségvetésén keresztül biztosít az állam 3 945 kedvezményezett számára. Ők összesen 103 433 húsmarhát és bivalyt tartanak.
A húsmarhákra – a tiszta vérvonalú, illetve keverék egyedekre is – támogatást igényelhettek az állattartó gazdák, abban az esetben, ha az állat 2023. március 31-ig elérte az egyéves kort.
A vonatkozó törvény értelmében ezt legkésőbb június 30-ig kellett volna utalja számukra a központi APIA, ám ezúttal ez jóval a határidő előtt megtörtént.
Medve jelenlétét jelezték hétfőn este Csíksomlyón, a Sarkadi Elek utca 93 szám alatt.
Egy markológépben csaptak fel a lángok hétfőn délután Héjjasfalva községben – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (BNR) egy új, a román festőknek szentelt sorozat ezüstérméjét bocsájtotta ki a numizmatikai forgalomba hétfőn. Ez egyben az első téglalap alakú érme, amelyet a bank a numizmatikai forgalomban kibocsájt.
A képviselőház plenáris ülése hétfőn elfogadta a feddhetetlenségi törvény módosítását és kiegészítését az alkotmánybíróság észrevételei alapján.
Nicușor Dan államelnök hétfőn részt vett a tettrekészek koalíciójának távértekezletén, amelyet Ukrajna függetlenségének napján szerveztek meg.
Egy autó kapott lángra hétfőn délután a Maros megyei Felsőrépán, szerencsére senki sem sérült meg a tűzesetben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Nagy visszhangot váltott ki az országban a szociális ösztöndíjak vakáció alatti megszüntetését célzó tervezet. Civil szervezetek, szülők és diákok tiltakoznak ellene, míg a minisztérium azzal érvel, hogy a támogatás célja az iskolába járás ösztönzése.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfőn kiadott előrejelzése szerint a Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő napokban várhatóan másodpercenként 1600 köbméterre nő.
A pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor.
szóljon hozzá!