Hirdetés
Hirdetés

Nem nőtt jelentősen a munkanélküliek száma, annak ellenére, hogy több gyár is csökkenti a termelést

Az álláskeresők száma nem nőtt meg ugrásszerűen. Képünk illusztráció •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Az álláskeresők száma nem nőtt meg ugrásszerűen. Képünk illusztráció

Fotó: Erdély Bálint Előd

Egyelőre nem nőttek drasztikusan a munkanélküliségi mutatók Maros megyében, annak ellenére, hogy több nagy gyár is bejelentette, hogy csökkenti vagy felfüggeszti a termelést. A megyei munkaügyi ügynökségektől megtudtuk: akiket kényszerszabadságra (technikai munkanélküliségre) küldenek, nem szerepelnek a munkakeresők között. Hargita megyében csak a frissen végzettek miatt emelkedtek a mutatók.

Simon Virág

2022. szeptember 19., 20:062022. szeptember 19., 20:06

2022. szeptember 20., 10:212022. szeptember 20., 10:21

A hónap elején egy csaknem 1000 alkalmazottat foglalkoztató szászrégeni cég jelentette be, hogy a magas energiaárak miatt meghatározatlan időre felfüggeszti a termelést. A marosvásárhelyi vegyipari kombinátnál július végétől nincs termelés, az alkalmazottak három műszakban bejártak, eddig. Az Azomureș sajtószóvivője kilátásba helyezte, hogy kényszerszabadságra küldenek embereket, mintegy 200-250-et, de azt nem pontosította, hogy mikortól és pontosan kiket.

Több Maros megyei kisebb cég is jelezte, hogy csökkenti a termelést, két-három tucatnyi embernek megszünteti a munkaszerződését.

Kíváncsiak voltunk, hogy a megyei munkaügyi hivatalnál mire számítanak, mennyivel nőnek a munkanélküliségi mutatók szeptemberben.

Hirdetés

Az ügynökségnél nem jelentették a változásokat

A Maros megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője, Gheorghe Ştef érdeklődésünkre elmondta, náluk egyelőre nem jelezték a nagy cégek, hogy elbocsátásokra készülnek. Mint kifejtette,

ha egy-egy kisebb vagy nagyobb gyár felfüggeszti, ideiglenesen leállítja a termelést, akkor lehetősége van kényszerszabadságra, úgynevezett technikai munkanélküliségre küldeni az alkalmazottait.

Ez azt jelenti, hogy munkakönyvüket felfüggesztik, nem fizetnek utánuk adókat és illetékeket, de a fizetésük 75 százalékát megkapják. Ezt az alkalmazónak kell biztosítania. Mint ismert,

a járványidőszakban ezt az összeget az állam biztosította, de jelenleg újra a munkaadó felelőssége ez.

Amennyiben a gyárak ilyen megoldást alkalmaznak, ezt nem kell lejelenteniük a munkaügyhöz, mert az érintett személyek nem válnak munkanélkülivé. „Tudjuk, hogy vannak nagy cégek, amelyeknél leállt a termelés, de egyelőre hozzánk nagyobb elbocsátásokat nem jelentettek be. Így nem számítunk arra, hogy a szeptemberi munkanélküliségi mutató nagyot fog felfele ugrani” – mondta az igazgató. Maros megyében a munkanélküliségi ráta júliusban 2,41 százalék, míg augusztusban 2,49 százalék volt (tavaly augusztusban 2,51 százalék).

A végzős diákok emelték a számokat

A munkanélküliség Hargita megyei helyzetét illetően a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző ügynökség osztályvezetője, Jánó Edit elmondta: a múlt hónapban minimális mértékben nőtt a munkanélküliségi ráta, augusztusban 3,39 százalékra emelkedett a megyében az állástalanok aránya, a júliusi 3,31 százalékhoz képest. Ez 104 új munkanélkülit jelent, de ők sem elbocsátások révén váltak állástalanná, hanem idén fejezték be középiskolai tanulmányaikat, és amíg állást találnak, bejelentkeztek munkanélküliként az ügynökségnél.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 22., csütörtök

Az enyhülő időjárás miatt veszélyesek a befagyott tavak és folyók

Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.

Az enyhülő időjárás miatt veszélyesek a befagyott tavak és folyók
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

Tömeges elbocsátásokra készül márciustól egy erdélyi gyár

A Leoni vállalat aradi gépkocsialkatrész-gyártó üzeme értesítette az Arad megyei munkaerő-elhelyezési ügynökséget, hogy 465 alkalmazottjától válik meg a decemberben bejelentett leépítések keretében. Az első munkaszerződéseket márciusban bontják fel.

Tömeges elbocsátásokra készül márciustól egy erdélyi gyár
2026. január 22., csütörtök

Tanügyi általános sztrájk jöhet májustól az egyik megyében

Májusban vélhetően általános sztrájkba lépnek a közoktatásban dolgozók – nyilatkozta a Társadalmi Párbeszéd Bizottság csütörtöki ülésén a Tanügyi Szakszervezetek Ligájának Botoșani megyei elnöke.

Tanügyi általános sztrájk jöhet májustól az egyik megyében
2026. január 22., csütörtök

Ciolacu: számviteli trükkökkel kozmetikázza a költségvetési hiánycsökkenést a Bolojan-kormány

Marcel Ciolacu volt miniszterelnök szerint nem igaz, hogy a Bolojan-kormány reformjainak köszönhetően csökkent a költségvetési hiány.

Ciolacu: számviteli trükkökkel kozmetikázza a költségvetési hiánycsökkenést a Bolojan-kormány
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

A terv változatlan: áprilisban liberalizálják a földgázárakat

A földgázárak liberalizálása a korábbi ütemtervnek megfelelően áprilisban várható, ezen a téren nem történt változás – jelentette ki a kormányszóvivő.

A terv változatlan: áprilisban liberalizálják a földgázárakat
2026. január 22., csütörtök

Fizetés vagy nyugdíj? – 85 százalékos megvonást vezetne be a kormány

Első olvasatban tárgyalta a kormány csütörtöki ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a nem járulékalapú nyugdíjjal rendelkező személyek elesnek a nyugdíjuk 85 százalékától, ha azt állami fizetéssel halmozzák.

Fizetés vagy nyugdíj? – 85 százalékos megvonást vezetne be a kormány
2026. január 22., csütörtök

Székelyföldi tudóst választott tagjává a Magyar Tudományos Akadémia

A Biológiai Tudományok Osztályához kapcsolódó új köztestületi tagjává avatta a Magyar Tudományos Akadémia a kézdivásárhelyi dr. Tóth Piroskát, a vizes élőhelyek specialistáját.

Székelyföldi tudóst választott tagjává a Magyar Tudományos Akadémia
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

RetuRO: meghaladta az 5 milliárdot a visszaváltott italcsomagolások száma 2025-ben

Tavaly több mint 5,2 milliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és megközelítőleg 387 ezer tonnás mennyiség került az újrahasznosító állomásokra.

RetuRO: meghaladta az 5 milliárdot a visszaváltott italcsomagolások száma 2025-ben
2026. január 22., csütörtök

Megrázó részletek a csenei gyilkosságról: előre kitervelhették a 15 éves fiú meggyilkolását

A Temes megyei ügyészég 24 órára őrizetbe vette minősített emberölésért és holttestgyalázásért a 15 éves csenei fiú meggyilkolásával gyanúsított két kiskorút, és kezdeményezték előzetes letartóztatásukat.

Megrázó részletek a csenei gyilkosságról: előre kitervelhették a 15 éves fiú meggyilkolását
2026. január 22., csütörtök

Bolojan szerint nem lesz szükség további adóemelésekre

A kormány dolgozik a 2026-os állami költségvetésen, amely reális alapokra fog támaszkodni – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan szerint nem lesz szükség további adóemelésekre
Hirdetés