
Az álláskeresők száma nem nőtt meg ugrásszerűen. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egyelőre nem nőttek drasztikusan a munkanélküliségi mutatók Maros megyében, annak ellenére, hogy több nagy gyár is bejelentette, hogy csökkenti vagy felfüggeszti a termelést. A megyei munkaügyi ügynökségektől megtudtuk: akiket kényszerszabadságra (technikai munkanélküliségre) küldenek, nem szerepelnek a munkakeresők között. Hargita megyében csak a frissen végzettek miatt emelkedtek a mutatók.
2022. szeptember 19., 20:062022. szeptember 19., 20:06
2022. szeptember 20., 10:212022. szeptember 20., 10:21
A hónap elején egy csaknem 1000 alkalmazottat foglalkoztató szászrégeni cég jelentette be, hogy a magas energiaárak miatt meghatározatlan időre felfüggeszti a termelést. A marosvásárhelyi vegyipari kombinátnál július végétől nincs termelés, az alkalmazottak három műszakban bejártak, eddig. Az Azomureș sajtószóvivője kilátásba helyezte, hogy kényszerszabadságra küldenek embereket, mintegy 200-250-et, de azt nem pontosította, hogy mikortól és pontosan kiket.
Kíváncsiak voltunk, hogy a megyei munkaügyi hivatalnál mire számítanak, mennyivel nőnek a munkanélküliségi mutatók szeptemberben.
A Maros megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője, Gheorghe Ştef érdeklődésünkre elmondta, náluk egyelőre nem jelezték a nagy cégek, hogy elbocsátásokra készülnek. Mint kifejtette,
Ez azt jelenti, hogy munkakönyvüket felfüggesztik, nem fizetnek utánuk adókat és illetékeket, de a fizetésük 75 százalékát megkapják. Ezt az alkalmazónak kell biztosítania. Mint ismert,
Amennyiben a gyárak ilyen megoldást alkalmaznak, ezt nem kell lejelenteniük a munkaügyhöz, mert az érintett személyek nem válnak munkanélkülivé. „Tudjuk, hogy vannak nagy cégek, amelyeknél leállt a termelés, de egyelőre hozzánk nagyobb elbocsátásokat nem jelentettek be. Így nem számítunk arra, hogy a szeptemberi munkanélküliségi mutató nagyot fog felfele ugrani” – mondta az igazgató. Maros megyében a munkanélküliségi ráta júliusban 2,41 százalék, míg augusztusban 2,49 százalék volt (tavaly augusztusban 2,51 százalék).
A munkanélküliség Hargita megyei helyzetét illetően a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző ügynökség osztályvezetője, Jánó Edit elmondta: a múlt hónapban minimális mértékben nőtt a munkanélküliségi ráta, augusztusban 3,39 százalékra emelkedett a megyében az állástalanok aránya, a júliusi 3,31 százalékhoz képest. Ez 104 új munkanélkülit jelent, de ők sem elbocsátások révén váltak állástalanná, hanem idén fejezték be középiskolai tanulmányaikat, és amíg állást találnak, bejelentkeztek munkanélküliként az ügynökségnél.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!