Sok garázst a határidő előtti utolsó napokban szednek szét
Fotó: Gábos Albin
Nem tűnnek el teljesen az április végi határidő lejártáig a közterületre épített csíkszeredai garázsok. Hosszabbításról nincs szó, a polgármesteri hivatal illetékese szerint a kényszerintézkedések alkalmazása előtt tisztázzák, hogy milyen okból nem tettek eleget a felszólításnak a megmaradt építmények tulajdonosai.
2019. április 25., 11:312019. április 25., 11:31
Néhány nap maradt még Csíkszeredában a közterületre épített garázsok lebontására a vonatkozó polgármesteri rendelet szerint, amely az erről rendelkező helyi önkormányzati határozat alapján született. Áprilisban „bontakozott ki” a tevékenység, a tulajdonosok többsége az elmúlt hetekben, napokban vált meg építményétől, pakolta ki ott tárolt tárgyait, és adta át a terepet azoknak, akik szétszedték a garázst. Van ahol vállalkozók alkalmazta csoportok dolgoznak,
– láttunk fiatalokból, gyermekekből álló csoportokat is buzgólkodni, akik az összegyűjtött fémet, és más, értékesíthető tárgyakat lovasszekérre rakták.
Az is látszik, hogy
Noha a garázssorok egy részéből már parkoló lett, sok ilyen építmény még a helyén van. Szerdán az Octavian Goga sétányon lázas tevékenység folyt, sarokcsiszolókkal szabdalták a fémszerkezeteket, lemezeket, ajtókat pakoltak különböző járművekre, ugyanezt tapasztaltuk a Pacsirta és a Nárcisz sétányon is. A Nagyrét utcában visszafogott ütemben folyt a munka, a Nagy István festő utca viszont inkább katasztrófa sújtotta övezetre emlékeztetett a sok ottmaradt hulladék, szemét miatt, amelyet nem gyűjtöttek össze a bontás után.
Fotó: Gábos Albin
Több garázstulajdonossal, illetve bontást végzőkkel is beszéltünk, volt aki azt mondta, a csöveket kerítés építéséhez használja fel, más a jobb minőségű bádogot, ajtókat födésre szánja, de akadt, aki az egész építményt újra összerakja majd erdei háza mellett és új funkciót ad neki. A lemezek jó részét viszont ócskavasként értékesítik.
A hulladékelszállítással megbízott Eco-Csík Kft. egy héttel ezelőtt a polgármesteri hivatal megbízásából konténereket szállított a különböző helyszínekre, amelyekbe a bontásokból maradt hulladékot lehet rakni. Pál Tamás, a cég igazgatója arról tájékoztatott, hogy
szerdáig 48 köbméter hulladékot szállítottak el.
A garázsbontásokból származó hulladék tárolására konténereket helyez ki az Eco-Csík Kft. hulladékgazdálkodási vállalat csütörtökig Csíkszeredában azokon a helyszíneken, ahol a bontások történnek – tájékoztat közleményben a cég sajtóosztálya.
Az igazgató hozzátette, ennél jóval több szemét maradt a munkálatok után, mert a konténerek kiszállítása előtt ezt törvénytelen módon a háztartási hulladék számára kialakított gyűjtőhelyekre vitték a garázstulajdonosok.
Veres Csaba, a polgármesteri hivatal városellenőrzési és kényszervégrehajtási osztályának vezetője megkeresésünkre elmondta,
A késlekedők esetében a hivatal kényszerbontást kezdeményezhet, amelynek költségei a tulajdonost terhelik.
Fotó: Gábos Albin
Ennek első lépése, ahogy ez már korábban néhány esetben megtörtént, a garázsajtók levágása. Kérdésünkre, hogy mi történik olyan esetekben, amikor a tulajdonos elhunyt, külföldön él, vagy más okból nem tud eleget tenni a felszólításnak, az illetékes azt mondta, minden esetet elemezni fognak, és azok, akik nincsenek az országban, más elbírálás alá esnek. Hozzátette, lehetett tudni, hogy a bontás nem történik meg április 30-ig, mivel sok garázsról, sokfajta emberről, hozzáállásról van szó. „A garázsok el fognak tűnni, idővel, folyamatosan. Sokan bejelentették, hogy nem is volt igazán szükségük rájuk, látjuk, hogy igazunk van, mert sok garázsban nem tartanak autót” – fűzte hozzá.
Az osztályvezető szerint ezen, az 1970–80-as években kiadott engedélyek egy része ideiglenes jellegű volt, viszont az a probléma, hogy a tulajdonosok nem rendelkeznek a garázsok által elfoglalt területek tulajdonjogával, sem hosszú távú bérleti joggal, így az építmények a városi közterületen vannak.
Fotó: Gábos Albin
,,A terület használati- vagy tulajdonjoga, és az építkezési engedély együtt kell ahhoz, hogy az építmény jogilag rendben legyen” – fejtette ki, hozzátéve, ha a területtel is rendelkeznének a tulajdonosok, a bontási rendelet ezekre a garázsokra nem lenne érvényes. Ezeket csak úgy lehetne megtartani, ha a helyi önkormányzat határozatban tenné lehetővé a területek hosszú távú bérlését, és így a garázsok jogi helyzetének rendezését.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
szóljon hozzá!