
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Olvasói panaszra válaszolt a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár, amely a tavaly megjelent nyugdíjtörvény módosítása kapcsán osztott meg fontos tudnivalókat szerkesztőségünkkel. A nyugdíjak újraszámolására ugyanis nem jogos minden nyugdíjas, aki szakmai tevékenysége során nehéz munkakörülmények között dolgozott.
2019. szeptember 16., 11:102019. szeptember 16., 11:10
Egy olvasónk azt nehezményezte, hogy a 2-es munkacsoportban napi 12 órában dolgoztak legtöbb 10 Celsius-fokban éveken át, és most a nyugdíjtörvény változásával nem kaptak megfelelő tájékoztatást arról, hogy miért nem számolják újra a járandóságukat.
A Hargita Megyei Nyugdíjpénztár szerkesztőségünkbe eljuttatott levelében a panaszokra válaszolva részletesen taglalta a fontos tudnivalókat a nyugdíjtörvény módosításával kapcsolatosan, amely a nehéz körülmények között letöltött szolgálati időt maguk után tudó nyugdíjasokat érinti. A 2018-ban megjelent 221-es számú, a 2010/263-as nyugdíjtörvényt módosító jogszabály a kifizetésben lévő nyugdíjakra és a jövőbeli nyugdíjakra is vonatkozik.
A módosítások a következő esetekre alkalmazhatók.
Azokra, akik szolgálati időt valósítottak meg az egykori (2001. április 1. előtti) I-es munkacsoportban, speciális munkakörülmények között. A számukra előírt nyugdíjkorhatár 1-jétől 12 évig csökken a megvalósított évek függvényében, azzal a feltétellel, hogy megvalósították az előírt teljes szolgálati időt.
Bizonyos szakmákban dolgozó személyekre, akiknek a tevékenysége speciális munkakörülmények közé van sorolva, és 12 évnél nagyobb korkedvezményben részesülnek, valamint a nyugdíj kiszámításahoz is az általánosnál kisebb szolgálati időt vesznek figyelembe. Ezeket a kedvezményeket akkor kaphatják, ha megvalósítják a törvény által előírt szolgálati időket ezeken a munkahelyeken (például a polgári repülés dolgozói, mozdony- és segéd-mozdonyvezetők, balerinák, táncosok, akrobaták, szólisták).
Azokra a nyugdíjasokra, akik részesültek a nyugdíjuk újraszámításában, akiknek 2011. január 1-jéig speciális törvények vagy bírósági döntések alapján az általánosnál kisebb teljes szolgálati idővel volt kiszámítva a nyugdíjuk.
Azokra a nyugdíjasokra, akiknek a joguk 2011. január 1. és 2018. augusztus 2. között nyílt meg, és speciális munkakörülmények között, például az alábbi funkciókat töltötték be: polgári repülés dolgozói, mozdony- és segéd-mozdonyvezetők, balerinák, táncosok, akrobaták, szólisták, valamint alagutak, vízi erőművek építői, akik föld alatti tevékenységet végeztek.
A nyugdíj újraszámolására nem jogosult minden nyugdíjas, aki szakmai tevékenysége során nehéz munkakörülmények között dolgozott – hangsúlyozták a nyugdíjpénztár közleményében. Mint írták, ez a törvény nem vonatkozik azokra, akik 2011 előtt váltak nyugdíjasokká, és megkapták már az évi pontok emelését a korábbi jogszabályok valamelyike alapján.
Illetve azokra sem, akik 2011 után lettek nyugdíjasok, de más speciális munkakörülmények között dolgoztak, mint amiket előír a nyugdíjtörvény 30-as szakaszának 1-es bekezdésében a d), e) és f) pont, azaz a fentebb felsorolt funkciók betöltői. Az újraszámítást a nyugdíjpénztárak hivatalból végzik, és az újraszámított jogokat idén október 1-jével kezdődően folyósítják.
A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.
Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.
Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.
Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.
Évente 859 barnamedve kilövését tennék lehetővé Romániában az RMDSZ törvénytervezete. Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes sepsiszentgyörgyi látogatásán beszélt a medvekilövési kvóta megduplázását célzó javaslat részleteiről.
Jótékonysági futással és kosárlabdameccsel gyűjt adományokat az eltérő fejlődésű gyermekekért a Gyulafehérvári Caritas december 20–23. között Marosvásárhelyen és környékén. Futással vagy akár kerékpározással is csatlakozhat bárki az akcióhoz.
Cantus figuratus címmel tart előadóestet Laczkó Vass Róbert kolozsvári színművész Székely Norbert zongoraművész közreműködésével advent utolsó vasárnapján, december 21-én 18 órától a marosvásárhelyi Gecse utcai református templomban.
Aláírta pénteken Daniel David oktatási miniszter az új középiskolai tanterveket jóváhagyó rendeletet – közölte a szaktárca.
szóljon hozzá!