
Marosvásárhely főtere. A pénzvisszaosztásból a székelyföldi város jelentős összeget kapott. Archív
Fotó: Haáz Vince
A megbuktatott, így csak kisebb hatáskörrel rendelkező kormány egyik hétfői határozata között országszinten 1,4 milliárd lej szétosztása is szerepelt. Maros megyében jól látszik, de Hargita megyében is tetten érhető, hogy elsősorban a szociáldemokrata (PSD) érdekeltségű települések részesültek a nem remélt támogatásban.
2019. október 17., 09:072019. október 17., 09:07
Eugen Todorovici volt pénzügyminiszter már szeptember elején beszélt arról, hogy 1,4 milliárd lejt osztanak szét az önkormányzatoknak a különböző adósságok törlesztésére, és elsősorban a fenntartási költségek biztosítására. A pénz elosztásáról szóló kormányhatározat hétfőn született meg, és összesen 1600 település részesül anyagi támogatásban. A rendelet értelmében a pénzt működési költségek fedezésére, az elmaradt számlák kifizetésére fordíthatják, de konkrétan nincs megszabva, hogy mire. A pénzügyminiszter a hétfői kormányhatározat kapcsán azt nyilatkozta, fontosnak tartották, hogy
Arról is beszélt, hogy nemcsak azok kaptak, akik kértek, hanem ennél több település.
Maros megyében első helyen áll, de az országos jegyzékben is előkelő helyen szerepel Marosvásárhely, amely 24 millió lejjel lesz gazdagabb. A várost az ALDE párthoz tartozó, de a választásokon magát függetlenként besoroló Dorin Florea vezeti, a kettőből az egyik alpolgármester pedig a Szociáldemokrata párt egyik hűséges embere, Sergiu Papuc. Ő volt az, aki közösségi oldalán először közölte, hogy a marosi megyeszékhely jelentős anyagi támogatáshoz jut a leköszönő kormánynak köszönhetően. Sergiu Papuc szerint az összeg felhasználásáról a helyi tanács fog dönteni.
Maros megye 91 közigazgatási egységéből egyébként 54 város és község kap pénzt. Ha az összegek nagyságát nézzük és azt, hogy kik vezetik az illető közösséget,
Marosvásárhely után a legnagyobb összeget, 5,7 millió lejt Szászrégen kapja, akit Maria Precup PSD-s polgármester vezet. Teszi azt annak ellenére, hogy az összeférhetetlenségi ügynökség megállapította, nem tölthet be köztisztséget. A szintén Szociáldemokrata párthoz közel álló marosludasi polgármester is szerencsésnek mondhatja magát, hiszen 3,3 millió lejt kapott az általa vezetett település a kormánytól.
Hargita megyében csupán két város mondhatja magát szerencsésnek: Gyergyószentmiklós és Maroshévíz, mindkettő 2,9 millió lejt kapott. Hargita megye 67 közigazgatási egysége közül 28-an részesülnek visszaosztott pénzekből. A megyében öt szociáldemokrata polgármester van: Vaslábon (most ez a község 500 ezer lejt kap), Bélborban (385 ezer lejt kapnak), Gyergyótölgyesen (105 ezer lejt), Salamáson (100 ezer lejt) és Várhegyen, igaz ők csak 14 ezer lejt kapnak.
A Székelyhon érdeklődésére Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester elmondta, nem ismeri pontosan a jegyzéket, de szinte biztos abban, hogy a kormánypárthoz közel álló települések kaptak nagyobb összegeket. Mint kiemelte, örvend, hogy Gyergyószentmiklós is kapott, és még jobban örvendene, ha Csíkszereda is a listán volna. Arról is beszámolt, hogy a legutóbbi ÁFA-visszaosztáskor a hargitai megyeszékhely csaknem egymillió lejt kapott. Füleki kiemelte,
Ráadásul sok uniós pénzalapot lehívtak, és több beruházást ebből oldottak meg. Az alpolgármester arról is beszélt, hogy fontos lenne, ha a kormány menet közben nem változtatna a terheken.
Példaként említette, hogy miután 2018-ban megváltozott a személyi jövedelemadó mértéke, Csíkszereda költségvetése 16 millió lejjel lett kevesebb. A kormány ezt azzal akarta ellensúlyozni, hogy a jövedelemadóból a helyben maradó pénzösszeget 45 százalékról 60 százalékra emelte. Igen ám, de a szociális költségeket teljes mértékben átruházta az önkormányzatoknak, míg korábban ezek 90 százalékát központi alapokból fizették.
A kiutalt összegeket működési költségek fedezésére lehet felhasználni. A jelölt összegek lejben értendők
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!