Hirdetés
Hirdetés

Nem megfelelő a vezeték, de nincs kit felelősségre vonni a csőtörések miatt

Újabb meghibásodás, hosszú vízhiánnyal. Nehézkes helyreállítás •  Fotó: Veres Nándor

Újabb meghibásodás, hosszú vízhiánnyal. Nehézkes helyreállítás

Fotó: Veres Nándor

A Csíkszentsimonból Tusnádfürdőig tartó ivóvízszállító vezeték elégtelen minősége és rendszeres szakadása miatt a lakosság és a vendéglátóhelyek gyakran vízhiánnyal szembesülnek. A kisvárost és Tusnád községet ellátó ivóvíz-szolgáltató cég a hibák javításán kívül nem sokat tehet.

Kovács Attila

2020. augusztus 05., 10:312020. augusztus 05., 10:31

2020. augusztus 05., 11:112020. augusztus 05., 11:11

Visszatérő probléma a 15,8 kilométeres ivóvízszállító fővezeték széthasadása, ilyenkor leáll a szolgáltatás, a hiba azonosítása után pedig helyreállítást végeznek, ezek a helyzetek viszont akár több napos vízszünetet jelentenek Tusnádfürdőn és a Tusnád községhez tartozó településeken, Tusnádon, Újtusnádon és Verebesen.

Legutóbb hétfőn kora reggel szakadt el a vezeték Csatószeg területén, a Fiság-patak alatti szakaszon. Mint Jánosi Gyula, a tusnádfürdői víz- és csatornaszolgáltató Goscom Kft. igazgatója tájékoztatott, a hiba elhárítása érdekében a patak két oldalán ástak le, és egy ideiglenes megoldással várhatóan a patak fölött kötik össze a vezetéket, hogy a vízszolgáltatás érdekében újrakezdjék a kutakból a szivattyúzást.

Az elhúzódó vízszünet nem csak a lakosság életét nehezíti, ha a tusnádfürdői víztartályok kiürülnek, a szállodákban, panziókban megszálló vendégek sem tudnak tisztálkodni.

A rendszeresen, akár kéthetente fellépő csőtörések helyreállítása azért sem egyszerű, mert a földben lévővel azonos méretű, 280 milliméteres átmérőjű vezetéket nem lehet beszerezni az országban – jelenleg 40 métert akarnak vásárolni ebből, de nincs. Az igazgató szerint az ideiglenes megoldás egy nagyobb, 315 mm-es átmérőjű cső beillesztése szűkítéssel az adott területre, amelyet később kiváltanak az eredeti nyomvonalon a patak alatt.

A hat éve lefektetett új szállítóvezeték minőségét a sorozatos csőtörések miatt idén tavasszal szakértővel vizsgáltatták meg, ennek eredménye pedig az volt, hogy nem teljesíti a minőségi követelményeket

– tudatta Jánosi. A szolgáltató nem sokat tehet, mivel a beruházást az Országos Beruházási Társaság (CNI) finanszírozta, a kivitelezőt is ők választották ki, a felhasznált anyagokat, vezetéket pedig a cég biztosította. Így nem ismert az sem, hogy miért ezt a vezetéket választották, mivel ebből a méretből nincs utángyártás és forgalmazás az országban. Jánosi szerint a CNI mossa kezeit, neki azt javasolták, hogy perelje be a gyártó céget a nem megfelelő minőség miatt, viszont a munkálat elvégzésekor sem a szolgáltató, sem a város nem állt szerződéses viszonyban a kivitelezővel.

Hirdetés

A szerződést a beruházó CNI részéről írták alá, ezért ezt ő nem látja járható útnak. Az igazgató kérdésünkre úgy vélte, amennyiben tovább ismétlődnek, netán sűrűsödnek a meghibásodások, szükség lenne legalább a szállítóvezeték első szakaszán, ahol a legtöbb törés keletkezik, egy új vezetéket lefektetni, amelyre át lehetne váltani szükséghelyzetben a szolgáltatást. Ehhez viszont nemcsak pénz, hanem a magánterületek tulajdonosainak beleegyezése is szükséges.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 17., szerda

Koalíciós megállapodás: július elsejétől 4325 lejre emelkedik a minimálbér

Szerda délutáni tanácskozásukon a koalíció vezetői megállapodtak abban, hogy 2026. július 1-jétől 4325 lejre nő a minimálbér.

Koalíciós megállapodás: július elsejétől 4325 lejre emelkedik a minimálbér
Hirdetés
2025. december 17., szerda

Rövidzárlat miatt gyúlt ki a kamion Nyújtódnál

Rövidzárlat miatt gyúlt ki a Nyujtódon áthaladó nyergesvontató, amely karton-kötegeket szállított. A tűzoltók eloltották a lángokat, jelenleg az úttest takarításán dolgoznak. Az autók jelenleg egy forgalmi sávon haladhatnak.

Rövidzárlat miatt gyúlt ki a kamion Nyújtódnál
2025. december 17., szerda

Nem tartották be a szabályokat, több mint 130 millió lejes bírságot kapott három dohányipari cég a Versenytanácstól

A Versenytanács szerdán összesen 135,2 millió lej (mintegy 26,6 millió euró) bírságot szabott ki a romániai dohánypiacon működő három vállalatra versenykorlátozó megállapodások miatt.

Nem tartották be a szabályokat, több mint 130 millió lejes bírságot kapott három dohányipari cég a Versenytanácstól
2025. december 17., szerda

A kispesti szívet elhozták Székelyföldre – adományokkal érkezett a Kispest Honvéd küldöttsége

Adományozó látogatásra érkezett Székelyföldre az FK Csíkszereda testvérklubja, a budapesti Kispest Honvéd küldöttsége. A program szakmai egyeztetéssel indult, majd a csíkszentmártoni plébánián átadták az anyaországból hozott adományokat.

A kispesti szívet elhozták Székelyföldre – adományokkal érkezett a Kispest Honvéd küldöttsége
Hirdetés
2025. december 17., szerda

Két autó ütközött Sepsiszentgyörgy egyik forgalmas útkereszteződésében

Közúti balesethez riasztották a sepsiszentgyörgyi rendőröket szerda délután. A rendőrség tájékoztatása szerint két személyautó ütközött össze a sepsiszentgyörgyi Oltmező és Csíki utcák találkozásánál.

Két autó ütközött Sepsiszentgyörgy egyik forgalmas útkereszteződésében
2025. december 17., szerda

Hiába csökkent az infláció az EU-ban, Románia továbbra is éllovas

Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint az októberi 2,5 százalékról novemberben 2,4 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.

Hiába csökkent az infláció az EU-ban, Románia továbbra is éllovas
2025. december 17., szerda

Menet közben gyúlt ki egy kamion Nyujtódon

Menet közben gyulladt ki egy teherautó Nyujtódon, a 11-es országúton. A tűzeset következtében teljesen lezárták az utat a forgalom előtt – hívta fel a figyelmet a Kovászna megyei rendőrség december 17-én, szerdán.

Menet közben gyúlt ki egy kamion Nyujtódon
Hirdetés
2025. december 17., szerda

Hargita megyei séfeket díjaztak Székelyudvarhelyen

Öt Hargita megyei séf munkáját ismerte el szerdán Székelyudvarhelyen Hargita Megye Tanácsának turisztikai szervezete, a Visit Hargita a Gasztrorégió Hagyományos Gyümölcsészet és Gyógynövénykultúra ismeretterjesztő szakmai nap részeként.

Hargita megyei séfeket díjaztak Székelyudvarhelyen
2025. december 17., szerda

Mégis megszavazták a fasiszta és legionárius propaganda büntetését szigorító törvénymódosítást

A képviselőház szerdán változatlan formában ismét megszavazta a fasiszta és legionárius propaganda büntetését szigorító törvénymódosítást, amelyet Nicușor Dan államfő megfontolásra visszaküldött a parlamentnek.

Mégis megszavazták a fasiszta és legionárius propaganda büntetését szigorító törvénymódosítást
2025. december 17., szerda

Nemzetközi elismerések a munkavállalók támogatásáért

A Clearservice idén két rangos díjat is hazahozott, amelyek egyedülálló módon ismerik el a vállalat elkötelezettségét a munkatársak támogatásáért.

Nemzetközi elismerések a munkavállalók támogatásáért
Hirdetés