Hirdetés
Hirdetés

Nem maradnak háziorvos nélkül a sepsiszentgyörgyiek

Nem kifizetődő háziorvosnak lenni, csak a nagyon elhivatottak művelik ezt a rengeteg ügyintézéssel járó munkakört •  Fotó: Haáz Vince

Nem kifizetődő háziorvosnak lenni, csak a nagyon elhivatottak művelik ezt a rengeteg ügyintézéssel járó munkakört

Fotó: Haáz Vince

Két új háziorvosi rendelő nyílt a napokban Sepsiszentgyörgyön, ami azért is jó hír, mert tavaly három háziorvosi praxis is megszűnt a megyeszékhelyen.

Dimény Árpád István

2023. február 01., 21:032023. február 01., 21:03

A Kovászna Megyei Népegészségügyi Igazgatóság (DSP) honlapján, a legutóbbi frissítés szerint, vagyis 2022. augusztus közepéig a megyében 91 háziorvosi rendelő működött, ebből 27 Sepsiszentgyörgyön, azóta három bezárt.

Nagy az orvoshiány

„Aggasztó a helyzet a megyében, hiszen 28 háziorvos érte el a nyugdíjkorhatárt, illetve nagyon sokan dolgoznak 67 éves korukig, mivel ezt különösebb formaságok nélkül megtehetik.

Idézet
De van 70 évet betöltött, még tevékeny orvos is a megyében, mert nincs, aki helyettesítse őket, mert van hivatástudatuk, mert jó hasznosnak lenni, és mert a 40 évi munka után kapott 1600–2000 lejes nyugdíj mégsem biztosítja azt az életszínvonalat, amit megszoktak pályájuk során”

– nyilatkozta lapunknak korábban Opris Zsolt, a Kovászna Megyei Orvosi Kamara elnöke.

Hirdetés

Nem kifizetődő háziorvosnak lenni, csak a nagyon elhivatottak művelik ezt a rengeteg munkával, ügyintézéssel, kényelmetlenséggel járó munkakört, többnyire még a nyugdíjkorhatár után is. Ennek ellenére vannak bátor, a közösségért tenni akaró, ifjú jelöltek, szerencsére ketten is: dr. Jakab Engya Anikó az Olt utca 43. szám alatti rendelőt (dr. Dumut Enikő korábbi rendelője) veszi át, az Erege 19. szám alatt működő rendelőben (dr. Kiss Ildikó irodájában) pedig dr. Shaik Virginás Beáta kezd el dolgozni. Mindketten február elsején írták alá a szerződést az egészségbiztosítási pénztárral. Ahhoz, hogy ezt megtehessék,

minimum 800 beteget kellett toborozzanak, viszont ez távolról sem elég ahhoz, hogy fenntartható legyen a rendelő.

Ez vezetett novemberben, alig 6 hónappal a megnyitása után egy Vasile Goldiș utcai háziorvosi rendelő bezárásához is.

Kik az új orvosok?

Az olthévízi születésű Jakab Engya Anikó Marosvásárhelyen végezte az egyetemet, valamint ott is szakosodott, és büszke arra, hogy ehhez a tudást és a szorgalmat a Székely Mikó Kollégiumban alapozta meg. Sepsiszentgyörgyi férjével Marosvásárhelyen ismerkedett meg, és elmondása szerint azért költöztek „haza”, mert „Sepsiszentgyörgy élhető, családbarát város”, ezt bizonyítja az a tény is, hogy sok fiatal szakorvos dolgozik a megyei kórházban.

Jakab Engya Anikó korábban ösztöndíjjal Dániában volt tapasztalatcserén, és részt vett a világ háziorvosainak (WONCA) éves tanácskozásán, 2017–2020 között a Háziorvosok Országos Szövetségének (SNMF) Maros megyei fiókjánál dolgozott.

Az Olt utca 43. alatti rendelő hétfőn, szerdán és pénteken 9–14 óra között, kedden és csütörtökön 12-től 17 óráig tart nyitva. Érdeklődni, feliratkozni az info@enmedica.ro e-mail-címen vagy a 0770-629 113-as telefonszámon lehet.

Shaik Virginás Beáta Budapesten és Írországban is praktizált, az Erege utcában megnyílt rendelőjébe várja a leendő páciensek jelentkezését. Azok, akik át szeretnének iratkozni hozzá, e-mailben, a cabinetvirginas@gmail.com címen, vagy a 0745-125 905-ös és 0748-930 476-os telefonszámokon érdeklődhetnek. A feliratkozáshoz mindössze személyi igazolvány és egészségügyi kártya szükséges, gyerekek esetében keresztlevél.

Az iroda hétfőn és csütörtökön 15 és 20 óra között, kedden és pénteken 8 és 12 óra között, szombaton 10 és 17 óra között működik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 02., kedd

Halálra késelt egy rendőrt a fia az utcán

Halálra késelt egy 50 éves férfit a saját fia hétfőn este Piatra-Neamțon, az utcán. Az apa összeszólalkozott a fiával.

Halálra késelt egy rendőrt a fia az utcán
Hirdetés
2026. június 01., hétfő

Galaci drónbecsapódás: Románia kérésére összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Románia kérésére rendkívüli ülést tart az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében; Oana Țoiu román külügyminiszter a nemzetközi jogsértésekről és az Oroszország tettei által generált kockázatokról fog beszélni.

Galaci drónbecsapódás: Románia kérésére összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa
2026. június 01., hétfő

Gyermeknap alkalmából üzent Nicușor Dan

Nicușor Dan szerint a gyermeknap többet jelent egy örömteli pillanatnál, a társadalom elkötelezettségét jelenti egy olyan környezet megteremtése iránt, amelyben minden gyermek védelmet, odafigyelést, tiszteletet és bátorítást kap álmai követésére.

Gyermeknap alkalmából üzent Nicușor Dan
Gyermeknap alkalmából üzent Nicușor Dan
2026. június 01., hétfő

Gyermeknap alkalmából üzent Nicușor Dan

2026. június 01., hétfő

Két kisgyermek is megsérült a négy autót érintő tömegkarambolban

Egy felnőtt és két gyermek került kórházba hétfőn, miután négy személygépkocsi ütközött össze az 1-es országúton Felek (Avrig) Fenyőfalva (Bradu) felőli kijáratánál, Szeben megyében.

Két kisgyermek is megsérült a négy autót érintő tömegkarambolban
Hirdetés
2026. június 01., hétfő

Áramszünet lesz több Hargita megyei településen

Előre tervezett karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt több településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő napokban – közölte az Electrica áramszolgáltató vállalat.

Áramszünet lesz több Hargita megyei településen
2026. június 01., hétfő

Szorongás, iskolai nyomás, párbeszéd hiánya – felmérték a serdülők fő problémáit

A World Vision Románia által megkérdezett tinédzserek közel negyede azt mondja, hogy a felnőttek ritkán vagy szinte soha nem hallgatják meg őket – derül ki szervezet gyermeknap alkalmából végzett felméréséből.

Szorongás, iskolai nyomás, párbeszéd hiánya – felmérték a serdülők fő problémáit
2026. június 01., hétfő

Sulyok Tamás „politikai zsákmányszerzésnek” tartja az eltávolítására tett kísérletet

Az államfő szerint az eltávolítása hatással lehet a jogállamisági feltételekhez kötött uniós források lehívására is.

Sulyok Tamás „politikai zsákmányszerzésnek” tartja az eltávolítására tett kísérletet
Hirdetés
2026. június 01., hétfő

Árvízveszély: elsőfokú készültség több székelyföldi folyón

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.

Árvízveszély: elsőfokú készültség több székelyföldi folyón
2026. június 01., hétfő

Országos kampány indul a vízbefulladásos balesetek megelőzésére

A vízbefulladásos balesetek megelőzését, valamint a felelős magatartás erősítését célzó országos kampányt indít június 1. és augusztus 31. között az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).

Országos kampány indul a vízbefulladásos balesetek megelőzésére
2026. június 01., hétfő

Viharos nyárkezdet: felhőszakadásokra, jégesőre és szélre figyelmeztetnek Székelyföldön is

Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok; a riasztás 21 megyében – köztük a székelyföldiekben – érvényes a nap folyamán.

Viharos nyárkezdet: felhőszakadásokra, jégesőre és szélre figyelmeztetnek Székelyföldön is
Hirdetés