
Lassú előrelépés. A civil szféra és egy nagyáruház már eredményt ért el
Fotó: Gálna Zoltán
Folyamatban van Marosvásárhely szemétgyűjtési terheinek megoldása. Jelenleg a megyei tanács által meghirdetett versenytárgyalásra jelentkezett vállalatok műszaki elbírálása zajlik, majd ezután következik a pénzügyi elbírálás. A fenntarthatóbb szemétgyűjtésre várva a civilek maguk kezdeményeztek szelektív gyűjtést a városban.
2020. január 20., 14:592020. január 20., 14:59
Ami egy nyugati társadalomban a higiénia és a civilizált városkép egyik alappillére, az nálunk még luxusnak számít. A szemétkérdés Marosvásárhelyen „örökzöld” téma, bár még távol áll a város a „zöld” címkétől, azaz az ökológiailag fenntarthatóbb, szelektív gyűjtéstől.
Az Európai Unióban érvényes jogszabályok szerint a településeken már jó néhány éve szelektíven kell gyűjteni a hulladékot. Ez azonban Maros megyében sem valósult még meg teljesen. A Maros Megye Tanácsa által meghirdetett második versenytárgyalásra tavaly november 26-áig jelentkezhettek azok a cégek, amelyek az itteni szemetet a szemétgyűjtőbe és -kezelőbe szállítanák. Két vállalkozás tett le iratcsomót, ezeknek még zajlik az elbírálásuk. Jelenleg a műszaki ajánlatokat nézik át, és tisztázási kérdéseket küldtek a cégeknek, hogy minden apró részletben biztosak legyenek, majd miután ezekre választ kaptak – háromnapos határidővel várják a válaszokat –, következhet a pénzügyi ajánlat – mondta el a Székelyhonnak Tóth Brezovszky Andrea, a Maros megyei önkormányzat által működtetett Ecolect Egyesület elnöke. Hozzátette,
Fotó: Haáz Vince
Ha pár héten, hónapon belül meglesz a licit eredménye, Maros megye összes vegyes szemetét Kerelőszentpálra szállítják, a szelektívet pedig Maroskeresztúrra, és ugyanitt választják majd szét az újrahasznosíthatót. A 2-es zóna, vagyis Marosvásárhely és közvetlen környékének vegyes hulladékát is Kerelőszentpálra viszik előbb, ahol megfelelő technikai eszközökkel – összenyomással, a nedvesség kiszorításával – csökkentik a szemét szervesanyag-mennyiségét, ezáltal mintegy 18–19 százalékkal redukálva a súlyát – fejtette ki Tóth Brezovszky Andrea.
Más mód nem lévén, egyelőre maradnak a civil kezdeményezések, amelyeket pár elkötelezett marosvásárhelyi szervez néhány heti rendszerességgel.
A kezdeményezők és számos marosvásárhelyi örömére néhány hete az említett nagyáruház is szelektív begyűjtőt helyezett ki a parkolójában. Ide legtöbb háromliteres PET-palackokat, üvegeket (befőttesen kívül) és egyliteres vagy annál kisebb alumíniumdobozokat lehet bedobni. Január 31-éig az automata legkevesebb öt bedobott tárgy után ad egy kupont is, amely 20 százalékos kedvezményt biztosít a nagyáruházban található egyik termékcsoportra.
Nyugaton miért működhet?
A legtöbb nyugati országban nem azért működik olyan jól a szelektív hulladékgazdálkodás, mert mindenki elvi kérdésként közelíti meg és környezettudatosan él, hanem főként azért, mert nagyon sokba kerül a lakosságnak a háztartási szemét elszállítása. A Dániában megtermelt szemétnek például csupán hét százaléka köt ki a szeméttelepen, a maradék 93 százalékot vagy újrahasznosítják, vagy speciális erőművekben eltüzelik, hogy elektromos vagy fűtőenergiát nyerjenek belőle. A műanyag flakonok, sörösdobozok és sörösüvegek visszaváltására is nagyon jól működő rendszerük van: vásárláskor az ital árán kívül ki kell fizetni a flakon/doboz/üveg betétdíját is, amit aztán a szupermarketekben lévő automatáknál lehet visszaváltani. A beváltott üveg értékéről az automata ad egy bizonylatot, amely aztán levásárolható vagy készpénzre váltható.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!