
Lassú előrelépés. A civil szféra és egy nagyáruház már eredményt ért el
Fotó: Gálna Zoltán
Folyamatban van Marosvásárhely szemétgyűjtési terheinek megoldása. Jelenleg a megyei tanács által meghirdetett versenytárgyalásra jelentkezett vállalatok műszaki elbírálása zajlik, majd ezután következik a pénzügyi elbírálás. A fenntarthatóbb szemétgyűjtésre várva a civilek maguk kezdeményeztek szelektív gyűjtést a városban.
2020. január 20., 14:592020. január 20., 14:59
Ami egy nyugati társadalomban a higiénia és a civilizált városkép egyik alappillére, az nálunk még luxusnak számít. A szemétkérdés Marosvásárhelyen „örökzöld” téma, bár még távol áll a város a „zöld” címkétől, azaz az ökológiailag fenntarthatóbb, szelektív gyűjtéstől.
Az Európai Unióban érvényes jogszabályok szerint a településeken már jó néhány éve szelektíven kell gyűjteni a hulladékot. Ez azonban Maros megyében sem valósult még meg teljesen. A Maros Megye Tanácsa által meghirdetett második versenytárgyalásra tavaly november 26-áig jelentkezhettek azok a cégek, amelyek az itteni szemetet a szemétgyűjtőbe és -kezelőbe szállítanák. Két vállalkozás tett le iratcsomót, ezeknek még zajlik az elbírálásuk. Jelenleg a műszaki ajánlatokat nézik át, és tisztázási kérdéseket küldtek a cégeknek, hogy minden apró részletben biztosak legyenek, majd miután ezekre választ kaptak – háromnapos határidővel várják a válaszokat –, következhet a pénzügyi ajánlat – mondta el a Székelyhonnak Tóth Brezovszky Andrea, a Maros megyei önkormányzat által működtetett Ecolect Egyesület elnöke. Hozzátette,
Fotó: Haáz Vince
Ha pár héten, hónapon belül meglesz a licit eredménye, Maros megye összes vegyes szemetét Kerelőszentpálra szállítják, a szelektívet pedig Maroskeresztúrra, és ugyanitt választják majd szét az újrahasznosíthatót. A 2-es zóna, vagyis Marosvásárhely és közvetlen környékének vegyes hulladékát is Kerelőszentpálra viszik előbb, ahol megfelelő technikai eszközökkel – összenyomással, a nedvesség kiszorításával – csökkentik a szemét szervesanyag-mennyiségét, ezáltal mintegy 18–19 százalékkal redukálva a súlyát – fejtette ki Tóth Brezovszky Andrea.
Más mód nem lévén, egyelőre maradnak a civil kezdeményezések, amelyeket pár elkötelezett marosvásárhelyi szervez néhány heti rendszerességgel.
A kezdeményezők és számos marosvásárhelyi örömére néhány hete az említett nagyáruház is szelektív begyűjtőt helyezett ki a parkolójában. Ide legtöbb háromliteres PET-palackokat, üvegeket (befőttesen kívül) és egyliteres vagy annál kisebb alumíniumdobozokat lehet bedobni. Január 31-éig az automata legkevesebb öt bedobott tárgy után ad egy kupont is, amely 20 százalékos kedvezményt biztosít a nagyáruházban található egyik termékcsoportra.
Nyugaton miért működhet?
A legtöbb nyugati országban nem azért működik olyan jól a szelektív hulladékgazdálkodás, mert mindenki elvi kérdésként közelíti meg és környezettudatosan él, hanem főként azért, mert nagyon sokba kerül a lakosságnak a háztartási szemét elszállítása. A Dániában megtermelt szemétnek például csupán hét százaléka köt ki a szeméttelepen, a maradék 93 százalékot vagy újrahasznosítják, vagy speciális erőművekben eltüzelik, hogy elektromos vagy fűtőenergiát nyerjenek belőle. A műanyag flakonok, sörösdobozok és sörösüvegek visszaváltására is nagyon jól működő rendszerük van: vásárláskor az ital árán kívül ki kell fizetni a flakon/doboz/üveg betétdíját is, amit aztán a szupermarketekben lévő automatáknál lehet visszaváltani. A beváltott üveg értékéről az automata ad egy bizonylatot, amely aztán levásárolható vagy készpénzre váltható.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!