
Lassú előrelépés. A civil szféra és egy nagyáruház már eredményt ért el
Fotó: Gálna Zoltán
Folyamatban van Marosvásárhely szemétgyűjtési terheinek megoldása. Jelenleg a megyei tanács által meghirdetett versenytárgyalásra jelentkezett vállalatok műszaki elbírálása zajlik, majd ezután következik a pénzügyi elbírálás. A fenntarthatóbb szemétgyűjtésre várva a civilek maguk kezdeményeztek szelektív gyűjtést a városban.
2020. január 20., 14:592020. január 20., 14:59
Ami egy nyugati társadalomban a higiénia és a civilizált városkép egyik alappillére, az nálunk még luxusnak számít. A szemétkérdés Marosvásárhelyen „örökzöld” téma, bár még távol áll a város a „zöld” címkétől, azaz az ökológiailag fenntarthatóbb, szelektív gyűjtéstől.
Az Európai Unióban érvényes jogszabályok szerint a településeken már jó néhány éve szelektíven kell gyűjteni a hulladékot. Ez azonban Maros megyében sem valósult még meg teljesen. A Maros Megye Tanácsa által meghirdetett második versenytárgyalásra tavaly november 26-áig jelentkezhettek azok a cégek, amelyek az itteni szemetet a szemétgyűjtőbe és -kezelőbe szállítanák. Két vállalkozás tett le iratcsomót, ezeknek még zajlik az elbírálásuk. Jelenleg a műszaki ajánlatokat nézik át, és tisztázási kérdéseket küldtek a cégeknek, hogy minden apró részletben biztosak legyenek, majd miután ezekre választ kaptak – háromnapos határidővel várják a válaszokat –, következhet a pénzügyi ajánlat – mondta el a Székelyhonnak Tóth Brezovszky Andrea, a Maros megyei önkormányzat által működtetett Ecolect Egyesület elnöke. Hozzátette,
Fotó: Haáz Vince
Ha pár héten, hónapon belül meglesz a licit eredménye, Maros megye összes vegyes szemetét Kerelőszentpálra szállítják, a szelektívet pedig Maroskeresztúrra, és ugyanitt választják majd szét az újrahasznosíthatót. A 2-es zóna, vagyis Marosvásárhely és közvetlen környékének vegyes hulladékát is Kerelőszentpálra viszik előbb, ahol megfelelő technikai eszközökkel – összenyomással, a nedvesség kiszorításával – csökkentik a szemét szervesanyag-mennyiségét, ezáltal mintegy 18–19 százalékkal redukálva a súlyát – fejtette ki Tóth Brezovszky Andrea.
Más mód nem lévén, egyelőre maradnak a civil kezdeményezések, amelyeket pár elkötelezett marosvásárhelyi szervez néhány heti rendszerességgel.
A kezdeményezők és számos marosvásárhelyi örömére néhány hete az említett nagyáruház is szelektív begyűjtőt helyezett ki a parkolójában. Ide legtöbb háromliteres PET-palackokat, üvegeket (befőttesen kívül) és egyliteres vagy annál kisebb alumíniumdobozokat lehet bedobni. Január 31-éig az automata legkevesebb öt bedobott tárgy után ad egy kupont is, amely 20 százalékos kedvezményt biztosít a nagyáruházban található egyik termékcsoportra.
Nyugaton miért működhet?
A legtöbb nyugati országban nem azért működik olyan jól a szelektív hulladékgazdálkodás, mert mindenki elvi kérdésként közelíti meg és környezettudatosan él, hanem főként azért, mert nagyon sokba kerül a lakosságnak a háztartási szemét elszállítása. A Dániában megtermelt szemétnek például csupán hét százaléka köt ki a szeméttelepen, a maradék 93 százalékot vagy újrahasznosítják, vagy speciális erőművekben eltüzelik, hogy elektromos vagy fűtőenergiát nyerjenek belőle. A műanyag flakonok, sörösdobozok és sörösüvegek visszaváltására is nagyon jól működő rendszerük van: vásárláskor az ital árán kívül ki kell fizetni a flakon/doboz/üveg betétdíját is, amit aztán a szupermarketekben lévő automatáknál lehet visszaváltani. A beváltott üveg értékéről az automata ad egy bizonylatot, amely aztán levásárolható vagy készpénzre váltható.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!