
Lassú előrelépés. A civil szféra és egy nagyáruház már eredményt ért el
Fotó: Gálna Zoltán
Folyamatban van Marosvásárhely szemétgyűjtési terheinek megoldása. Jelenleg a megyei tanács által meghirdetett versenytárgyalásra jelentkezett vállalatok műszaki elbírálása zajlik, majd ezután következik a pénzügyi elbírálás. A fenntarthatóbb szemétgyűjtésre várva a civilek maguk kezdeményeztek szelektív gyűjtést a városban.
2020. január 20., 14:592020. január 20., 14:59
Ami egy nyugati társadalomban a higiénia és a civilizált városkép egyik alappillére, az nálunk még luxusnak számít. A szemétkérdés Marosvásárhelyen „örökzöld” téma, bár még távol áll a város a „zöld” címkétől, azaz az ökológiailag fenntarthatóbb, szelektív gyűjtéstől.
Az Európai Unióban érvényes jogszabályok szerint a településeken már jó néhány éve szelektíven kell gyűjteni a hulladékot. Ez azonban Maros megyében sem valósult még meg teljesen. A Maros Megye Tanácsa által meghirdetett második versenytárgyalásra tavaly november 26-áig jelentkezhettek azok a cégek, amelyek az itteni szemetet a szemétgyűjtőbe és -kezelőbe szállítanák. Két vállalkozás tett le iratcsomót, ezeknek még zajlik az elbírálásuk. Jelenleg a műszaki ajánlatokat nézik át, és tisztázási kérdéseket küldtek a cégeknek, hogy minden apró részletben biztosak legyenek, majd miután ezekre választ kaptak – háromnapos határidővel várják a válaszokat –, következhet a pénzügyi ajánlat – mondta el a Székelyhonnak Tóth Brezovszky Andrea, a Maros megyei önkormányzat által működtetett Ecolect Egyesület elnöke. Hozzátette,
Fotó: Haáz Vince
Ha pár héten, hónapon belül meglesz a licit eredménye, Maros megye összes vegyes szemetét Kerelőszentpálra szállítják, a szelektívet pedig Maroskeresztúrra, és ugyanitt választják majd szét az újrahasznosíthatót. A 2-es zóna, vagyis Marosvásárhely és közvetlen környékének vegyes hulladékát is Kerelőszentpálra viszik előbb, ahol megfelelő technikai eszközökkel – összenyomással, a nedvesség kiszorításával – csökkentik a szemét szervesanyag-mennyiségét, ezáltal mintegy 18–19 százalékkal redukálva a súlyát – fejtette ki Tóth Brezovszky Andrea.
Más mód nem lévén, egyelőre maradnak a civil kezdeményezések, amelyeket pár elkötelezett marosvásárhelyi szervez néhány heti rendszerességgel.
A kezdeményezők és számos marosvásárhelyi örömére néhány hete az említett nagyáruház is szelektív begyűjtőt helyezett ki a parkolójában. Ide legtöbb háromliteres PET-palackokat, üvegeket (befőttesen kívül) és egyliteres vagy annál kisebb alumíniumdobozokat lehet bedobni. Január 31-éig az automata legkevesebb öt bedobott tárgy után ad egy kupont is, amely 20 százalékos kedvezményt biztosít a nagyáruházban található egyik termékcsoportra.
Nyugaton miért működhet?
A legtöbb nyugati országban nem azért működik olyan jól a szelektív hulladékgazdálkodás, mert mindenki elvi kérdésként közelíti meg és környezettudatosan él, hanem főként azért, mert nagyon sokba kerül a lakosságnak a háztartási szemét elszállítása. A Dániában megtermelt szemétnek például csupán hét százaléka köt ki a szeméttelepen, a maradék 93 százalékot vagy újrahasznosítják, vagy speciális erőművekben eltüzelik, hogy elektromos vagy fűtőenergiát nyerjenek belőle. A műanyag flakonok, sörösdobozok és sörösüvegek visszaváltására is nagyon jól működő rendszerük van: vásárláskor az ital árán kívül ki kell fizetni a flakon/doboz/üveg betétdíját is, amit aztán a szupermarketekben lévő automatáknál lehet visszaváltani. A beváltott üveg értékéről az automata ad egy bizonylatot, amely aztán levásárolható vagy készpénzre váltható.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
szóljon hozzá!