
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Stabilizálódott a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti osztályán endoftalmitisz miatt újraműtött betegek állapota, az első vizsgálatok pedig azt igazolják, hogy nem kórházi környezetből származó Pseudomonas aeruginosa baktériummal történt a fertőzés – tájékoztat közleményben az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
2022. január 17., 14:322022. január 17., 14:32
2022. január 17., 14:332022. január 17., 14:33
Mint írják péntek és vasárnap között újraműtöttek tizenhármat azon tizennégy beteg közül, akiknél a korábbi szürkehályog-műtétjük után endoftalmitisz alakult ki. Egy páciens visszautasította az újabb műtétet, őt gyógyszerekkel kezelik.

Endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.
Az endoftalmitisz miatt visszajött, visszahívott betegek látásának állapota jelentősen leromlott az aktív gyulladás miatt. A műtétek célja ennek a fertőzésnek, gyulladásnak a megállítása volt. Jelenleg az aktív gyulladás csökkent mindenkinél, még annál is, aki nem vállalta a műtétet és kezelésben részesült.
A továbbiakban mindannyiuk állapota további kezelést és szoros követést igényel, továbbra is kórházban vannak.
– olvasható a kórház sajtóosztálya által küldött dokumentumban.
A közleményből az is kiderül, hogy a kórházi vizsgálat során eddig véglegesített laborvizsgálatok összesen öt betegnél igazolták a Pseudomonas aeruginosa jelenlétét. Két minta esetében készült el eddig az antiobiogram, ennek eredménye szerint a baktérium érzékeny több antibiotikumra. Ez azt jelenti, hogy
Azt, hogy hogyan került be a kórházba és hogyan történt a fertőzés, tovább vizsgálja az egészségügyi intézmény. Mint írják, hétfőn újabb mintavétel történt a műtét alatt használt folyadékokból, gyógyszerekből, ennek eredménye egy-öt napon belül lesz meg. Közben folytatják az ellenőrzéseket a szemészeti osztályon.
– írják még a sajtóosztály által küldött dokumentumban.
A belső vizsgálat eredményeiről, a laboreredményekről továbbra is tájékoztatni fogják a közvéleményt, amint releváns eredményeket kapnak – ígéri a csíkszeredai egészségügyi intézmény.
Az első kontumáci hitbeli lépésektől a 20. századi nagytemplomig ívelő történetben a közösség erejéről és Székelyföld keleti kapujának lelki örökségéről mesél videónkban, Templomtúra sorozatunkban Salamon József gyimesbükki plébános.
Átalakul a RO-ALERT: a hatóságok többféle riasztási szint bevezetését tervezik, amelyek eltérő hangjelzéssel – vagy bizonyos esetekben hang nélkül – érkeznek majd a mobiltelefonokra.
Mit tegyünk, ha nem tudunk elaludni, ha éjszaka ébren agyalunk? Mikor kell orvoshoz fordulni és mit ajánlanak az altatók helyett a szakemberek? – ezekre a kérdésekre is keresték a választ a belső óránkról, a cirkadián ritmusról tartott konferencián.
Románia földgázkitermelése 2025-ben 7,503 millió tonna kőolaj-egyenértéket (toe) tett ki. Ez 0,9 százalékos, azaz 67 500 toe-s csökkenést jelent az előző évhez, 2024-hez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet szombaton közölt adataiból.
A Román Orvosi Kamara (CMR) képviselői szombaton közölték, az egészségügyi rendszer megfelelő működésének elengedhetetlen feltétele a munkaidő tiszteletben tartása az orvosok részéről, és megfelelő munkakörülmények biztosítása a munkáltatók részéről.
Egy templomi sekrestyében fennmaradt, tizennégy oldalas füzetből ismerjük meg Jakab Imre zarándok-remete szinte elfeledett életútját. Egy világi hívő sorsát az udvarhelyszéki Oroszhegytől – Korondon, Csíksomlyón át – az anyaországi Gyöngyösig.
Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?
Nagyszabású ellenőrzéseket jelentett be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter azoknak az orvosoknak a kiszűrésére, akik munkaidőben elhagyják az állami kórházat és a magánszektorban vállalnak munkát.
Több mint 43 ezer lej értékben kobzott el faanyagot pénteki ellenőrző akciója során a Hargita megyei rendőrség két fafeldolgozó vállalkozástól, ugyanakkor a szabálytalanságokért húszezer lejre bírságolták a cégeket.
A hazai munkaerőpiacon egyre nagyobb igény van jól képzett szakemberekre. A marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakközépiskola több szakon kínál képzést, és az elmúlt öt évben – a korszerűsítéseknek is köszönhetően – töretlen maradt az érdeklődés.
szóljon hozzá!