
Lövétén hat óra leforgása alatt négyzetméterenként 59 liter eső zúdult le
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hargita megyében főként Lövétén okozott kisebb kárt a hirtelen lezúduló eső, hiszen megemelkedett a Somsarjú patak vízszintje. Emiatt el kellett bontani rövid időre a felette átvezető ideiglenes átjárót, amelyet a vízszint csökkenésével már vissza is állítottak. Az árvízveszélyre Ro-Alert üzenetben figyelmeztették az Olt és a Kis-Homoród mentén lakókat, azonban jelentős áradás nem történt az érintett szakaszokon.
2022. augusztus 11., 08:592022. augusztus 11., 08:59
2022. augusztus 11., 09:032022. augusztus 11., 09:03
A záporokra, zivatarokra figyelmeztető másodfokú (narancssárga színjelzésű) riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szerda 10 óráig Hargita megyére vonatkozóan is. Az Olt-folyó és a Kis-Homoród mentén lakókat pedig Ro-Alert üzenetben figyelmeztették kedden este az esetleges árvízveszélyre. Alina Maria Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője érdeklődésünkre elmondta:
Néhány helyen áramszünet következett be, amelyet azonban már megoldottak. A kisebb beavatkozásokat pedig valószínűleg a helyi önkéntes tűzoltók végezték el.
Kristó Hugó, a Hargita Megyei Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének vezetője arról számolt be, hogy
Hozzátette, az utóbbi napok esőzései nyomán sem emelkedett számottevően a szintje. Mint az intézmény illetékesétől megtudtuk, a csíkszenttamási szakaszon lévő vízszintmérő adatai szerint hétfőn reggel hat órakor 0,499 köbméter folyt le másodpercenként. Másnapra mindössze egy centimétert emelkedett a vízszint, akkor 0,591 köbméter víz folyt le másodpercenként. Szerda reggel pedig a nagyobb esőzések után másodpercenként 0,913 köbméterre nőtt a vízhozam. Ezzel együtt
A csíkszentkirályi szakaszon lévő vízszintmérő is alig két centiméternyi vízszint-emelkedést rögzített hétfő óta, ugyanakkor az utóbbi évek egyik legalacsonyabb szintjén áll az Olt. A jelenlegi alacsony vízállás szerint
A heves esőzés főként Lövétén okozott károkat, miután hat óra leforgása alatt négyzetméterenként 59 liter eső zúdult le, 26 centiméterrel megemelve a vízhozamot a Kis-Homoródon. Ezzel párhuzamosan a helyi Somsarjú patak szintje is megemelkedett. Az állapot nem tartott soká, reggelre visszaesett a szintjük. Mihály Dénes lövétei polgármester érdeklődésünkre lapunknak elmondta, hogy
Mint arról beszámoltunk, a 132-es számú megyei utat keresztező Somsarjú patakon ugyanis új betonhíd épül, emiatt alakítottak ki egy ideiglenes átjárót.

Árvízvédelmi szempontból az előzőnél biztonságosabb, új betonhíd épül Lövétén a 132-es megyei utat keresztező Somsarjú patakon. Jelenleg forgalomkorlátozás van érvényben a szakaszon, így az autók egy ideiglenes átjárón közlekedhetnek.
Gyimesközéplokon ugyancsak visszatérő probléma a Tatros-folyó és a Hidegség-patak kiáradása. Gergely Károly polgármester elmondta, bár jelenleg nem okoztak jelentős kárt,
Ezek kivédésére folyamatban vannak az árvízvédelmi munkálatok a községben. Mint ismertette, a Hargita megyei önkormányzat projektje révén a megyei út mentén erősítették meg a Hidegség-patakának partját négy kilométernyi szakaszon. A helyi költségvetésből, illetve kormánytámogatásokból pedig jövőre fognak hozzá a Tatros-folyó, illetve a Hidegség-patak mentén az árvízvédelmi munkák kivitelezéséhez, jelenleg az előtanulmányok, tervezés szakaszában vannak.
A szakszervezeti felmérés szerint nagy a felháborodás az egészségügyben, valamint a szociális ellátórendszerben a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés miatt. Akár általános sztrájk is kirobbanhat a két ágazatban.
Mintegy négyszáz diák és szülő tüntetett kedden a temesvári Opera téren, igazságot követelve a Temes megyei Csenében meggyilkolt 15 éves fiatalnak, Mariónak, akinek megölésében bűntárs volt egy 13 éves – jelenleg szabadlábon lévő – fiú is.
Novemberben már feltöltötték az 500 lejes tanszertámogatást ötszázezer jogosult diák kártyájára, a decemberben kiosztott új kártyák közül viszont közel 60 ezren még mindig nem kapták meg. A feltöltés időpontja egyelőre bizonytalan.
Csehországban autóbusz-gyújtogatásokat, Litvániában terrortámadásokat készített elő az az Oroszországban élő személy, akinek a felbujtására Románia területén is szabotázsakciókat tervezett egy kolumbiai férfi.
Több mint 6900 lakóingatlanban keletkezett tűz tavaly Romániában, ami mintegy 2 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A tűzesetekben 305 ember életét vesztette, az áldozatok többsége idős.
Az egészséges mezei nyúlpopuláció megőrzése érdekében Arad megyéből Maros megyébe telepítettek közel hetven mezei nyulat.
Hétre emelkedett a kedden kora délutáni Temes megyében történt baleset halálos áldozatainak a száma, további három sérültet pedig kórházban kezelnek. Hatósági információk szerint az áldozatok egy mikrobusz utasai voltak, amelynek sofőrje előzésbe kezdett.
A 2025-ös évet Románia 7,65 százalékos GDP-arányos (146,03 milliárd lejes) költségvetési hiánnyal zárta, ami 1 százalékponttal kisebb a 2024-es év végi 8,67 százalékos deficitnél – közölte kedden a pénzügyminisztérium.
A téli időszak velejárója: 30 százalékkal megnőtt az ortopédiai esetek száma a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt két hétben a csúszások, esések és téli sportbalesetek miatt.
Románia miniszterelnöke kedden kijelentette, a hét végéig dönt a kormánykoalíció arról, hogy milyen módon terjeszti elő elfogadásra a helyi és központi közigazgatásról szóló, valamint a gazdaságélénkítő intézkedéseket tartalmazó csomagot.
szóljon hozzá!