
Nem elég hatékonyak a medvék ellen a jelenlegi hulladéktárolók, ezért újabb, másabb típusú eszközökre van szükség
Fotó: Pinti Attila
A lényegre tapintott Tusnádfürdő polgármestere, amikor egy medvés program kapcsán a következőt mondta kedden: tehetetlenség jellemzi a medveproblémát, amit sürgősen orvosolni kell. Például másabb típusú medvebiztos kukákra van szükség.
2024. március 12., 16:292024. március 12., 16:29
A WatchBear & Advocity – medvék és emberek a közös jövőért elnevezésű projekt célja, hogy a civil közösség aktív résztvevője legyen a Tusnádfürdő és környéke ökoturisztikai desztinációban, az ember-medve együttélést célzó döntéshozatali folyamatokban. Mindez magyarán annyit jelent, hogy lépni kell a tusnádfürdői medvekérdésben, például másabb típusú medvebiztos kukákat kell beszerezni, mivel a mostaniak sokkal inkább „nyugdíjasbiztosok”, mintsem medvebiztosok – az idősek ugyanis nehezen tudják használni, mivel nehéz a szerkezet felnyitása.
Fotó: Pinti Attila
A program keretén belül a kivitelező csapat az ember-medve együttélés megkönnyítését négy tervezetre osztotta fel: a TusnadEcoBearWatch mobilos applikációra, a TusnadEcoBearCave látogatóteremre, a TusnadEcoBearFest elnevezésű fesztiválra és a TusnadEcoBearConf konferenciára. A programot 2022 és 2024 közötti időszakban kivitelezte az ACCENT GeoÖkológiai Szervezet, partnerségben a Vox Iuventutis Egyesülettel és Tusnádfürdő Polgármesteri Hivatalával. A projektet egyébként az Active Citizen Fund Romania támogatja, a programot Izland, Lichtenstein és Norvégia finanszírozza.
Fotó: Pinti Attila
A sajtótájékoztató során felszólaltak a projekt szervezői, továbbá Tusnádfürdő polgármestere, Butyka Zsolt, aki kihangsúlyozta: tehetetlenség jellemzi a medveproblémát, amit sürgősen orvosolni kellett.
A már említett TusnadEcoBearWatch egy telefonos alkalmazás, amelyet civilek számára fejlesztettek ki. Az applikációban jelezni lehet bármilyen medvékkel kapcsolatos eseményt, történést.
A projekt második pillére, a TusnadEcoBearCave egy tematikus látványterem, ahol Tusnádfürdő történelme van bemutatva, továbbá a város medvékkel való kapcsolata, és minden olyan tevékenység, amely az együttélést hivatott javítani.
A TusnadEcoBearFest egy 2022-ben és 2023-ban megszervezett fesztivál, ahol tematikus sátrak szolgáltak helyszínül az oktató-jellegű előadásoknak.
A projekt negyedik részeként a TusnadEcoBearConf elnevezésű konferencia egy korábban románul, legutóbb angolul megszervezett nemzetközi esemény, amelyet átlagosan napi 70 személy látogatta, első sorban az ember-medve együttélés témakörében tevékenykedő érdeklődők.
A felsorolt négy alappillért kiegészítve a projekt pénzforrásokat biztosított olyan felszerelések megvásárlására, amelyet más forrásokból nehezen tudtak volna beszerezni; például ebből a programból vásárolhatnak GPS nyomkövetős nyakörveket, medvebiztos hulladéktárolókat és villanypásztorokat.
Kijött az elsődleges rendőrségi vizsgálat a szombat délután Brassó megyében bekövezett tragikus baleset után, amelynek következtében egy felnőttet és egy kiskorút próbáltak újraéleszteni, de csak előbbit sikerült, a gyermek életét vesztette.
Helyes testtartás, kanyarodási technikák, vészfékezés – többek között ezeket próbálhatják ki a gyakorlatban a hétvégi csíkszeredai motoros vezetéstechnikai képzés résztvevői. A tréning nem csak „újoncoknak” szól.
Nem sikerült a gyermek életét megmenteni a szombat délután Brassó megyében bekövetkezett baleset után, a nő viszont reagált az újraélesztésre és kórházba vitték.
A Magyar Talajtani Társaság minden évben meghirdeti talajszelvény-versenyét, melyen idén egy, az Apor Lányok Feredője melletti talajszelvény is versenybe száll. Szavazatával ön is növelheti nyerési esélyeit.
Négy gyermek és öt felnőtt érintett abban a balesetben, amely szombaton délután következett be az 1-es országúton a Brassó megyei Sárkány és Mundra között, amikor három autó is összeütközött.
Záróvonalon fordult meg autójával egy sofőr, így szúrták ki a rendőrök Bukarestben. A vizsgálatok során kiderült, hogy a 44 éves férfit nemzetközileg körözik Ausztriában elkövetett lopások miatt.
Maros megye 33 középiskolájából ballagnak el a végzős diákok az első nyári hónap legelső hetén. Legtöbb tanintézetben június 2-4. között búcsúznak az alma matertől a tizenkettedikesek.
Meghalt péntek este Szatmárnémetiben egy kétéves gyermek egy felfújható csúszdán. A hatóságok vizsgálják a tragédiát, a városháza pedig arról döntött, hogy a városnapok idején az események helyszínein található minden vidámparki játékot leállítanak.
Orosz drón csapódott egy galaci tömbházba péntekre virradóan. Szombaton is folyamatosan érkeznek a fejlemények mind országos, mind pedig nemzetközi szinten.
Húszezer lejre bírságolták azt a bolgár turistát, akit szerdán megharapott egy medve a Transzfogarasi úton.
szóljon hozzá!