Hirdetés
Hirdetés

Nem hagyják magukra a cukorbetegeket Gyergyóban

A betegek többféle cukormérővel is megismerkedhetnek. Archív •  Fotó: Baricz Tamás Imola

A betegek többféle cukormérővel is megismerkedhetnek. Archív

Fotó: Baricz Tamás Imola

Nyitottak, és várják az érintettek jelentkezését – mondta el lapunknak a Gyergyói Cukorbetegek Egyesületének vezetője.

Baricz-Tamás Imola

2017. március 31., 14:582017. március 31., 14:58

Az egyesület 2008-ban alakult, a létrehozói mindannyian cukorbetegek, és azért alapították, mert azt észlelték, hogy sorstársaik körében óriási nagy volt a betegséggel kapcsolatos információhiány.

„Leginkább az étrend kapcsán voltak nagyon sokan tájékozatlanok, a szénhidráttartalom kiszámítása okozott gondot, de a kezeléssel, az életmód változtatással is sokaknak volt problémája. Akkor csak külföldről tudtunk kiadványokat, könyveket beszerezni, és ezekhez nem mindenki tudott hozzájutni. A kórházban pedig minimális eligazításban részesültek a cukorbetegek, ez magyarázható azzal is, hogy egyszerűen nem volt idő minden beteggel külön foglalkozni, és akkortájt még nem volt diabetológus szakember sem, aki részletesen tájékoztatta volna az egyéneket.

Hirdetés

A kórházból kijőve a cukorbeteg egyedül kellett megküzdjön a mindennapi nehézségekkel.

A társaimmal tulajdonképpen ezért döntöttünk egy egyesület létrehozása mellett” – emlékezett a kezdetekre Szőcs Gábor, az egyesület elnöke.

Legközelebb április 3-án a székházba várják az érdeklődőket. Archív •  Fotó: Baricz Tamás Imola Galéria

Legközelebb április 3-án a székházba várják az érdeklődőket. Archív

Fotó: Baricz Tamás Imola

Az információ átadása volt a célja az alapítóknak. Az egyesület a kezdeti nehézségek után most már a székhelyén fogadja a tagokat, és azokat is, akik érdeklődnek a működésük, programjaik iránt, kérdéseik vannak a betegséggel kapcsolatban, információra van szükségük. A Kárpátok utcában az orvosi rendelőkkel egy folyóson, Pázmán Enikő doktornő rendelője mellett kopogtathatnak be az érdeklődők az egyesület székházába. Minden hónap első hétfőjén délután 5 órától találkoznak a cukorbetegek. Itt bárki felteheti kérdéseit a betegséggel kapcsolatban és javasolhatja, hogy a soron következő alkalomra milyen témában kérjék szakember véleményét.

Az egyesület vezetője kiemelte, a legfontosabb a betegség elfogadása, e nélkül nem lehet igazából tovább lépni. „A betegség kezelése összetett, de a legelső lépés, hogy az illető el kell fogadja a saját betegségét,

ha azzal foglalkozunk, hogy mekkora kátyúba estünk azáltal, hogy cukorbetegek vagyunk, az nem vezet sehová.

Számos sorstársunk sportol, és nem amatőr szinten, hanem a profik között, az ilyen példákon keresztül is lehet látni azt, hogy lehet élni a cukorbetegséggel, el lehet fogadni. Igaz, hogy jobban kell figyelni az étkezésre, az életmódra, de ezzel lehet élni, csak akarni kell” – hangsúlyozta Szőcs Gábor. Hozzátette, a hétfőnkénti találkozásoknak, a sorstársak tapasztalatainak, esetenként beszámolóinak mindenképpen nagy hatása van, könnyebbé teszi a betegség elfogadását, ezért is biztatnak minden cukorbeteget, ha teheti, vegyen részt ezeken a programokon.

A cukorbetegek világnapján. Az egyesület rendezvényei mindig telt házasok. Archív •  Fotó: Baricz Tamás Imola Galéria

A cukorbetegek világnapján. Az egyesület rendezvényei mindig telt házasok. Archív

Fotó: Baricz Tamás Imola

A havi találkozókon túl, a nagyobb tömeget megmozgató rendezvénye az egyesületnek a cukorbetegek világnapjához kötődik. „A programot mindig úgy alakítjuk, hogy a diabetológus és dietetikus mellett más szakorvosokat is meghívunk. Fogorvos, szemész, neurológus véleményére, előadására is mindenképp szükség van, mert a cukorbetegnek több mindenre kell figyelnie, a fogak szakszerű ápolására, az évenkénti szemvizsgálatra stb.” – fejtette ki az elnök.

A gyergyói egyesületnek leginkább felnőtt tagjai vannak, a cukorbeteg gyerekek főként a Hargita Megyei Ifjúsági Cukorbetegek Egyesületéhez tartoznak. Ez azért is alakult így, mert a megyei szervezetnek kimondottan gyerekeknek szóló programjaik, találkozóik vannak. A gyerekek, fiatalok esetében az információcsere is másként működik, más formában zajlik, mint idősebb korban. A megye területén élő cukorbeteg gyerekek pontos nyilvántartásához nem férünk hozzá, viszont a táborokban részt vevők száma ötven körüli. Ezeken a kisebb gyerekek hozzátartózói, szülei is részt vesznek, ezáltal betekintést nyerhetnek az étkezés összeállításába, a mozgás szükségességébe.

A gyergyószéki cukorbetegek tehát van, ahová forduljanak tanácsért, az egyesület teljesen nyitott, bárki felkeresheti a hónap első hétfőjén sorstársait. „Azért hoztuk létre az egyesületet, hogy ne maradjanak magukra a cukorbetegek, legyen, akihez fordulniuk, ha kérdéseik vannak” – hangsúlyozta az elnök. Az érintettek telefonon is érdeklődhetnek, Szőcs Gábor telefonszáma 0745–678641. Az egyesület vezetője azt is jelezte, hogy a tavasz folyamán egy sétát terveznek a Csíky-kertbe, a mozgás fontossága jegyében, melyre várják majd a cukorbetegeket, ezáltal is színesebbé szeretnék tenni mindennapjaikat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 21., kedd

Bóka János lett a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője

Bóka Jánost választotta vezetőjének a Fidesz parlamenti frakciója keddi ülésén.

Bóka János lett a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Bírósági úton ért el fontos eredményt a Sanitas a bértörvénytervezettel kapcsolatban

A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a Sanitas egészségügyi szakszervezeti szövetség kérelmének, és a vonatkozó per jogerős lezárásáig felfüggesztette a közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatos eljárást.

Bírósági úton ért el fontos eredményt a Sanitas a bértörvénytervezettel kapcsolatban
2026. július 21., kedd

Idén magyar lovagokkal és úrnőkkel is találkozhatunk a Segesvári Középkori Fesztiválon

A Segesvári Középkori Fesztivál Románia legnagyobb ilyen rendezvénye. Idén július 24-26. közt várják a több mint 25 ezer látogatót az óváros falai közé, ahol először lép fel a Debreceni Történelmi Korok Hagyományőrző Egyesület is harci bemutatókkal.

Idén magyar lovagokkal és úrnőkkel is találkozhatunk a Segesvári Középkori Fesztiválon
2026. július 21., kedd

Hivatalos értesítésnek tűnik, valójában csalás – SMS-es átverésre figyelmeztetnek

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismét figyelmeztetett, hogy továbbra is terjednek olyan SMS-ek, amelyekben csalók állítólagos bírságok vagy elmaradt befizetések rendezésére szólítják fel a címzetteket.

Hivatalos értesítésnek tűnik, valójában csalás – SMS-es átverésre figyelmeztetnek
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Veszélyes kutya harapott meg egy fiatalt Csíkszeredában

Megharapott egy veszélyesnek minősített kutya egy 26 éves férfit hétfőn Csíkszeredában, a Tudor Vladimirescu utcában. A sérültet kórházba szállították, az ügyben pedig büntetőeljárás indult.

Veszélyes kutya harapott meg egy fiatalt Csíkszeredában
2026. július 21., kedd

Pénzjutalomban részesülnek a nyári országos vizsgákon tízes átlagot elért diákok

Az oktatási minisztérium közvitára bocsátott kedden egy kormányhatározat-tervezetet, amely szerint pénzjutalomban részesítik a 2026. június-júliusi országos vizsgákon tízes átlagot elért diákokat.

Pénzjutalomban részesülnek a nyári országos vizsgákon tízes átlagot elért diákok
2026. július 21., kedd

Az Azomureș vegyipari kombinát munkáját is segíteni fogja a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges platform

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy a fekete-tengeri gázkitermelés Romániát az Európai Unió legnagyobb földgáztermelőjévé teszi.

Az Azomureș vegyipari kombinát munkáját is segíteni fogja a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges platform
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Harmadik napja akadozik a vízszolgáltatás Szászrégenben

Hetvenkét órája dolgoznak a vízszolgáltató ügyeletesei Szászrégenben, ahol meghibásodott az a nagyméretű vízvezeték, ami az üzemből ellátja a várost. Az illetékesek szerint kedd estig megoldódhat a probléma.

Harmadik napja akadozik a vízszolgáltatás Szászrégenben
2026. július 21., kedd

A kataszeri nyilvántartást megbénító kibertámadás a gazdaságra is kihat

Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) informatikai rendszereit megbénító kibertámadás a lakáspiac élénkülésének időszakában történt, hatásai pedig az egész gazdaságban érezhetők – vélik ingatlanpiaci tanácsadók.

A kataszeri nyilvántartást megbénító kibertámadás a gazdaságra is kihat
2026. július 21., kedd

Két ittas sofőrrel szemben intézkedtek Hargita megyében, egyiküket őrizetbe vették

Két, alkohol befolyása alatt vezető sofőrrel szemben intézkedtek vasárnap a Hargita megyei rendőrök. Egy székelyudvarhelyi férfi ellen büntetőeljárás indult, míg egy jogosítvány nélkül vezető csíkkozmási férfit 24 órára őrizetbe vettek.

Két ittas sofőrrel szemben intézkedtek Hargita megyében, egyiküket őrizetbe vették
Hirdetés